ספרים ופעילויות
שומעים מי בא?

 כתבה: ג'יימי קיפל אלשֵי / אייר: מרק לומר / הוצאת דני ספרים

תש"ף, חולקו כ-24,100 עותקים במעונות היום

במקהלה של קולות מחורזים עולים לתיבת נח זוגות-זוגות של בעלי חיים. הם יודעים כי בשעה של סערה ופחד טוב לחברים להיות ביחד! בספר מחורז וחביב זה יצטרפו הילדים לבעלי החיים למצעד משותף של חברוּת וידידות משמחת.</p>

פעילות בחיק המשפחה English / русский

במקהלה של קולות וחרוזים הולכים להם זוגות-זוגות של בעלי חיים. הם יודעים כי בשעה של סערה ופחד, טוב לחברים להיות ביחד! כמו החיות שבסיפור, גם ילדים רכים לומדים לצעוד יחד ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

ילדי המעון עושים את צעדיהם הראשונים בחברה. הם מכירים חברים חדשים ולומדים לשחק יחד. ילדים רכים אוהבים להיות יחד, לחוש בקרבתנו, המבוגרים, ולהרגיש במבטנו המלווה, המעודד ...

פעילות בגן

גלריה

לגרסה להדפסה לחצו כאן

 

הצעות לצוות המעון

"טובים השניים מן האחד" (קהלת ד' ט')

ילדי המעון עושים את צעדיהם הראשונים בחברה. הם מכירים חברים חדשים ולומדים לשחק יחד. ילדים רכים אוהבים להיות יחד, לחוש בקרבתנו, המבוגרים, ולהרגיש במבטנו המלווה, המעודד והתומך. אט-אט הילדים לומדים שגם משחק עם חבריהם למעון מהנה ומעניין, וכמו כולנו חוֹוים עד כמה ''טובים השניים''.

לפני שקוראים את הספר בקבוצה...

כדאי לכנס את כל חברות הצוות ולחשוב יחד איך נרצה להציג את הסיפור במעון, כמה פעמים נקרא אותו, ואילו חפצים יעזרו לנו להמחיש אותו. אילו אביזרים יעזרו לנו בהקראת הסיפור?

רצוי לקרוא את הסיפור בקבוצות קטנות, כשהילדים יושבים לצידכם בפינת הספר או על השטיח, ולאפשר לילדים לעיין באיורים מקרוב.

כאשר הילדים לוקחים את הספר הביתה...

כדאי לתכנן מתי ובאיזו דרך חגיגית תעניקו למשפחות את העותקים האישיים של הספר. תוכלו להזמין את ההורים והילדים למסיבת פיג'מות חגיגית לרגל פתיחת התוכנית. אפשר להציע להורים לקשט את תיקי הספרים, לקרוא עם הילדים את הספר, להשתתף בהמחזה של הסיפור ובסוף המפגש להעניק לילדים את ספרי המתנה שלהם!

רצוי לעודד את ההורים לקרוא את הספר כמה פעמים עם הילדים וליהנות יחד מהפעילויות המוצעות. אל תשכחו להנחות אותם לחפש את הרעיונות לקריאה משותפת בבית, המופיעים בסוף הספר. בגלריית התמונות באתר של ספריית פיג'מה לקטנטנים מגוון רעיונות למסיבות וחגיגות סביב הספרים.

 

קוראים יחד

 • הקדמה לסיפור בעזרת בובות: מומלץ להציג לילדים בובות של החיות המופיעות בספר (יונה, עכבר, נחש, אווז, זברה, קוף וטיגריס). אם אין במעון בובות מתאימות, אפשר להדפיס תמונות של החיות.
 • הילדים מצטרפים לחיות ומשמיעים קולות: מומלץ לקרוא את הספר בקבוצות קטנות ולאפשר לילדים להתבונן בתמונות. במהלך ההקראה הילדים יכולים להשמיע את קולות בעלי החיים השונים ולנוע כמותם.
 • אוצר מילים: בעברית יש פועל לתיאור האופן שבו כל חיה משמיעה את קולה:
 • הכלב נובח, החתול מיילל, היונה הומה, העכבר מצייץ, האווז מגעגע, הקופים צווחים, והטיגריסים שואגים. כדאי להשתמש בפעלים אלה ואט-אט ללמד את הילדים את הפועל המתאים לקולו של כל בעל חיים.

נשמח לשמוע כיצד שילבתם את הסיפור בפעילות המעון שלכם! שתפו אותנו דרך האתר או במסר פרטי בפייסבוק.

  קריאה מהנה ופעילות נעימה!  

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • משחק תנועה: בספר אנו פוגשים יונה שעפה, קוף שקופץ, נחש שזוחל וטיגריס שרץ מהר. אפשר לשתף את הילדים במשחק שבו בכל פעם מכריזים על בעל חיים מסוים, והילדים  עפים, זוחלים או קופצים כמו אותה חיה.
 • משחק תנועה: בספר אנו פוגשים יונה שעפה, קוף שקופץ, נחש שזוחל וטיגריס שרץ מהר. אפשר לשתף את הילדים במשחק שבו בכל פעם מכריזים על בעל חיים מסוים, והילדים  עפים, זוחלים או קופצים כמו אותה חיה.
 • ''טוק-טוק, מי אני ומה שמי?'' בספר אנו שומעים את קולותיהן של חיות שונות. האם נוכל לזהות גם את הקולות של ילדי הגן? אפשר לשחק ''טוק-טוק, מי אני ומה שמי?": ילד אחד עוצם עיניים, ילד אחר מגיע, נוקש על גבו ושואל: ''טוק-טוק, מי אני ומה שמי?'', והילד שעיניו עצומות מנסה לנחש מי הקיש על גבו.
 • תיבת נוח: תוכלו לקשט פינה בחדר בצורה של תיבת נח ולהכין לילדים כתרים של החיות השונות. הילדים יכולים לחבוש את הכתרים, להחזיק ידיים ולעבור בזוגות תחת שער או גשר המובילים אל תוך התיבה וכך להתגונן מפני הסערה הקרבה.
 • האזנה לשיר: אפשר להאזין לשיר "נחמד כפליים" מתוך התוכנית ''פרפר נחמד'' ולשיר אותו יחד.
 • בובות אצבע: אפשר להכין בובות אצבע של החיות המופיעות בסיפור, לשחק בהן במעון ולחלק אותן למשפחות עם הספר.

להדפסת/הורדת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

במקהלה של קולות וחרוזים הולכים להם זוגות-זוגות של בעלי חיים. הם יודעים כי בשעה של סערה ופחד, טוב לחברים להיות ביחד! כמו החיות שבסיפור, גם ילדים רכים לומדים לצעוד יחד בחברוּת ובידידות משמחת.

 

''טובים השניים מן האחד'' קהלת ד, ט

שותפוּת וחברוּת מעניקות תחושה של ביטחון ושמחה. האם גם ילדיכם מבקשים שתצפו בהם מתגלשים, שתשחקו איתם ושתלוו אותם למיטה לפני שהם הולכים לישון?

שומעים מי בא? הוא הספר הראשון בסדרת ספריית פיג'מה לקטנטנים לשנה זו.

קריאה משותפת של הורים וילדים יוצרת חוויה של הנאה, קִרבה ואהבה. ילדים צעירים מחפשים את החיבוק ואת החום כאשר מתכרבלים יחד סביב ספר. יחד אתכם הם נהנים, חשים מוגנים ולומדים כי "טובים השניים מן האחד".

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה!

פעילות בחיק המשפחה !

 • כדאי לדפדף בספר, ליהנות יחד מהאיורים הצבעוניים ולחפש את החיות השונות. האם ילדיכם מזהים את כולן? האם שמתם לב מי מחכים לחיות בעמוד האחרון? אפשר להשמיע בכל פעם קול של חיה אחרת ולבקש מילדיכם לחפש את האיור שלה בין עמודי הספר.
 • לאחר כמה קריאות ילדיכם יוכלו לענות, ''איך הומה היונה?" ו"איך מגעגע הברווז?" אפשר גם לשחק משחק: כל אחד בתורו משמיע קול של חיה, והשני מנסה לזהות את החיה שמשמיעה אותו.
 • אפשר להכין בובות פשוטות להמחזת הסיפור. לוקחים גרביים ישנים, ממלאים אותן בצמר גפן, מוסיפים כפתור שישמש אף, מציירים אוזניים ועיניים ויוצרים בובות משחק בצורת עכבר, נחש או צב מעשה ידיכם.
 • תוכלו לשחק יחד בבובות ובחיות צעצוע ולסדר אותן בזוגות בשיירה ארוכה. מקופסת נעליים ריקה אפשר להכין "תיבת נוח", שאליה ייכנסו החיות כדי להתגונן מפני הסערה.
 • האם גם ילדיכם אוהבים ללכת איתכם יד ביד? אתם מוזמנים לצעוד יחדיו בצורה מקורית: הילדים מניחים את רגליהם על רגליכם, אוחזים זה בזה בשתי הידיים ופוסעים יחד.