ספרים ופעילויות
נוני ואמא בדרך מהגן

כתבה : שירלי שנירמן קאופמן | איירה: תמר גולדשטיין | הוצאת מ' מזרחי

פברואר/שבט תשפ"ג, 23,100 עותקים לקטנטנים

בחוץ קר ורטוב, ובדרך הביתה נוני צריך שאימא תעזור לו להסתדר עם הכפפות, עם המעיל ועם הצעיף. מה קורה כשאימא צריכה שנוני יעזור לה? – ספר חורף חמים על נתינה ועל עזרה הדדית בין הורים לילדים.

פעילות בחיק המשפחה

קבלו מגוון הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר "נוני ואמא בדרך הביתה", מאת: שירלי שינרמן / איורים: תמר גולדשטיין | פעילויות שיגלו לפעוטות את יכולותיהם ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

"תְּנִי לִי לַעֲזֹר לָךְ אִמָּא!" נוני מתחיל לגלות עצמאות ואמפתיה, וכשהוא רואה את הקושי של אימו, הוא מציע לעזור לה. דרך הסיפור נוכל להכיר את מסע ההתפתחות שעוברים ...

פעילות בגן

גלריה

הצעות לפעילות עם הקטנטנים במעון לאחר הקריאה - להורדה!

"תְּנִי לִי לַעֲזֹר לָךְ אִמָּא!"

נוני מתחיל לגלות עצמאות ואמפתיה, וכשהוא רואה את הקושי של אימו, הוא מציע לעזור לה. דרך הסיפור נוכל להכיר את מסע ההתפתחות שעוברים פעוטות, לזהות רגעים של עצמאות, להבחין מתי הם זקוקים לעזרה בעצמם, ובאילו מעשים הם עוזרים לאחרים ומביעים אמפתיה לקשיים של אחרים.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מפגש ושיחה במעון קוראים יחד במהלך ההקראה תוכלו לעצור בכל פעם שנוני מבקש עזרה ולשאול את הפעוטות: מה נוני מבקש מאמא? למה הוא צריך עזרה? לקראת סוף הסיפור, כשאמא צריכה עזרה, תוכלו לעצור, להתבונן באיור ולשאול: מה קרה? למה אמא צריכה עזרה? – כי הסלים כבדים, כי היא מחזיקה הרבה דברים... הפעוטות יכולים להצטרף – כשתקראו את הסיפור בפעמים הבאות, הפעוטות כבר יכירו את הסיפור ויוכלו להשתתף במשפטים החוזרים בסיפור: "אבל רק רגע, מה קרה? נוני צריך עזרה?" המחשה – כדאי להציג את הסיפור לפעוטות ולהמחיש להם כיצד התיק, הכפפות, הצעיף, הכובע והמעיל עוברים בהדרגה מנוני לידיה של אמא, וכיצד נוני עוזר לבסוף לאמא ולוקח ממנה את הפריטים האלו. את נוני ואמא ניתן להמחיש באמצעות בובות, שתי מחנכות או מחנכת ופעוט. לשיר יחד – חורף - גידי גוב
 • מי יכול לעזור? איך אפשר לעודד את הפעוטות לעזור זה לזה, למחנכת במעון או להורים? - עוזרים לסדר את כיתת המעון - עוזרים לחבר ונותנים לו חלק ממשחק - עוזרים לסחוב דברים קלים - עוזרים לחלק ספרים או כלי נגינה, ומה עוד? בכל פעם כזו נעודד את הפעוטות ונחזק אותם במילים טובות: "איזה יופי עזרת לסדר את פינת הספרים", "את חברה טובה. עזרת לחבר ונתת לו את המשחק." קשר עם הבית – ספרו להורים על הספר שאתם קוראים ועל כך שאתם מעודדים עזרה בכיתת המעון. שתפו אותם ברעיונות לעזרה בבית, כמו עזרה בעריכת שולחן או עזרה בניקיון בעזרת מטאטא קטן או מברשת.
 • מסלול בדרך בעקבות הדרך של נוני ואמא תוכלו ליצור עם הפעוטות "מסלול" בכיתת המעון שמתאר את הדרך מהבית למעון ובחזרה: "עכשיו עוצרים. עוד מעט חוצים את הכביש." "עכשיו קופצים מעל השלולית." "עכשיו הגענו למעון / הביתה!"
 • התיק שלי תוכלו לעודד את עצמאות הפעוטות ולתרגל תלייה של התיק האישי על המתלה במקום המיועד לכך. קשר עם הבית – שתפו את ההורים ובקשו מהם לתת לפעוט לתלות את התיק בעצמו כשהוא חוזר הביתה, להוריד את התיק מהמתלה כשהוא יוצא למעון, ואם אפשר – גם לסחוב אותו בדרך. הפעוטות ייהנו מתחושת המסוגלות. תיבת פעילות – תוכלו להכין תיבת פעילות ובה תיקים מסוגים שונים, כמו תיק גב, תיק צד או תרמיל.
 • מה הבגד? בסיפור מוזכרים בגדי חורף שונים: מעיל, כפפות, צעיף, כובע. כדאי להביא לכיתת המעון בגדים או תמונות של בגדים ולמיין אותם לבגדי קיץ (חולצה קצרה, כובע מצחייה, בגד ים...) ולבגדי חורף (מעיל, צעיף, כובע צמר, כפפות...). משחק התאמה – אפשר להתאים בין הבגד לפעולת הלבישה שלו: צעיף כורכים סביב הצוואר, כפפות עוטים על הידיים, כובע חובשים על הראש. אפשר לחזור ולהיזכר בזברה שלובשת פיג'מה. להעשרה – פועלי לבישה בעברית, האקדמיה ללשון העברית
 • ספרים על עזרה ונתינה ספרים שיצאו בספריית פיג'מה לקטנטנים: אני יכול לעזור מי רוצה לטעום?
 • מילות מפתח לעזור, להתחשב, בגדי חורף, הורים וילדים
 • עידוד קריאה משפחתית האזינו ל"נוני ואמא" – סרקו את קוד ה-QR והאזינו לסיפור. שתפו את המשפחות ועודד אותן לקרוא ולהאזין יחד. מתאים גם למשפחות עולים – הן יכולות לדפדף יחד ולהאזין לספר.

הקשיבו, הקשיבו!!! 🎧 ילדות וילדים, הורים וצוותים חינוכיים ❤️
אנו מזמינים אתכם/ן להאזין לספר השלישי שחולק למעונות בשנה”ל תשפ”ג: “נוני ואמא בדרך מהגן”, שכתבה: שירלי שנירמן קאופמן, איירה: תמר גולדשטיין, הוצאת מ’ מזרחי
בביצוע ירדן בר כוכבא הלפרין ודידי שחר המופלאים.
עריכה ובימוי: ירדן בר כוכבא הלפרין
מוזיקה מקורית: טל בלכרוביץ’
פתיח: דידי שחר

מוכנים/ות? מת – חי – לים! ▶️

הצעות לפעילות עם הקטנטנים בבית לאחר הקריאה - להורדה!

 

קבלו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר "נוני ואמא בדרך הביתה", מאת: שירלי שינרמן / איורים: תמר גולדשטיין | פעילויות שיגלו לפעוטות את יכולותיהם לעזור בבית ובגן, ולעודד לעצמאות 🧹 | פעילויות משותפות המעודדות אמפתיה ונתינה לזולת 💞 | יצירות העוסקות בסימון ומיפוי הדרך הביתה 🗺️ | היכרות ויצירה סביב בגדי חורף שונים המוזכרים בסיפור 🧤🧣 | קריאה ופעילות מהנה!

פעילות בחיק המשפחה !

 • טיפ לקריאה עם פעוטות כדאי לקרוא את הספר לבד, לפני הקריאה המשפחתית. ההיכרות המוקדמת עם הספר עוזרת לקרוא אותו אחר כך ברצף, ובקצב שמתאים לפעוטות. קריאה נעימה!
 • מדברים – מי יכול לעזור? כל אחד וכל אחת יכולים לעזור לאחר, גם פעוטות. אפשר לשאול את הפעוטות במה הם עוזרים לאחרים או לומר להם שהם עוזרים כשזה קורה: "זוכר שעזרת לי לסדר את השולחן?", "תראי איך את עוזרת לי לסדר את הצעצועים!" .
 • מאזינים לסיפור רוצים להאזין לסיפור "נוני ואימא"? - סרקו את קוד ה-QR ותגיעו להקלטה של הסיפור. אפשר להאזין בנסיעה, בזמן משחק או בישיבה יחד תוך כדי דפדוף בספר.
 • סיפור באיור האיורים הם חלק מהסיפור, ובאמצעותם פעוטות מזהים וזוכרים את מהלך הסיפור ופרטים ממנו. אפשר להתבונן יחד באיורים ולחפש את החפצים שנוני נתן לאימא 'היכן מצויר תיק?' ו'איפה נמצא איור של מעיל?'
 • משחק – מגדל של חפצים בהשראת החפצים שנערמים על אימא אפשר לבנות מגדל מחפצים לפי תור: בזהירות, זה על גבי זה, תוכלו להניח קוביות, צעצועים, כובעים, תיקים וכל מה שתרצו להוסיף.

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


 

Py – להצעות מתורגמות לרוסית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

 

Нуни и мама

Идеи для семейного досуга

«Позволь мне помочь тебе, мама!»

Нуни начинает проявлять эмпатию, он ощущает, что его маме тяжело, и предлагает ей свою помощь. Книга призывает нас пристально взглянуть на процесс развития малышей, определить те моменты, когда детям необходимо проявить самостоятельность, почувствовать, когда они нуждаются в помощи, и как именно они сами приходят на выручку и проявляют чувствительность к проблемам окружающих.

Совет для чтения с малышами

Родителям стоит один раз прочесть эту книжку самим, прежде чем приняться за чтение вместе с детьми. Предварительное ознакомление с содержанием книги поможет вам впоследствии прочесть ее в том темпе, который подходит для малышей. Приятного вам прочтения!

Разговор – кто может помочь?

Любой человек способен помочь другому, и малыши тоже могут. Вы можете спросить малышей, как они помогают другим людям, либо сказать им, что они помогают, когда это происходит: «Помнишь, как ты помог мне убрать со стола?», «Посмотри, как ты помогаешь мне положить на место игрушки!»

Слушаем рассказ

Хотите послушать рассказ «Нуни и мама»? Отсканируйте QR-код, и вы найдете аудио-версию этой истории. Можно послушать ее во время поездки или игры, либо сидя вместе и листая книжку.

Рассказ в иллюстрациях

Иллюстрации – часть истории, с их помощью малыши узнают и запоминают ход сюжета и детали рассказа. Вы можете вместе рассмотреть иллюстрации и поискать предметы, которые Нуни давал своей маме. «Где нарисована сумка?» и «Где картинка с курткой?»

Игра – башня из вещей

То, как Нуни нагромождает разные предметы на свою маму, может вдохновить вас на постройку башни из вещей. По очереди, осторожно, можно класть один на другой кубики, шапки, сумки и все, что вам захочется.

Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 


 

አማርኛ – להצעות מתורגמות לאמהרית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

 

ለቤተሰባዊ ተሳትፎ የሚመከሩ

“እናቴ ላግዝሽ!”

ኖኒ የርኅራኄ ምልክቶችን ማሳየት በመጀመሩ የእናቱን ችግር ተረድቶ እርሷን ለመርዳት ያስባል። ታሪኩ የሕጻናቱን የእድገት ጉዞ እንድንከታተል፣ የሚያስፈልጋቸውን የነጻነት ጊዜዎች እንድንለይ፣ እርዳታ በሚፈልጉበት ጊዜ እንድንፈትንና በምን ዓይነት ተግባራት እራሳቸውን እንደሚረዱና ለሌሎች ሰዎች ችግር ያላቸውን ስሜት እንዴት እንደሚገልጹ እንድንረዳ ይጋብዘናል።

ታዳጊ ሕጻናት ጋር ለማንበብ ጠቃሚ ምክር

እንደ ቤተሰብ ከማንበብዎ በፊት መጽሐፉን ብቻዎን ማንበብ አለብዎት። ከመጽሐፉ ጋር ቀድሞ መተዋወቁ በቅደም ተከተልና ለታዳጊ ህፃናት ተስማሚ በሆነ ፍጥነት ለማንበብ ይረዳል። ደስ የሚል ንባብ!

መነጋገርማን ያግዝ ይችላል?

ሁሉም ሰው ሌሎችን ታዳጊ ሕጻናትን እንኳን ሳይቀር ሊያግዝ ይችላል። ታዳጊ ሕጻናቱን ሌሎችን በምን እንደሚያግዙ መጠየቅ ወይም በሚከሰትበት ጊዜ እንደሚረዷቸው መንገር ይችላሉ፦ “ጠረጴዛውን ለማዘጋጀት እንደረዳኸኝ አስታውስ?”፣ “መጫዎቻዎቹን ለማዘጋጀት እንዴት እንደረዳሽኝ ተመልከቺ!”

ታሪኩን ማዳመጥ

“ኖኒና እናቱ” የሚለውን ታሪክ ማዳመጥ ይፈልጋሉ? – የQR ኮዱን ስካን ያድርጉና የታሪኩ የድምጽ ቅጂ ላይ ይደርሳሉ። በሚያሽከረክሩበት ጊዜ፣ በሚጫወቱበት ወይም አብረው ተቀምጠው መጽሐፍ በሚያገላብጡበት ጊዜ ማዳመጥ ይችላሉ።

ታሪኩ በምስል

ስዕሎቹ የታሪኩ አካል ሲሆኑ በእነርሱ አማካኝነት ታዳጊ ሕጻናቱ የታሪኩን ሂደትና ዝርዝሮቹን ያውቃሉ፤ ያስታውሳሉም። ስዕላዊ መግለጫዎቹን አንድ ላይ በማየት ኖኒ ለእናቱ የሰጣትን ዕቃዎች መፈለግ ይቻላል። ‘ቦርሳ የተሳለበት ቦታ የት ነው?’ እና ‘የኮት ምስል የት አለ?’

ጨዋታእቃዎ ግንብ

በእናት ላይ በተቆለሉ ነገሮች በመጠቀም በተራ የእቃዎችን ግንብ መገንባት ይችላሉ፦ በጥንቃቄ አንዱን በሌላው ላይ በማድረግ ኩቦችን፣ መጫወቻዎችን፣ ኮፍያዎችን፣ ቦርሳዎችንና ማከል የሚፈልጉትን ማንኛውንም ነገር ማስቀመጥ ይችላሉ።

የፈጠራ ስራዎችን፣ ዘፈኖችንና ሌሎችን ስራዎች በፒጃማ ቤተ-መጽሕፍት ፒንተረስት ላይ


To Download and Print suggestions for Family Activities >> CLICK HERE

 

Noni and his Mom Walk Home from Kindergarten

Written by: Shirley Sheinerman

Illustrated by: Tamar Goldstein

Suggestions for Family Activities 

“Let me help you, Mom!”

Noni is beginning to show signs of empathy; he feels his mom’s difficulty, and offers to help. This story invites us to accompany our toddlers’ journey through development, observing it while identifying moments of a need for independence, noticing when they need help, and by which actions they themselves help, and express sensitivity to the difficulties of others.

A piece of advice when reading to toddlers

We recommend reading the book alone first, before reading it as a family. Prior familiarity with the book helps to read it seamlessly later, at a pace suitable for toddlers. Enjoy reading this book!

A discussion on who can help

We can all help others, even toddlers. You may want to ask your toddlers how they can help others, or tell them that they are helping when it happens: “Remember when you helped me set the table?” “Look at you helping me put away the toys!”

Listening to the story

Would you like to listen to the book Noni and his Mom Walk Homefrom Kindergarten? Please scan the QR code to find a recording of this book. You could listen to it while traveling, playing, or sitting together while turning the pages of the book.

A story in illustrations

The illustrations are part of the story, and using them, toddlers identify and recognize the plot and some of its details. You may enjoy looking at the illustrations together, and searching for the items that Nomi gives his mother: ‘Where do you see an illustration of a bag?’ and ‘Where can you find an illustration of a coat?’

Playing a game of ‘An items tower’

Inspired by the items piling on top of mom in this book, you may want to take turns building a tower out of various items: Very carefully, one on top of the other, you can place building blocks, toys, hats, bags, and anything else you might want to add.