ספרים ופעילויות
לאן לאן? לגן!

כתב: ע. הלל / איירה: איה גורדון-נוי / הוצאת הקיבוץ המאוחד

יחולק בנובמבר/כסלו תשפ"ב

“בוקר טוב, צוהל הרחוב, לאן? לאן? לגן!” שירו הקלסי של ע. הלל מלווה דורות רבים של ילדים והוריהם בדרך אל הגן ואל היום החדש.

חדש מספריית פיג’מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים במעון?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה

▫️ להצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! ▫️ בימים שמחים, וגם בימים שבהם קצת קשה, שיר קבוע יכול למלא את הלב ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

להרגיש בטוחים – טקסים קטנים עוזרים לפעוטות להרגיש בטוחים במעברים, למשל במעבר מהבית למעון. כדאי לפתוח את הבוקר בטקס קבוע, שיר או ברכת שלום קבועים, וכך לעזור לפעוטות ...

פעילות בגן

גלריה

הדפסת/הורדת ההצעות לצוותים לחצו כאן

"לאן לאן לגן" מגיע למעון!

"בוקר טוב צוהל הרחוב לאן? לאן? לגן!"

שירו הקלאסי של ע. הלל מלווה דורות רבים של ילדים והוריהם בדרך אל הגן ואל היום החדש.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • רעיון למעון! טקס לבוקר טוב להרגיש בטוחים – טקסים קטנים עוזרים לפעוטות להרגיש בטוחים במעברים, למשל במעבר מהבית למעון. כדאי לפתוח את הבוקר בטקס קבוע, שיר או ברכת שלום קבועים, וכך לעזור לפעוטות להיפרד מההורים ולהתחיל את היום בקלות!
 • מפגש ושיחה במעון קוראים יחד בפעם הראשונה כדאי להקריא את הספר לכל הפעוטות. בקריאות הבאות מומלץ להקריא את הספר בקבוצות קטנות, שבהן כל פעוט ופעוטה מחזיקים עותק משלהם. כדאי לשאול את הפעוטות את השאלות הבאות: מה הילדים שבספר רואים בדרכם לגן? מי נוסע במכונית? ומי רוכב על אופניים? מי חובש כובע? את מי מלווה כלב? מדברים על הבוקר שלנו תוכלו לעזור לפעוטות להתרגל לשגרת הבוקר: בקשו מהם להציג: כיצד הם מתעוררים בבוקר, מתארגנים ויוצאים לדרך, כיצד הם מגיעים למעון, ומי מלווה אותם, מה הם רואים בדרך למעון, מה קורה בסוף היום, מי בא לקחת אותם, ומה הם עושים לאחר שהם מגיעים הביתה. כדאי לדעת!
 • לשיר ביחד את השיר "לאן לאן? לגן!" הלחין סשה ארגוב. מומלץ להשמיע את השיר וללוות אותו בכלי נגינה ובתנועות קבועות. השיר "לאן לאן? לגן!" – בביצוע אלי גורנשטיין שיתוף הורים עולים – השיר עשוי גם לסייע למשפחות שטרם רכשו את השפה העברית: אפשר להשמיע את השיר , לדפדף יחד בספר ולרקוד לאחר מכן.
 • מציגים והולכים - תהלוכת לאן לאן? לגן! כדאי ליצור תהלוכה ובכל פעם המחנכת מציעה : "הולכים לגן!" "הולכים לגן ומחייכים!" "עפים לגן עם כנפיים!" "הולכים לגן עם ידיים על הראש!" "הולכים לגן יד ביד – בזוגות!" אם יש בכיתה ארגז תחפושות, אפשר להוסיף כובעים, תיקים ועוד.
 • מסלול מוטורי בדרך לגן כדאי ליצור עם הפעוטות מסלול בכיתה ולהציג רגעים שונים שמלווים את הפעוטות בדרך מהבית למעון: "עכשיו נלך בזהירות על גדר!" "בואו נעצור. הגענו למעבר חצייה." "הגענו למעון. בואו נרקוד ריקוד קטן!"
 • יוצרים ועושים הדמות שלי – מכינים דמויות מנייר עבה, ולכל דמות מצמידים את תצלום ראשו של הפעוט. כל פעוטה ופעוט מקשטים וצובעים את הדמות שלהם. קולאז' – האיורים בספר משלבים הדבקות וציורים. גם הפעוטות יכולים ליצור קולאז' בעזרת הדבקות של עיתונים וניירות.
 • המחשה לוח "גם אנחנו הולכים למעון" בשיתוף המשפחות מכינים מסלול "מהבית אל המעון" ומציגים אותו על לוח הכיתה. מכינים דמות מצולמת של כל אחד מהפעוטות. בכל בוקר הפעוטות "מטיילים" על הלוח בעזרת הדמות שלהם עד שהם מגיעים ל"מעון" שעל הלוח. שיתוף הורים - אפשר לצרף את ההורים לפעילות, וכך ליצור טקס פרידה קבוע ומשותף.
 • מילות מפתח בוקר, הרגל, טקס, שיר בוקר, הולכים למעון

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PYבעבריתአማርኛ | ENG

 

הורים יקרים, 

יום חדש הגיע!

בימים שמחים, וגם בימים שבהם קצת קשה,

שיר קבוע יכול למלא את הלב בשמחה

ולהגביר את החשק ללכת. לאן אלך? – לגן!

 

המחנך יאנוש קורצ'אק האמין כי הבוקר הוא זמן מיוחד, שבו כל ילד וילדה בוחרים לפתוח את היום בדרך המתאימה להם:

"הבוקר הוא הזמן לסיפור מעשה, לשיחה עם כלב, לתפיסת כדור, והכל בעין טובה".

[יאנוש קורצא'ק, 'ילדוּת של כבוד', עמ' 239]

פעילות בחיק המשפחה !

 • קוראים, שרים וזזים כדאי לתת לפעוט להשלים את המשפט החוזר: "לאן לאן? לגן!" אפשר להוסיף תנועות, למחוא כפיים או לצרף כלי נגינה, ואפשר לשיר ביחד – השיר "לאן לאן? לגן!" הוא גם שיר עם מנגינה שהלחין סשה ארגוב.
 • טקס הבוקר שלנו טקס בוקר קבוע עוזר לפעוטות להתחיל את היום. אפשר להכין יחד את הבגדים, לשיר שיר, לאסוף בדרך עלה או ענף קטן, ולהיפרד בברכת שלום קבועה ומעודדת.
 • איורים מְסַפּרים התבוננו יחד ותנו לפעוט למצוא: היכן הציפור? האם היא מופיעה בעמודים נוספים? מי מלווה את הילדים לגן? כיצד מגיעים לגן – באופניים, בהליכה או בדרך אחרת? מי חובש כובע והיכן מופיע כלב? כדאי להתבונן בעמוד האחרון ולשאול: "מה עושים הילדים בגן? מה אתם אוהבים לעשות במעון?"
 • איורים מְסַפּרים התבוננו יחד ותנו לפעוט למצוא: היכן הציפור? האם היא מופיעה בעמודים נוספים? מי מלווה את הילדים לגן? כיצד מגיעים לגן – באופניים, בהליכה או בדרך אחרת? מי חובש כובע והיכן מופיע כלב? כדאי להתבונן בעמוד האחרון ולשאול: "מה עושים הילדים בגן? מה אתם אוהבים לעשות במעון?"
 • משחק – לאן? שואלים "לאן לאן?" ובוחרים בכל פעם מקום: ל... אמבטיה, ל... מרפסת, או ל... גן השעשועים? הולכים יחד למקום שבחרתם, מתחבקים וקוראים בקול: "לאן לאן? ל... [למקום הבא]!