ספרים ופעילויות
למה לובשת הזברה פיג’מה?

כתב: ע. הלל | אייר: אביאל בסיל | הוצאת ספרית פועלים

דצמבר/כסלו תשפ"ג, 23,100 עותקים לקטנטנים

“מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג’מה?” קלסיקה ישראלית אהובה, ובה זברה, הרבה תלבושות ופיג’מה אחת. מלווה באיורים חדשים ומשעשעים.

פעילות בחיק המשפחה русский

קבלו מגוון הצעות לפעילויות נהדרות עם הקטנטנים בעקבות קריאת הספר על הזברה שלובשת פיג'מה: יצירות מדליקות בעקבות החיה עם הפסים שהכרנו בספר 🦓 | הזברה מכירה את עצמה ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

לפני קריאת הסיפור – היכרות עם הזברה כדאי להכיר לפעוטות את הזברה: להציג תמונה של זברה ולהראות להם את הפסים השחורים שעל גופה. בשלב מתקדם כדאי להציג גם פיג'מת פסים, ...

פעילות בגן

גלריה

בקרוב

הצעות לפעילות עם הקטנטנים במעון לאחר הקריאה - להורדה!

"למה לובשת הזברה פיג'מה?" מגיע למעון!

"יָשְׁבָה וְחָשְׁבָה, חָשְׁבָה וְחָשְׁבָה עַד מוֹצָאֵי שַׁבָּת."
[ע. הלל, "למה לובשת הזברה פיג'מה?"]

את הספר "למה לובשת הזברה פיג'מה?" כתב ע. הלל (1990-1926), שכתב שירים וסיפורים רבים לילדים. בזכות כתיבתו המשעשעת שרו דורות של ילדים וילדות על הזברה החביבה, שכמו הפעוטות לומדת להכיר את עצמה ואת מה שמיוחד בה.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • טיפים לקריאה במעון: דפדוף אישי – תוכלו לחלק את העותקים לפעוטות ולאפשר להם לדפדף ולהתבונן באיורים. אפשר להקריא את הספר לקבוצה ואחר כך לחלק את העותקים האישיים ולתת לפעוטות אפשרות לדפדף בספר. פתיחה קבועה לקריאה – משמיעים מוזיקה קבועה או נעזרים בבובה המלווה את הקריאה ומלמדת את הפעוטות כי שעת הקריאה מתחילה. מראים את האיורים – קוראים בקבוצה ומציגים את דפי הספר לפני הפעוטות כדי שיראו את האיורים. קוראים בקבוצה קטנה סביב השולחן, כך שכל פעוט ופעוטה יוכלו לדפדף בעותק האישי שלהם. שרים יחד – קוראים תוך כדי שירה ומלמדים לשיר את השיר "למה לובשת הזברה פיג'מה?". עוד פעם! – קוראים כמה פעמים בזמנים קבועים. החזרה אהובה על הפעוטות וחשובה להבנתם ולהתפתחותם. לפני קריאת הסיפור – היכרות עם הזברה כדאי להכיר לפעוטות את הזברה: להציג תמונה של זברה ולהראות להם את הפסים השחורים שעל גופה. בשלב מתקדם כדאי להציג גם פיג'מת פסים, ולבסוף כדאי להראות את הזברה שעל הכריכה ולהתייחס לפסים שעל גופה. קישורים *תצלומים בדף הספר באתר ספרי פיג'מה לקטנטנים שיחה בעקבות הספר מתי לובשים פיג'מה ומתי לובשים בגד ים? מי מבין הפעוטות לובש חולצה ומי לובש מכנסיים? איזה בגד אוהבים הפעוטות? ומה הם אוהבים לעשות בשבת?
 • מסיבת פיג'מות! כדאי לחגוג את פתיחת השנה עם קבלת הספר הראשון במסיבת פיג'מות, בפתיחה חגיגית של ארגז הספרים או בשיתוף הורים בחגיגה מקרוב או מרחוק.
 • לשיר יחד המילים שבספר הן גם שיר שאפשר לשיר יחד. מומלץ להשמיע את השיר וללוות אותו בכלי נגינה, בתנועה ובריקוד. (לחן: דובי זלצר, ביצוע: מיקי קם ואלי גורנשטיין) שיתוף הורים עולים – השיר יכול לסייע למשפחות שלא מדברות עברית באופן מלא. כדאי להציע להן לשמוע את השיר כשהן מדפדפות יחד בספר.
 • מה לובשים? הזברה לובשת בגדים שונים. זו הזדמנות טובה להכיר בגדים, לקשר אותם לאיברי הגוף ולבדוק מתי לובשים אותם: כובע – חובשים על הראש, מכנסיים לובשים על הרגליים, ומה עם נעליים, גרביים או חצאית? דוגמה – חולצה: מראים כמה סוגים של חולצות. שואלים: "למי יש חולצה?" ומתבוננים בחולצות השונות של הפעוטות. שואלים: "על איזה חלק בגוף לובשים חולצה?" ועונים: "על הבטן ועל הגב." אפשר גם לשאול: "מתי נלבש בגדים שונים: שמלה חגיגית, בגד ים או מעיל?" עוד פעם! – כדאי לחזור על הפעילות בכמה הזדמנויות בזמנים קבועים ובכל פעם לחזור על פרטים שהוצגו בפעילות הקודמת ולהוסיף פריט חדש: חגורה, כפפות ואולי צעיף? בגדים בספר – כדאי לעיין באיורים בקבוצות קטנות ולחפש עם הפעוטות פריטי לבוש: מה לובשת הזברה? היכן באיור רואים שמלה? חשוב לתת להם שהות לחפש את הפריטים ולנקוב בשמם. פינת תחפושות – כדאי להכין פינת בגדים לתחפושת ולמשחק ולשלב בה פריטים המופיעים בספר.
 • מי במראָה? הזברה לומדת להכיר את עצמה – מה מיוחד בה? מה היא אוהבת ללבוש? כדאי לעמוד עם הפעוטות מול מראה ולהקדיש זמן להיכרות שלהם עם עצמם: מה אני לובשת? איזה צבע יש לשיער שלי? האם אני לובשת חולצה? איך אני נראה כשאני מחייך?
 • ע. הלל ע. הלל כתב ספרים רבים לילדים, רבים מהם על הטבע ועל בעלי חיים. ספרי ע. הלל בספריית פיג'מה לקטנטנים: מעשה בארנב וזנב אמבטיה לשבתיה לאן לאן לגן כדאי להציג את ספרי ע. הלל בפינת הקריאה, לספר לפעוטות על הסופר, לקרוא יחד מספריו ולאפשר להם לדפדף בספריו.
 • תיבת פעילות מה נשים בתיבת הפעילות? פריטי לבוש שונים המופיעים בספר ואביזרים שונים הקשורים לסיפור: משקפת לבריכה, בובה לשינה ופריטים לקבלת שבת.
 • מילות מפתח פיג'מה, זברה, פסים, בגדים שבת, היכרות עם עצמי, ע. הלל
 • שיתוף הורים ספרו להורים על הספר החדש שהגיע, שתפו אותם בתצלומים מהקריאה במעון, סרקו את קוד ה-QR והציעו להם לקרוא יחד, לשיר יחד וליהנות יחד! השיר מתאים גם לקריאה של משפחות עולים.
 • פינטרסט יצירות של זברה, בגדים ועוד מחכים לכם בדף הספר "למה לובשת הזברה פיג'מה?" בפינטרסט של ספריית פיג'מה.

באדיבות הופ! ילדות ישראלית – שירי הילדות המוכרים והאהובים בהשתתפות אלי גורנשטיין מיקי קם וילדים בשילוב אנימציה מקסימה. מילים: ע. הלל.

 

הצעות לפעילות עם הקטנטנים בבית לאחר הקריאה - להורדה!

"למה לובשת הזברה פיג'מה?"

הוא אחד משיריו הרבים של ע. הלל [1990-1926] השיר המשעשע הולחן ודורות רבים של ילדים וילדות נהנו לשיר על הזברה החביבה, ש... ״ישבה וחשבה, חשבה וחשבה עד מוצאי שבת״!

קבלו מגוון הצעות לפעילויות נהדרות עם הקטנטנים בעקבות קריאת הספר על הזברה שלובשת פיג'מה: יצירות מדליקות בעקבות החיה עם הפסים שהכרנו בספר 🦓 | הזברה מכירה את עצמה בעזרת המראה- וגם אנחנו יכולים! 👀🙋🏼‍♂️| פיג'ממה - את הפיג'מה אפשר לעצב בכל מיני צורות וצבעים, וכל אחד יכול לעצב את הפיג'מה האישית שלו! ביחד, אפשר לעשות מסיבת פיג'מות חגיגית.🛌🏿💤 | הבגדים שהזברה מחליפה יכולים לתת לנו השראה למשחק זהויות משעשע 👕 ועוד!

פעילות בחיק המשפחה !

 • שרים ורוקדים - כדאי לסרוק את קוד ה QR בגב הספר, להאזין לשיר ולרקוד ביחד
 • בתוך ארון הבגדים - חולצה? בגד ים? אולי שמלה? - כדאי להציץ בארון הבגדים, למצוא בגדים שאתם אוהבים ולספר מתי אתם נוהגים ללבוש אותם: בחורף או בקיץ, באירועים חגיגיים או סתם כשמתחשק.
 • שיחה, השבת שלנו - סיפורה של הזברה הוא הזדמנות לדבר על המיוחד שמביאה איתה השבת. תוכלו לשאול את הפעוטות מה הם אוהבים לעשות בשבת, ולשתף אותם בדברים האהובים עליכם, ההורים.
 • איורים, זברה וחברים - החברים של הזברה מופיעים באיורים שבספר. אפשר לדפדף ביחד, למצוא את החברים, לומר יחד את שמות בעלי החיים ולהציג אותם. בשלב הבא אפשר לציין שם של בעל חיים מוכּר, ולחפש אותו באיורים שבספר.
 • הכינו פינת תחפושות חלומית מול מראה - וממש כמו הזברה, החליפו והתאימו לפי מצב הרוח והנוחות!

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


 

Py – להצעות מתורגמות לרוסית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

Почему Зебра одета в пижаму?

«Она думала, думала, думала и думала до самого исхода субботы»
[Айн Гиллель, «Почему зебра одета в пижаму?»]
«Почему Зебра одета в пижаму?» ‒ одно из многих стихотворений Айна Гиллеля [1926-1990]. Эти забавные стихи были положены на музыку, и поколения детей наслаждались песенкой о симпатичной зебре.

Идеи для семейного чтения

Беседа – наша суббота
«Скоро наступит благая суббота»
[«Суббота», Шмуэль Бас]

Рассказывая историю Зебры, мы получаем возможность поговорить об особенностях субботнего дня. Спросите малышей о том, что они любят делать по субботам, и расскажите им о своих любимых занятиях.

Внутри платяного шкафа
Рубашка? Купальник? Может быть, платье? Загляните в платяной шкаф, найдите свою любимую одежду и расскажите, когда именно вы ее надеваете: зимние или летние детали одежды, наряд для торжества и та одежда, которую вы любите больше всего.

Петь и танцевать с Зеброй
Текст стихотворения «Почему Зебра одета в пижаму?» положен на музыку и стал любимой детской песенкой. Стоит отсканировать QR-код, чтобы петь и танцевать вместе.

QR

 • Подходит также для семей новых репатриантов

Иллюстрации – зебра и друзья
На иллюстрациях в книге запечатлены друзья Зебры: пролистайте книжку вместе, найдите друзей, произнесите вместе названия этих животных и покажите их повадки. На следующем этапе предложите название известного малышам животного и попытайтесь найти его на иллюстрациях в книге.

Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 


 

አማርኛ – להצעות מתורגמות לאמהרית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

 

የሜዳ አህያፒጃማ ምትለብሰው ለምንድን ነው

ሷም ተቀምጣ እያሰበች እያሰበች እያሰበችና እያሰበች እስከ ሰንበት መውጫ ድረስ አሰበች
[ዓ. ሂሌል፣ የሜዳ አህያ ለምንና ለምንድን ፒጃማ ትለብሳለች]

‘የሜዳ አህያዋ ፒጃማ ለምን ትለብሳለች’ የዓ. ሂሌል [1926-1990] ከብዙዎቹ ዘፈኖቹ አንዱ ነው። አዝናኙ ዘፈን ተቀናብሮ ብዙዎቹን የወንዶችና ሴቶች ልጆች ትውልዶች ስለ ተወዳጇ የሜዳ አህያ መዘመር ያስደስታቸዋል።
 የQR ትርጉምና በላዩ ላይ ይፃፉ – Рус / Eng / አማር

ለቤተሰባዊ ንባብ የሚመከሩ

ውይይት – የእኛ ሰንበት

መልካሰንበት ቀን ጥቂት ቆይቶ ወደ እኛ ይወርዳል”
[ሰንበት፣ ሽሙኤል ባስ]
የሜዳ አህያዋ ታሪክ ሰንበት ስለሚያመጣው ልዩ ነገር ለመናገር እድል ይሰጣል። ታዳጊዎቹን በሰንበት ቀን ምን ማድረግ እንደሚወዱ መጠየቅና እናንተው ወላጆች የምትወዷቸውን ነገሮች አካፍላቸው።

በልብሶቹ የቁም ሳጥን ውስጥ
ሸሚዝ? የዋና ልብስ? ምናልባት ቀሚስ? – ወደ ቁም ሣጥኑ ውስጥ በመመልከት የሚወዷቸውን ልብሶች ይፈልጉና አብዛኛውን ጊዜ መቼ እንደሚለብሷቸው መተረክ ይኖርብዎታል፦ የክረምት ወይስ የበጋ ልብስ፣ የበዓል ዝግጅት ልብስና በተለዬ መልኩ የሚወዱት ልብስ።

ከሜዳ አህያዋ ጋር መመርመደነስ
የ”የሜዳ አህያዋ ፒጃማ የምትለብሰው ለምንድን ነው?” ስንኞች የተዘጋጁ ሲሆን የልጆች ተወዳጅ ዘፈኖች ናቸው። አብራችሁ ለመዝፈንና ለመደነስ የQR ኮዱን ስካን ማድረግ አለባችሁ።

 • እንዲሁም ለአዲስ ገቢ ቤተሰቦች ተስማሚ ነው።

ስዕላዊ መግለጫዎች – የሜዳ አህያና ጓደኞች
የሜዳ አህያዋ ጓደኞች በመጽሃፉ ውስጥ በተገለጹት ስዕላዊ መግለጫዎች ውስጥ ይታያሉ፦ አብረው ማሰስ፣ ጓደኞችን ማግኘት፣ የእንስሳትን ስም አንድ ላይ ማለትና እነርሱን መወከል ይችላሉ። በሚቀጥለው ደረጃ የሚታወቀውን እንስሳ ስም መጥቀስና በመጽሐፉ ውስጥ ባሉት ስዕላዊ መግለጫዎች ውስጥ መፈለግ ይችላሉ።


To Download and Print suggestions for Family Activities >> CLICK HERE

 

Why is the Zebra Wearing Pajamas?
Written by: Ayin Hillel
Illustrated by: Aviel Basil

 

It sat and thought and thought and though and though and thought until Shabbat ended
[Ayin Hillel, Why is the Zebra Wearing Pajamas?]

Why is the Zebra Wearing Pajamas? is one of Ayin Hillel’s numerous poems. This amusing verse has been set to music, and generations of children have enjoyed singing about the loveable zebra.

Suggestions for Family Activities

A discussion on our Shabbat

“Soon the good Shabbat will descend upon us”
[Shabbat, Shmuel Bass]

The story about the zebra provides us with an opportunity to talk about what makes Shabbat so special. You could ask your toddlers what they like to do on Shabbat, and share your favorite things with them.

Inside my closet
A shirt? A swimsuit? Perhaps a dress? How about taking a look inside your closet, finding clothes you like, and saying when you usually wear them: Winter clothes, summer clothes, fancy clothes for special occasions, and all-time favorite clothes.

Singing & dancing with the zebra
The verses of Why is the Zebra Wearing Pajamas? have been set to music and turned into a beloved children’s song. You may enjoy scanning the QR code, and proceed to sing and dance together.

QR code

 • Suitable for families of Olim too

Illustrations – Zebra & friends

The zebra’s friends feature in the book’s illustrations: You could leaf through them together, find the various friends, name the animals together, and introduce them. Next, you could say the name of an animal you know, and then look for it in among the illustrations contained in this book.