ספרים ופעילויות
למה לובשת הזברה פיג’מה?

כתב: ע' הלל | אייר: אביאל בסיל | הוצאת ספרית פועלים

יחולק בדצמבר/כסלו

“מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג’מה?” קלסיקה ישראלית אהובה, ובה זברה, הרבה תלבושות ופיג’מה אחת. מלווה באיורים חדשים ומשעשעים.

פעילות בחיק המשפחה

איורים, זברה וחברים - החברים של הזברה מופיעים באיורים שבספר. אפשר לדפדף ביחד, למצוא את החברים, לומר יחד את שמות בעלי החיים ולהציג אותם. בשלב הבא אפשר לציין שם של בעל ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

לפני קריאת הסיפור – היכרות עם הזברה כדאי להכיר לפעוטות את הזברה: להציג תמונה של זברה ולהראות להם את הפסים השחורים שעל גופה. בשלב מתקדם כדאי להציג גם פיג'מת פסים, ...

פעילות בגן

גלריה

בקרוב

"למה לובשת הזברה פיג'מה?" מגיע למעון!

"יָשְׁבָה וְחָשְׁבָה, חָשְׁבָה וְחָשְׁבָה עַד מוֹצָאֵי שַׁבָּת."

[ע. הלל, "למה לובשת הזברה פיג'מה?"]

את הספר "למה לובשת הזברה פיג'מה?" כתב ע. הלל (1990-1926), שכתב שירים וסיפורים רבים לילדים. בזכות כתיבתו המשעשעת שרו דורות של ילדים וילדות על הזברה החביבה, שכמו הפעוטות לומדת להכיר את עצמה ואת מה שמיוחד בה.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מפגש ושיחה במעון - טיפים לקריאה במעון - דפדוף אישי – תוכלו לחלק את העותקים לפעוטות ולאפשר להם לדפדף ולהתבונן באיורים. אפשר להקריא את הספר לקבוצה ואחר כך לחלק את העותקים האישיים ולתת לפעוטות אפשרות לדפדף בספר. פתיחה קבועה לקריאה – משמיעים מוזיקה קבועה או נעזרים בבובה המלווה את הקריאה ומלמדת את הפעוטות כי שעת הקריאה מתחילה. מראים את האיורים – קוראים בקבוצה ומציגים את דפי הספר לפני הפעוטות כדי שיראו את האיורים. קוראים בקבוצה קטנה סביב השולחן, כך שכל פעוט ופעוטה יוכלו לדפדף בעותק האישי שלהם. שרים יחד – קוראים תוך כדי שירה ומלמדים לשיר את השיר "למה לובשת הזברה פיג'מה?". עוד פעם! – קוראים כמה פעמים בזמנים קבועים. החזרה אהובה על הפעוטות וחשובה להבנתם ולהתפתחותם.
 • לפני קריאת הסיפור – היכרות עם הזברה - כדאי להכיר לפעוטות את הזברה: להציג תמונה של זברה ולהראות להם את הפסים השחורים שעל גופה. בשלב מתקדם כדאי להציג גם פיג'מת פסים, ולבסוף כדאי להראות את הזברה שעל הכריכה ולהתייחס לפסים שעל גופה. קישורים *תצלומים בדף הספר באתר ספרי פיג'מה לקטנטנים.
 • שיחה בעקבות הספר - מתי לובשים פיג'מה ומתי לובשים בגד ים? מי מבין הפעוטות לובש חולצה ומי לובש מכנסיים? איזה בגד אוהבים הפעוטות? ומה הם אוהבים לעשות בשבת?
 • מסיבת פיג'מות! כדאי לחגוג את פתיחת השנה עם קבלת הספר הראשון במסיבת פיג'מות, בפתיחה חגיגית של ארגז הספרים או בשיתוף הורים בחגיגה מקרוב או מרחוק.
 • לשיר יחד - המילים שבספר הן גם שיר שאפשר לשיר יחד. מומלץ להשמיע את השיר וללוות אותו בכלי נגינה, בתנועה ובריקוד. (לחן: דובי זלצר, ביצוע: מיקי קם ואלי גורנשטיין) שיתוף הורים עולים – השיר יכול לסייע למשפחות שלא מדברות עברית באופן מלא. כדאי להציע להן לשמוע את השיר כשהן מדפדפות יחד בספר.
 • מה לובשים? - הזברה לובשת בגדים שונים. זו הזדמנות טובה להכיר בגדים, לקשר אותם לאיברי הגוף ולבדוק מתי לובשים אותם: כובע – חובשים על הראש, מכנסיים לובשים על הרגליים, ומה עם נעליים, גרביים או חצאית? דוגמה – חולצה: מראים כמה סוגים של חולצות. שואלים: "למי יש חולצה?" ומתבוננים בחולצות השונות של הפעוטות. שואלים: "על איזה חלק בגוף לובשים חולצה?" ועונים: "על הבטן ועל הגב." אפשר גם לשאול: "מתי נלבש בגדים שונים: שמלה חגיגית, בגד ים או מעיל?" עוד פעם! – כדאי לחזור על הפעילות בכמה הזדמנויות בזמנים קבועים ובכל פעם לחזור על פרטים שהוצגו בפעילות הקודמת ולהוסיף פריט חדש: חגורה, כפפות ואולי צעיף? בגדים בספר – כדאי לעיין באיורים בקבוצות קטנות ולחפש עם הפעוטות פריטי לבוש: מה לובשת הזברה? היכן באיור רואים שמלה? חשוב לתת להם שהות לחפש את הפריטים ולנקוב בשמם. פינת תחפושות – כדאי להכין פינת בגדים לתחפושת ולמשחק ולשלב בה פריטים המופיעים בספר.
 • מי במראָה? - הזברה לומדת להכיר את עצמה – מה מיוחד בה? מה היא אוהבת ללבוש? כדאי לעמוד עם הפעוטות מול מראה ולהקדיש זמן להיכרות שלהם עם עצמם: מה אני לובשת? איזה צבע יש לשיער שלי? האם אני לובשת חולצה? איך אני נראה כשאני מחייך?
 • ע. הלל - ע. הלל כתב ספרים רבים לילדים, רבים מהם על הטבע ועל בעלי חיים. ספרי ע. הלל בספריית פיג'מה לקטנטנים: מעשה בארנב וזנב אמבטיה לשבתיה לאן לאן לגן כדאי להציג את ספרי ע. הלל בפינת הקריאה, לספר לפעוטות על הסופר, לקרוא יחד מספריו ולאפשר להם לדפדף בספריו.
 • תיבת פעילות - מה נשים בתיבת הפעילות? פריטי לבוש שונים המופיעים בספר ואביזרים שונים הקשורים לסיפור: משקפת לבריכה, בובה לשינה ופריטים לקבלת שבת.
 • מילות מפתח - פיג'מה, זברה, פסים, בגדים שבת, היכרות עם עצמי, ע. הלל
 • שיתוף הורים - ספרו להורים על הספר החדש שהגיע, שתפו אותם בתצלומים מהקריאה במעון, סרקו את קוד ה-QR והציעו להם לקרוא יחד, לשיר יחד וליהנות יחד! השיר מתאים גם לקריאה של משפחות עולים.
 • פינטרסט - יצירות של זברה, בגדים ועוד מחכים לכם בדף הספר "למה לובשת הזברה פיג'מה?" בפינטרסט של ספריית פיג'מה.

בקרוב

הצעות לפעילות עם הקטנטנים בבית לאחר הקריאה - להורדה!

"למה לובשת הזברה פיג'מה?"

הוא אחד משיריו הרבים של ע. הלל [1990-1926] השיר המשעשע הולחן ודורות רבים של ילדים וילדות נהנו לשיר על הזברה החביבה, ש...

״ישבה וחשבה, חשבה וחשבה עד מוצאי שבת״

פעילות בחיק המשפחה !

 • שרים ורוקדים - כדאי לסרוק את קוד ה QR בגב הספר, להאזין לשיר ולרקוד ביחד
 • בתוך ארון הבגדים - חולצה? בגד ים? אולי שמלה? - כדאי להציץ בארון הבגדים, למצוא בגדים שאתם אוהבים ולספר מתי אתם נוהגים ללבוש אותם: בחורף או בקיץ, באירועים חגיגיים או סתם כשמתחשק.
 • שיחה, השבת שלנו - סיפורה של הזברה הוא הזדמנות לדבר על המיוחד שמביאה איתה השבת. תוכלו לשאול את הפעוטות מה הם אוהבים לעשות בשבת, ולשתף אותם בדברים האהובים עליכם, ההורים.
 • איורים, זברה וחברים - החברים של הזברה מופיעים באיורים שבספר. אפשר לדפדף ביחד, למצוא את החברים, לומר יחד את שמות בעלי החיים ולהציג אותם. בשלב הבא אפשר לציין שם של בעל חיים מוכּר, ולחפש אותו באיורים שבספר.

בקרוב