דף
שאלות ותשובות

אנו מברכים אותך על הצטרפותך לספריית פיג’מה לקטנטנים! להלן תשובות לכמה שאלות נפוצות. מידע רב על התכנית ניתן למצוא במדורים השונים באתר האינטרנט. כדאי לך להכיר אותו! אם לא קיבלת מענה לשאלתך, את מוזמנת ליצור איתנו קשר בטלפון 03-5758161 או לשלוח דוא”ל לכתובת splk@hgf.org.il.

ספריית פיג’מה לקטנטנים היא חלק מתכנית הלימודים במעון וכמחנכת יש לך תפקיד חיוני בהצלחתה.
אנו מאמינים שהספרים הם מתנה גם עבורך, ואין הכוונה להסתפק בחלוקת הספרים לבתים!

למטפלת חמישה תפקידים עיקריים:
1. לקרוא ולהחיות את הסיפורים עם קבוצת הילדים
2. לעסוק בערכים הטמונים בספרים ולחבר אותם לעשייה החינוכית במעון
3. לחלק את הספרים למשפחות ולעודד קריאה, שיחות ופעילות בבית
4. לשתף אותנו ואת העמיתים שלך בחוויות בעקבות הספרים: באתר האינטרנט ובדף הפייסבוק, ולענות על שאלוני משוב
5. לשלב את התכנית בלפחות אחד המפגשים עם הורים וילדים במהלך השנה: קבלת שבת, יום המשפחה, מסיבת סיום…

ניתנת מידה רבה של אוטונומיה וחופש בהצגת הספרים, ואנו ממליצים לך לבחור את הדרכים המתאימות לך ולאוכלוסיית המעון שלך.

תוכלי לקרוא כאן על שלבי הכנה להצגת הספרים בגן, ולמצוא רעיונות לפעילות סביב כל ספר בנפרד בתפריט “ספרים ופעילויות”.

מחנכות רבות שואלות כיצד ניתן לרכוש עותקים נוספים של הספרים, לשימוש אישי.

ספרי “ספריית פיג’מה” נרכשים מכספי ציבור, כחלק מתכנית הלימודים במעונות.
לצערנו אין לנו אפשרות למכור אותם ליחידים.
שני העותקים הנוספים שנשלחים בחבילה החודשית אינם מתנה אישית לצוות המעון, אלא כלי לתכנון פעילויות ומתנה לספריית הכיתה.
חלק מהספרים נמכרים בחנויות במהדורה מסחרית (כריכה קשה, ללא ההצעות להורים), אך לא כולם.

על-מנת להבטיח התנהלות חלקה, כדאי להודיע לנו בהקדם על כל שינוי: עלייך ליצור קשר עם איש הקשר במח’ הגיל הרך בארגונך ולבקש מהם לעדכן את הרישומים אצלנו.

במהלך השנה מחולקים 8 ספרים לילדי המעון, במשלוח חודשי. אין אפשרות לקבל את הספרים מראש כי רובם עוד לא הודפסו, אבל תוכלי לקרוא תיאור של הספרים והצעות לפעילות ושיחה בתפריט “ספרים ופעילויות” באתר.

בכל חבילה מספר עותקים של ספר החודש כמניין ילדי הכיתה במעון, ועוד 2 עותקים לשימוש במעון* זאת אומרת, אם בכיתה לומדים 34 ילדים – בכל חבילה יהיו 36 ספרים זהים.
אם לא קיבלת מספיק ספרים, כולל עותקים לספריית המעון, יש טעות ברישום אצלנו ולכן עלייך ליצור קשר עם איש הקשר במח’ הגיל הרך בארגונך ולבקש מהם לעדכן את הרישומים אצלנו.

לצערנו אין אפשרות לשלוח ספרים בכריכה קשה. כל ספרי ספרית פיג’מה מודפסים במהדורה מיוחדת של דפים בציפוי למינציה ובכריכה רכה.

* לתשומת לבך, במעונות ויצו מתקבל עותק אחד המיועד לספריית המעון. כלומר אם בכיתה לומדים 34 ילדים – בכל חבילה יהיו 35 ספרים זהים.

בכל חודש, בסמוך למועד שליחת החבילות, מופץ בדוא”ל עלון מידע לצוותי המעונות שמשתתפים בתכנית, ובו רעיונות לפעילות ושיחה סביב הספרים, חדשות מהשטח ומידע חשוב נוסף. כדאי לך לבדוק שהעלון אינו נשלח לתיבת “דואר זבל / SPAM” שלך. אם לא קיבלת אותו, ייתכן שאין לנו את כתובת הדוא”ל המעודכנת/ הנכונה שלך. אנא שלחי לנו את כתובת הדוא”ל שלך בטופס יצירת קשר באתר או splk@hgf.org.il ונשמח לצרף אותך לרשימת התפוצה.

על גבי כל חבילת ספרים רשום מספר העותקים בתוכה. אם לא קיבלת מספיק ספרים עלייך לפנות בהקדם לאיש/אשת הקשר במח’ הגיל הרך בארגונך.

אם נשלחו לגן יותר מדי ספרים, אנא הביאי את העותקים למפקחת/לאיש/אשת הקשר בארגונך והודיעי לנו על מספר הילדים המעודכן במעון. הספרים העודפים שלך יימסרו לכיתה אחר, בה חסרים ספרים.

רעיונות לפעילות במעון מתפרסמים במדורים שונים:

 

  • בתפריט “ספרים ופעילויות” באתר האינטרנט מופיעים כל הכותרים שיחולקו השנה. לחצי על תמונת הכריכה ותוכלי לקרוא רעיונות לשילוב הספרים במעון ואת ההצעות להורים (שמודפסות גם בעמודים האחרונים של הספרים).

 

  • דוגמאות ושיתוף של פעילויות במעונות אחרים תוכלי למצוא בגלריית התמונות, בדיווחי “חוויות מהשטח” שבדף כל ספר באתר.

 

  • בדף הפייסבוק של ספריית פיג’מה אנו מפרסמים את הדיווחים ששולחים לנו הורים, מנהלות מעונות ומטפלות. הצטרפי אלינו והישארי מעודכנת.

הספרים וסדר חלוקתם נקבעים לפי שיקולים רבים בהתאם למטרות התכנית. לא כולם נצמדים לחגים או לנושאים הנלמדים במעונות השונים, אך אנו מאמינים כי ניתן למצוא חיבורים רבים בין הספרים לבין נושאים שונים הנלמדים במעון. יתרה מכך, התקווה היא שהספרים ייקראו פעם אחר פעם, במעון ובבית, ולכן אין ברצוננו להגביל את התוכן לאירוע או נושא אחד.

אנחנו מאד ממליצים לך להכיר את הספרים ואת סדר חלוקתם, ולתכנן מראש את שילובם בעשייה החינוכית במעון. בעקבות אחד הספרים את אולי תחליטי השנה לדחות או להקדים התייחסות לנושא מסוים בהתאם לספר שיחולק. כדאי לזכור גם את המעגליות של הלמידה. ניתן, ואף כדאי, לחזור לסיפור אחרי זמן-מה ולפגוש אותו ממקום חדש. לחלופין, אם ספר מתחבר לנושא שנלמד קודם, זו הזדמנות להזכיר את הנושא בעת התייחסותך לסיפור.

כדאי גם לשים לב כי משלוח למעונות הרבים ברחבי הארץ לוקח עד חודש ימים, ואיננו יכולים להבטיח מתי בדיוק הספרים יישלחו לאזור שלך.

תהליך משלוח ספרים לכל המעונות ברחבי הארץ נמשך כמה שבועות. אם לא קיבלת את החבילה עד סיום ההפצה החודשית, אנא צרי קשר בדוא”ל לכתובת splk@hgf.org.il וצייני פרטים מלאים: שמך, שם המעון, שם הארגון ופרטיך (טלפון ו/או דוא”ל) ליצירת קשר.

את התמונה או את העבודה הסרוקה שלחי אלינו בבקשה לדוא”ל splk@hgf.org.il (תמונות של ילדים יש לשלוח לנו יחד עם אישור של ההורים לפרסום). אפשר לשלוח את אישור ההורים גם לפקס שמספרו 03-6417580.