ספרים ופעילויות
מוזיקה

כתבה: דבורה בושרי | איירה: נועה קלנר | הוצאת כנרת

יוני/סיון תשפ"ג, 23,100 עותקים לקטנטנים

מי מנגן שם? אלו הם החברים של גילי שמנגנים בקופסת שימורים, במטאטא ובמשפך. כל אחד מנגן לבדו, אבל לגילי בכלל לא מתחשק לנגן. מה תעשה גילי? היא הופכת את חבורת המנגנים לתזמורת ומנצחת על הנגינה המשותפת.ֿ

פעילות בחיק המשפחה

ריכזנו עבורכם הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר "מוזיקה", מאת: דבורה בושרי, איור: נועה קלנר בהוצאת הוצאת כנרת | יצירת כלי הנגינה השונים המופיעים ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

איזה כיף לנגן! אפשר לתופף על הבטן או להקיש עם כפות על סיר! אפשר לנגן ביחד וגם לחוד, אפשר להאזין למוזיקה, ואם מתחשק – אפשר לרקוד או למצוא לכל אחד תפקיד מתאים ...

פעילות בגן

גלריה

הצעות לפעילות עם הקטנטנים במעון לאחר הקריאה - להורדה!

איזה כיף לנגן! אפשר לתופף על הבטן או להקיש עם כפות על סיר! אפשר לנגן ביחד וגם לחוד, אפשר להאזין למוזיקה, ואם מתחשק – אפשר לרקוד או למצוא לכל אחד תפקיד מתאים בתזמורת.

הספר "מוזיקה" מספר על הקסם והשמחה שהמוזיקה מוסיפה לעולם הפעוטות: כיצד היא מאפשרת להם לבטא את עצמם, עוזרת להם לשתף פעולה בתזמורת ומחזקת את תחושת המסוגלות שלהם.

"שְׂאוּ זִמְרָה, וּתְנוּ תֹף, כִּנּוֹר נָעִים עִם נָבֶל".

[תהילים פא, ג]

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מפגש ושיחה במעון לפני הקריאה – מי מנגן ומי מאזין? – כדאי להביא למפגש כלִי נגינה. הוא יכול להיות כלי צעצוע, כלי שהכנתם מסיר ומכפות, למשל, או כלי נגינה אמיתי שאחת מכן יודעת לנגן עליו. כדאי להאזין יחד למוזיקה ולאחר האזנה קצרה לשלב את כלי הנגינה ולהאזין לו משתלב בנגינה. בחירה – חשוב לשים לב שהמוזיקה מרגיעה ומהנה כדי לאפשר גם לפעוטות שרגישים לרעשים ליהנות מההאזנה. מי בא היום לכיתה? – בעקבות ההתנסות כדאי לספר כי היום מגיע ספר מיוחד המספר על... מוזיקה! המחשת הסיפור – בזמן קריאת הסיפור תוכלו להדגים את כלי הנגינה בעזרת תנועות ידיים: כך מכים על תוף וכך מנצחים על תזמורת. צלילים – כדאי להדגיש את הצלילים המופיעים בספר: "בים בם בום" לתוף, "פלינג פלנג פלום" לגיטרה, "טו טו" לחצוצרה. פעוטות שותפים לנגינה – גם הפעוטות יכולים לנצח כמו גילי ולפרוט על גיטרה כמו איתן, גם אם אין להם כלי נגינה. כדאי לעודד את כל הקבוצה "לנגן" בעזרת הידיים: לתופף, לחצרץ או לפרוט על גיטרה "בכאילו".
 • מוזיקה בחיי הכיתה מוזיקת מעבר – ניתן להשתמש בקטעי מוזיקה קבועים כדי לציין מעבר בין פעילויות, למשל לקראת ארוחת הבוקר או לקראת חזרה מהחצר לכיתה, וכך להקל על הפעוטות את המעברים. לפתיחת שעת סיפור אפשר לבחור בפתיח לפסקול של ספרי ספריית פיג'מה. מוזיקה ומצב רוח – מוזיקה היא העדפה אישית, מבטאת לא פעם את מצב הרוח ומשפיעה עליו. תוכלו להתאים אותה למצבים שונים בגן. אפשר לשאול את הפעוטות (ולהיעזר לשם כך בהורים) מה המוזיקה האהובה עליהם ולהשמיע אותה במפגש או בפעילות בקבוצות קטנות. מוזיקה או רעש? – כאמור, ישנם פעוטות הרגישים לצלילים גבוהים או רועשים. כדאי להתאים את הצלילים ואת העוצמה להעדפות רבות ככל האפשר.
 • כלי נגינה תוכלו להכיר כלי נגינה שמנגנים בהם במעון, כמו: משולש, תוף, מצילתיים, חלילית ומפוחית, להביט בהם ולבחון את צורתם, את החומר שהם עשויים ממנו ואת הצלילים שניתן להפיק מהם. איך מנגנים? – איברי גוף – אפשר לקשר בין כלי נגינה לאיבר שבעזרתו מנגנים: בתוף אנו משתמשים בידיים, בחלילית – בידיים ובפה, ובאילו איברים אנחנו משתמשים לנגינה במשולש או במפוחית? לאט-לאט – פעוטות מגלים את העולם ויכולים להשתהות ולבחון כלי נגינה אחד לאורך זמן, אפילו לאורך יותר ממפגש אחד. כדאי לאפשר להם לבחון שוב את החומר ואת הצורה של כלי הנגינה, למשש אותו, להאזין לו ולהפיק ממנו צליל. להעשרה – סרטון היכרות עם כלי נגינה. מנגנים בחפצים – בקבוק מים ריק עם אבנים קטנות יכול לשמש רעשן, מקל יכול לשמש מקל מנצחים, ומכסי סירים יכולים להפוך למצילתיים. אני מנגן וגם את מנגנת – כדאי לעודד שיתוף פעולה בעזרת השיר "אני מנגן על..." ולאפשר לפעוטות להחליף ביניהם כלי נגינה. מומלץ להעצים כל אחד מהנגנים ומהנגניות. השיר "אני מנגן" בביצוע עוזי חיטמן.
 • תזמורת במעון בעקבות הסיפור תוכלו לחלק לפעוטות כלי נגינה וליצור תזמורת שמחנכת מנצחת עליה. כדאי להתנסות בקבוצות קטנות וכך לאפשר לכל הפעוטות להיות גם מנצחי התזמורת, אם רצונם בכך. ניתן למחוא כפיים בקצב הניצוח ולהפסיק או להמשיך את המחיאות על פי הוראה של המנצחת על התזמורת. להעשרה – משחקים מוזיקליים – ילד מוזיקה – משחקים מוזיקליים
 • ביחד ולחוד בתחילת הסיפור הילדים מנגנים לבדם, ולאחר מכן הם מנגנים ביחד. כדאי ללמד את הפעוטות את המושגים "ביחד" ו"לבד" ולבחון איתם מה עוד עושים במעון לבד ומה עושים ביחד. לבד וביחד בחיי הכיתה – ביום-יום כדאי לשלב את המושגים "ביחד" ו"לבד", לדוגמה: "עכשיו כולנו עושים קבלת שבת ביחד"; "עכשיו כל אחד רוקד לבד, ועכשיו רוקדים ביחד".
 • אני יכולה! אני יכול! גילי לא רוצה לנגן, אבל מוצאת לעצמה תפקיד חשוב: להיות מנצחת על תזמורת! כמו גילי, לעיתים פעוטות לא מצטרפים לפעילות. לפעמים היא לא מוצאת חן בעיניהם, ולפעמים הם מחפשים לעצמם תפקיד שיתאים להם ושהם מרגישים שהם יכולים לבצע אותו. בעקבות הסיפור תוכלו לבקש מהפעוטות לספר מה הם יכולים לעשות: "אני יכולה לאסוף צעצועים", "אני יכול לעזור לסדר צלחות לארוחה", "אני יכולה להציע משחק לחבר"...
 • מילות מפתח מוזיקה, נגינה, כלי נגינה, ביחד ולחוד, שיתוף פעולה, אני יכול/ה, אני יודע/ת
 • שיתוף הורים איך נשמעת התזמורת בניצוחה של גילי? עודדו את ההורים לסרוק את קוד ה-QR שבגב הספר ולהאזין לסיפור. הספר מתאים גם למשפחות עולים.

הצעות לפעילות עם הקטנטנים בבית לאחר הקריאה - להורדה!

המוזיקה מוסיפה קסם ושמחה לעולמם של פעוטות. הם נהנים להקשיב לה ולהפיק קול מתיפוף על חפצים מזדמנים כמו סיר או שולחן, והם נהנים ממחיאת כף ומהקשה בכפות. המוזיקה עוזרת להם לשתף פעולה בנגינה יחד ולבטא את עצמם; ומי שלא אוהב לנגן בכלי מסוים, יכול לבחור בכלי אחר, לרקוע ברגליים או לנצח, כמו גילי.

"שְׂאוּ זִמְרָה וּתְנוּ תֹף, כִּנּוֹר נָעִים עִם נָבֶל"

[תהילים פא, ג]

 

פעילות בחיק המשפחה !

 • טיפ לקריאה משפחתית פעוטות אוהבים להיות חלק מהסיפור: לחזור על מילים ועל צלילים שבספר או להציג את המעשים של גיבורי הספר. כך הם מזדהים עם הסיפור, מעשירים את עולמם הרגשי ורוכשים אוצר מילים ומושגים. לכן בזמן קריאה משותפת כדאי "לנגן" בחצוצרה, "לתופף" יחד בתוף בעזרת הידיים ו"לנצח" על מקהלה.
 • שיחה גילי מוצאת תפקיד שמתאים לה ומנצחת על התזמורת. בעקבותיה תוכלו לשוחח על התפקידים של הפעוטות בבית: מה הם יודעים ורוצים לעשות - לאסוף צעצועים? לטאטא רצפה? לעזור לערוך שולחן לארוחה?
 • לנגן ביחד כמעט כל חפץ יכול להיות כלי נגינה: אפשר למחוא כפיים יחד בקצב השיר או לאסוף כלי נגינה, קשקשנים וכלים שתמצאו. סיר עם כפות יכול להיות תוף, גליל נייר יכול לשמש כחצוצרה. אפשר גם לנסות להקיש על חומרים שונים ולבחון: אילו צלילים עולים מהקשה על עץ? על אריח רצפה? על מתכת? תוכלו להחליט על שיר אהוב ולנגן אותו יחד.
 • לנצח על תזמורת מי מנצח ומי מנצחת? – בזמן האזנה משותפת למוזיקה אהובה תוכלו להוסיף מקל קטן ו"לנצח" על הנגנים. אפשר לרקוד לצלילי המוזיקה ולהציג את הכלים השונים, ומדי פעם להתחלף בתפקידים.

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


 

Py – להצעות מתורגמות לרוסית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

Музыка

Идеи для семейного досуга

Музыка приносит волшебство и радость в мир малышей. Им нравится ее слушать и издавать звуки, барабаня по предметам, которые случайно оказались под руками, например, по кастрюле или столу, они также любят хлопать в ладоши и стучать ложками. Благодаря музыке малыши учатся работать в команде, играя на разных инструментах, таким образом они выражают свой внутренний мир. Тот, кто не любит играть на каком-нибудь инструменте, может выбрать другой, отбивать ритм ногами или дирижировать, как Гили.

«Заводите песню, бейте в тимпан – сладко звучат лютня с арфой»

[Теиллим (Книга Псалмов), 81:3]

Совет для чтения в кругу семьи

Малышам нравится быть частью самого рассказа: повторять слова и звуки из книги или показывать то, что делают ее герои. Таким образом они ощущают свою связь с рассказом, обогащают свой эмоциональный мир и узнают новые слова и понятия. Поэтому во время совместного чтения попробуйте «поиграть» на трубе», руками «побарабанить» вместе по барабану и «подирижировать» хором.

Беседа

Гили находит подходящую для себя роль – дирижер оркестра. Следуя ее примеру, побеседуйте о ролях малышей дома: что они умеют и хотят делать? Собирать игрушки? Подметать пол? Помогать накрывать на стол?

Слушаем рассказ

Как звучит оркестр, которым дирижирует Гили? Отсканируйте QR-код и прослушайте рассказ.

Играть вместе

Почти любой предмет может стать музыкальным инструментом: можно вместе хлопать в ладоши в такт песне или взять музыкальный инструмент, погремушки либо посуду, которую вы найдете. Кастрюля с ложками может стать барабаном, рулон бумаги может сойти за трубу. Попробуйте также постучать по разным материалам и проверьте: какие звуки получаются, если стучать по дереву? По плиткам пола? По металлу? Можно выбрать любимую песню и сыграть ее вместе.

Дирижируем оркестром

Кто дирижер, и кто дирижерка? Во время совместного прослушивания любимой музыки можно взять маленькую палочку и начать «дирижировать» музыкантами. Можно танцевать под музыку, показывать разные инструменты, а время от времени меняться ролями.

Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 


 

አማርኛ – להצעות מתורגמות לאמהרית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

ሙዚቃ

ለቤተሰባዊ ተሳትፎ የሚመከሩ

ሙዚቃ ለታዳጊ ህፃናት ዓለም መደነቅንና ደስታን ይጨምራል። እርሱን ማዳመጥና እንደ ድስት ወይም ጠረጴዛ በመሳሰሉት በዘፈቀደ ነገሮች ላይ ከበሮ በመምታት ድምጽ ማሰማት ያስደስታቸዋል። ከጭብጨባና ከእጆቻቸው ምት ያዝናናቸዋል። ሙዚቃውን አብረው በመጫወት እንዲሳተፉና ሀሳባቸውን በራሳቸው እንዲገልጹ ይረዳቸዋል፦ አንድን መሳሪያ መጫወት የማይወድ ካለም እንደ ጊሊ ሌላ መሳሪያ መርጦ በእግሮቹ መርገጥ ወይም መምራት ይችላል።

ዝማሬውን አንሱ፣ ከበሮውንም ስጡ፤ ደስ የሚያሰኘውን መሰንቆ ከበገና ጋር

(መዝሙረ ዳዊት 81 3)

ለቤተሰባዊ ንባብ ጠቃሚ ምክር

ታዳጊ ሕጻናት የታሪኩ አካል መሆንን ይወዳሉ፦ በመጽሐፉ ውስጥ ያሉትን ቃላትና ድምጾች መድገም ወይም የመጽሐፉን ጀግኖች ድርጊት መተወን። በዚህ መንገድ ታሪኩን ይለያሉ፣ ስሜታዊ የሆነው ዓለማቸውን ያበለጽጋሉ፤ ቃላትንና ጽንሰ-ሐሳቦቻቸውን ያገኛሉ። ስለዚህ የጋራ ንባብ ላይ ጥሩምባን ይዞ “መንፋት”፣ ከበሮውን በእጆቻችሁ “መምታት” እና የሕብረት መዝሙሮች ላይ “መምራት” ይገባል።

ውይይት

ጊሊ ለእርሷ የሚስማማ ሚና አግንታ ኦርኬስትራውን ትመራለች። እርሱን ተከትሎ በቤት ውስጥ ስለ ታዳጊ ሕጻናት ሚናዎች መወያየት ይችላሉ- ምን ያውቃሉና ምን ማድረግ ይፈልጋሉ – መጫወቻዎችን መሰብሰብ? ወለል መጥረግ? ለምግብ ጠረጴዛ ለማዘጋጀት መርዳት?

ታሪኩን ማዳመጥ

ኦርኬስትራው በጊሊ መሪነት እንዴት ይሰማል? – ኮዱን ስካን ያድርጉና ታሪኩን ያዳምጡ።

አብሮ መጫዎት

ማንኛውም ነገር ማለት ይቻላል የሙዚቃ መሳሪያ ሊሆን ይችላል፦ ወደ ዘፈኑ ዜማ እጆቻችሁን በአንድ ላይ ማጨብጨብ ወይም ያገኙትን የሙዚቃ መሳሪያዎች፣ ማራካሾችና መሳሪያዎች መሰብሰብ ይችላሉ። ማንኪያ ያለው ድስት ከበሮ ሊሆን ይችላል፤ ጥቅል ወረቀት እንደ ጥሩምባ ሊያገለግል ይችላል። እንዲሁም የተለያዩ ቁሳቁሶችን በመምታት መሞከርና መፈተን ይችላሉ፦ በእንጨት ሲመታ ምን ዓይነት ድምፆችን ያወጣል? በወለል ንጣፍ ላይስ? በብረት ላይስ? የሚወዱት ዘፈን ላይ ይወስኑና አንድ ላይ መጫወት ይችላሉ።

ኦርኬስትራ መም

ማን ነው የሚመራው ማን ነች የምትመራው? – የሚወዱትን ሙዚቃ አንድ ላይ ሲያዳምጡ ትንሽ ዱላ በመያዝ ተጫዋቾቹን “መምራት” ይችላሉ። የሙዚቃው ድምጾች ላይ መደነስና የተለያዩ መሳሪያዎች ላይ መተወን፤ አልፎ አልፎም ሚናዎችን መቀያየር ይችላሉ።

የፈጠራ ስራዎችን፣ ዘፈኖችንና ሌሎችን ስራዎች በፒጃማ ቤተ-መጽሕፍት ፒንተረስት ላይ


To Download and Print suggestions for Family Activities >> CLICK HERE

 

Music

Written by: Devora Busheri

Illustrated by: Noa Kelner

Suggestions for Family Activities

Music adds charm and joy to the world of toddlers. They enjoy listening to it, and producing a drumming sound from random items such as pots and tables, or clapping and tapping spoons together. Music helps them collaborate as they play it together and express themselves; and if any of them do not like playing a certain instrument, they can always choose another, stamp their feet, or be the conductors, like Gilly.

Take up the melody, and sound the timbrel, the sweet harp with the psaltery

[Psalms 81:3]

A piece of advice when reading as a family

Toddlers like to be part of the story: Repeating words and sounds found in the book, or dramatizing the actions taken by the different characters. It is their way of identifying with the story, enriching their emotional worlds, and acquiring vocabulary and concepts. That is why, when reading together, you could “play” the trumpet, “beat” on a drum using your hands, and pretend you’re a choir conductor.

Discussion

Gilly finds a job that suits her as the conductor of the orchestra. Following her decision, you too can discuss your toddlers’ roles at home: What can they do and what do they want to do? Pick up their toys? Sweep the floor? Help set the table for dinner?

Listening to the story

What does the orchestra under Maestro Gilly sound like? Please scan the QR code printed on the back of the book to listen to the story.

Playing music together

Almost any item can become a musical instrument: You could clap together to the rhythm of the song, or collect any instruments, rattles, and utensils you can find. A pot with spoons can be a drum, a used roll of paper towels can be a trumpet. You could even try to tap various materials to find out what kinds sounds tapping wood makes? And what about tapping the floor? Or metal? You may enjoy picking one of your favorite songs and playing it together.

Being an orchestra conductor

Are your toddlers conductors? While listening to your favorite music together, you could hold a small stick and “conduct”. Perhaps you could dance to the music, acting out the various instruments, and switch roles from time to time.