ספרים ופעילויות
ככה שותלים שתיל

כתבה: לאה נאור | איירה: עדי אלקין | הוצאת ספרית פועלים

ינואר/טבת תשפ"ג, 23,100 עותקים לקטנטנים

מה עושים אם רוצים לשתול עץ חדש? פשוט מאוד: קוראים את הספר ויודעים. עכשיו, כשיש עץ חדש, לא שוכחים להשקות אותו, ואפשר ללמד גם את החברים לשתול עצים. ספר חגיגי ומשמח לט”ו בשבט.

פעילות בחיק המשפחה русский

אספנו רעיונות ומדריכים שיעזרו לכן/ם להתנסות בשתילה משותפת בגינה ובבית 🌱 | דרך פעילות יצירתית נוכל להכיר את כלי הגינון השונים, וגם ליצור בהשראת ובאמצעות הצמחים ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

קוראים יחד, ממחישים, לומדים מילים חדשות מהספר, שותלים יחד, מצלמים, מנביטים, שרים ועוד!

פעילות בגן

גלריה

הצעות לפעילות עם הקטנטנים במעון לאחר הקריאה - להורדה!

"ככה שותלים שתיל" מגיע למעון! ספר חגיגי ומשמח לט"ו בשבט.

ט"ו בשבט הוא חג לאילנות, לשותלים ולשותלות!
מה עושים אם רוצים לשתול עץ חדש? זה פשוט מאוד, קוראים את הספר ויודעים. עכשיו כשיש עץ חדש לא שוכחים להשקות אותו, ואפשר ללמד גם את החברים לשתול עצים.
ט"ו בשבט הוא גם חג של קשר לטבע ולסביבה, לארץ ישראל ולנטיעת עצים, כמאמר הפסוק:

וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ וּנְטַעְתֶּם כָּל עֵץ מַאֲכָל
[ויקרא יט 23]

הפעוטות שנוטעים שתיל הם שותפים פעילים בחגיגות, וקריאה בספר מסייעת להם בהכנות לחג ובתיאור החוויות והזיכרונות מאירועי ט"ו בשבט.
ט"ו בשבט שמח וצומח!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • קוראים יחד כשקוראים לפעוטות את השיר, חשוב להדגים את הפעולות לפי הסדר: 1. חופרים בור באדמה. 2. מחזיקים את השתיל ישר. 3. מכסים את השתיל בחול. 4. משקים את השתיל.
 • המחשה – במהלך הקריאה חשוב להמשיך את הפעילות באמצעות פריטים ממשיים, כמו אדמה, מעדר, משפך, מים וצמח צעיר.
 • רגע של עברית בספר מילים מיוחדות שכדאי לשוב ולחזור עליהן: אדמה (חול), מעדר, שתיל; חופרים, מחזיקים, מכסים, מהדקים, משקים; מהר – לאט, ישר – הפוך, גבוה – נמוך. למה זה חשוב? מילים מיוחדות מעשירות את השפה של הפעוטות.
 • אחרי הקריאה וההדגמה כדאי לתת לפעוטות להתנסות בעצמם בשתילת שתיל ולהרגיש את המגע של האדמה. בכל פעם כדאי להיזכר יחד בשלב הבא על ידי המחשה של הגננת והתבוננות ברצף האיורים שבספר. החגיגה בעזרת החושים מפתחת את הפעוטות מוטורית, רגשית וחברתית: שותלים יחד, חופרים, ממששים, חשים את האדמה, מביטים בצמח ומשקים יחד תוך מגע במים. כל אלה מבטאים את המיוחד שבחג ותורמים לתחושת המסוגלות.
 • שותלים ומצלמים – מומלץ לצלם את השתילה, להכין בגן לוח נושא ומדי פעם להוסיף תמונות שמתעדות את גדילת השתיל וצמיחתו.
 • לא רוצים לחכות לצמיחה? – מנביטים זרעים! משרים במים זרעי חומוס או עדשים, שוטפים ומסננים, מניחים במקום קריר ושוטפים מדי פעם. בתוך יומיים-שלושה הזרע מתחיל לנבוט.
 • את השיר "ככה שותלים שתיל" הלחין מתי כספי. כדאי להשמיע את השיר וללוות אותו בתנועות מתאימות. כדאי גם להשמיע את השיר ברקע בזמן שתילת השתילים במעון. הדגמה – סרטון השיר "ככה שותלים שתיל" מדגים כיצד כדאי לקרוא את הספר עם פעוטות: לשיר – ככה שותלים שתיל שירים נוספים בנושא זה: כך הולכים השותלים גינה לי חביבה איך צומח עשב
 • אפשר להביא לגן סלסילה עם מכסה ולהחביא בתוכה ירקות שצמחו בגינה (או ירקות מהחנות😊): עגבנייה, מלפפון, פלפל, בצל, כרוב ועוד. כל פעוט או פעוטה מכניסים את היד לסלסילה, ממששים ומנחשים מה הירק שמתחבא בה.
 • הפעוטות צועדים בגן בזוגות לצלילי "כך הולכים השותלים". כשהמנגינה נפסקת, עוצרים "לשתול": הפעוטות הם ה"שתילים", הצוות "משקה" אותם, וכך הם גדלים. אפשר גם להניח ציור של פרח בתוך חישוק ובכל סבב לבקש מהפעוטות "להשקות" את הפרח. שיחה בעקבות הפעילות – איך אנחנו גדלים? מה אנחנו צריכים בשביל לגדול?
 • שיתוף משפחות – כדאי לפנות למשפחות ולבקש שישלחו תצלומים משפחתיים ועצות בנושא זה. את התצלומים והעצות מצמידים ללוח שכותרתו "איך אנחנו גדלים?" ומציבים בגן.
 • ומה מאחלים ההורים לילד שגדל? – כדאי לעודד את ההורים לכתוב איחול על דף בצורת עלה, ליצור עץ איחולים בגן ולשתף את הפעוטות באיחולים שההורים שלחו להם.
 • בשיר מופיעים הפכים, כמו מהר – לאט, ישר – הפוך, גבוה – נמוך. תוכלו לשחק במשחקי הפכים: מהר – לאט / גבוה – נמוך: הפעוטות מסתובבים במעון. כשאומרים "לאט" הם הולכים לאט, וכשאומרים "מהר" הם הולכים במהירות; כשאומרים "גבוה", הם עומדים על קצות האצבעות, וכשאומרים "נמוך" הוא מתכופפים. ישר – הפוך: המטפלת מניחה חפצים במהופך, למשל תמונה שתלויה הפוך או כיסא שרגליו למעלה. הפעוטות מסתובבים בגן ומחפשים יחד אלו חפצים מונחים במהופך.
 • "ככה שותלים שתיל" – סִרקו את הקוד בגב כריכת הספר ושירו יחד. משפחות עולים – לתשומת ליבכן – משפחות שאינן דוברות עברית יכולות להצטרף לחוויית הספר באמצעות הקשבה לשיר והתבוננות משותפת באיורים: מה עושים הילדים? היכן מופיע שתיל? היכן ישנם פרטים ירוקים בספר?
 • משפחות עולים – לתשומת ליבכן – משפחות שאינן דוברות עברית יכולות להצטרף לחוויית הספר באמצעות הקשבה לשיר והתבוננות משותפת באיורים: מה עושים הילדים? היכן מופיע שתיל? היכן ישנם פרטים ירוקים בספר?
 • יצירות, שירים ופעילות בדף הספר "ככה שותלים שתיל" מחכים לכם בפינטרסט של ספריית פיג'מה

פעילות מוסיקלית בגן הילדים מתוך פרוייקט חגים, ב”הופ ילדות ישראלית” – ככה שותלים שתיל. מילים : לאה נאור. לחן: מתי כספי

הצעות לפעילות עם הילדים בבית בעקבות הקריאה - להורדה!

"ככה שותלים שתיל" בבית! ספר חגיגי ומשמח לט"ו בשבט.

מגוון הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר "ככה שותלים שתיל להעמקת החוויה המשותפת! | אספנו רעיונות ומדריכים שיעזרו לכן/ם להתנסות בשתילה משותפת בגן, בגינה ובבית 🌱 | דרך פעילות יצירתית נוכל להכיר את כלי הגינון השונים, וגם ליצור בהשראת ובאמצעות הצמחים השונים סביבנו 🌾 | הספר מתקשר לחג ט"ו בשבט, אספנו עבורכם/ן ספרים ושירים נוספים המתאימים לחג 🌲 | קריאה ופעילות מהנה!

פעילות בחיק המשפחה !

 • ככה שותלים שתיל גם אתם יכולים לשתול בבית או בגינה: לחפור באדמה, להניח את השתיל, להדק את האדמה ולהשקות. לא בטוחים איך שותלים? עקבו אחר ההוראות שבספר...
 • תנועה – איך שתיל גדל? כדאי להדגים בתנועות גוף כיצד צומח שתיל: מתכופפים, מזדקפים לאט, נעמדים על קצות האצבעות ולבסוף מרימים ידיים מעלה ולצדדים.
 • משחק – מהר־לאט "איך שותלים שתיל? לא לאט ולא מהר". אפשר להשתעשע במהירות או באיטיות: "עכשיו הולכים... מהר. ועכשיו.... לאט!", "מגלגלים ידיים... לאט. ומגלגלים... מהר!", ומה עוד תוכלו לעשות מהר ולאט?
 • שיר – "ככה שותלים שתיל" "ככה שותלים שתיל" הוא שיר עם מנגינה שהלחין מתי כספי. אפשר לשיר אותו יחד עם תנועות, ריקוד ומחיאות כפיים.
 • פינטרסט – יצירות, שירים ופעילות בדף הספר "ככה שותלים שתיל" בפינטרסט של ספריית פיג'מה.
 • QR בגב כריכת הספר "ככה שותלים שתיל" – סרקו את הקוד ושירו ביחד.
 • בדרך חזרה מהגן הביתה, אספו מהשביל כמה עלים וענפים במרקמים שונים, ובבית תוכלו ליצור מהם יצירה סביבתית קסומה! אין כמו להוסיף נצנצים לכל דבר כדי להגביר את הקסם!

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


 

Py – להצעות לפעילות משפחתית מתורגמות לרוסית >> לחצו כאן

Так сажают саженец

Ту би-Шват ‒ праздник деревьев и праздник тех, кто сажает саженцы!
В Ту би-Шват мы празднуем связь с природой и с окружающей средой, с Землей Израиля и с посадкой деревьев, как сказано в стихе Торы:

«И когда войдете в страну и посадите какое-либо дерево плодоносное»
(Ваикра {Левит} 19:23)

Сажая деревья, малыши полноценно участвуют в праздновании, а чтение этой книги поможет им подготовиться к празднику и описать свои ощущения и
воспоминания, связанные с Ту би-Шват.
Веселого и цветущего праздника!

Читаем вместе, играем вместе

Так сажают саженцы
Вы тоже можете посадить растение дома или в саду: надо вырыть в земле ямку, поместить в нее саженец, утрамбовать землю, а затем полить растение. Вы не уверены как правильно сажать саженцы? Следуйте инструкциям в книге…

Движение – как растет саженец?
Покажите с помощью движений тела как растет саженец: нагнитесь, медленно распрямитесь, встаньте на цыпочки, а затем поднимите руки вверх и разведите их в стороны.

Игра «Быстро-медленно»
«Как сажают саженец? Не медленно и не быстро». Можно поиграть в быстро и медленно: «Сейчас мы идем… быстро. А теперь… медленно!», «Вращаем руками… медленно. И вращаем… быстро!» Что еще можно делать быстро и медленно?

Песня «Так сажают саженец»
«Так сажают саженец» – это песня на музыку Мати Каспи. Спойте ее, двигаясь, танцуя и хлопая в ладоши. Песня появится при сканировании кода:

QR «Так сажают саженец» отсканируйте код и пойте вместе.

идеи для поделок, песен и игр на странице книги «Так сажают саженец» на Pinterest «Пижамной библиотечки».

 


 

አማርኛ – להצעות מתורגמות לאמהרית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

ችግኝ የምንተክለው በዚህ መንገድ ነው

የቀኝ ገጽ

ቱ ቢሽቫት (Tu Bishvat) የዛፎች እና የተካዮች በዓል ነው።
ቱ ቢሽቫት (Tu Bishvat) ከተፈጥሮና ከአካባቢ፣ ከእስራኤል ምድር፣ እና ዛፎችን ከመትከል ጋር የሚያገናኘን በዓል ነው፣ ጥቅሱ እንደሚለው፦

ወደ አገሩም በገባችሁ ጊዜ፥ የሚበላ የፍሬ ዛፍ ዓይነቶች ሁሉ ትተክላላችሁ።
[ዘሌዋውያን 19:23]
ችግኝ የሚተክሉ ታዳጊዎች በክብረ በዓሉ ላይ ንቁ ተሳታፊዎች ናቸው፣ እና ይህን መጽሐፍ ማንበብ ለበዓል እንዲዘጋጁ እና የቱ ብሽቫት በዓላትን ልምዶች እና ትዝታዎች ለመግለጽ ይረዳቸዋል።
መልካም የመበልጸግ እና የማበብ ቱ ቢሽቫት!

የግራ ገጽ

አብሮ ማንበብ – አብሮ መለማመድ

ችግኝ የምንተክለው በዚህ መንገድ ነው
በተጨማሪም በቤት ውስጥ ወይም በአትክልቱ ውስጥ መትከል ይችላሉ፦ በመሬት ውስጥ ጉድጓድ ይቆፍሩ፣ ቡቃያውን በውስጡ ያስቀምጡ፣ በዙሪያው ያለውን አፈር ያጥብቁ እና ውሃ ያጠጡ። እንዴት እንደሚተከል አያውቁምን? በመጽሐፉ ውስጥ ያሉትን መመሪያዎች ይከተሉ…

እንቅስቃሴ – ችግኝ እንዴት ያድጋል?
ቡቃያው እንዴት እንደሚያድግ በሰውነት እንቅስቃሴ ማሳየቱ ጥሩ ሀሳብ ነው፦ ዝቅ ብሎ ማጎንበስ፣ በዝግታ ቀና ማለት፣ በጣትዎ ጫፍ መቆም እና በመጨረሻም እጆችዎን ወደ ላይ እና ወደ ጎን ማንሳት።

ጨዋታ፦ በፍጥነት – በቀስታ
“ችግኝ የሚተክሉት እንዴት ነው? አይቸኩሉምም፣ አይዘገዩምም” በፍጥነት ወይም በቀስታዘና ማለት ይችላሉ፦ “አሁን በፍጥነት… እንሄዳለን። እና አሁን… ቀስ በቀስ!” “እጆቻችንን እናዙር… በቀስታ፣ እና እጆቻችንን እናዙር… በፍጥነት!” በፍጥነት እና በቀስታ ሌላ ምን ማድረግ ይችላሉ?

መዝሙር – “ችግኝ የምንተክለው በዚህ መንገድ ነው”
“ችግኝ የምንተክለው በዚህ መንገድ ነው” የሚለው በማቲ ካስፒ የተቀናበረ ዜማ ያለው መዝሙር ነው። በእንቅስቃሴዎች፣ በዳንስ እና በእጅ በማጨብጨብ አንድ ላይ ሊዘምሩት ይችላሉ።
መዝሙሩ ከኮዱን ስካን በማድረግ ይሰቀላል፦

QR “ችግኝ የምንተክለው በዚህ መንገድ ነው” – ኮዱን ይቃኙ እና አብረው ይዘምሩ!

 – እደ-ጥበቦች፣ መዝሙሮች እና እንቅስቃሴዎች በ “ችግኝ የምንተክለው በዚህ መንገድ ነው” በሚለው መጽሐፍ ገጽ ላይ በ Sifriyat Pijama Pinterest ድረ ገጽ ውስጥ።
ሊሃ ናኦር

ችግኝ የምንተክለው በዚህ መንገድ ነው
በአዲ ኢልኪን የተብራራ
አርትኦት፦ ኔሪ አሉማ
የግራፊክስ ስራ፦ አቨነር ጋሊሊ
ንድፍ፦

© ሁሉም መብቶች ለሀኪቡትዝ ሃሜውቻድ (Hakibbutz Hameuhad) አታሚዎች የተጠበቁ ናቸው – ፖአሊም ላይብረሪ ኩባንያ
ፖስታ.ሣ.ቁ 2104, Bnei Brak 5112002. ስልክ፦ 03-5785819
ሕትመት፦ ሃውሰር የሕትመት ሊሚትድ 5781 – 2021

© ሁሉም መብቶች ለሀኪቡትዝ ሃሜውቻድ ሊሚትድ የተጠበቁ ናቸው።
ፖስታ.ሣ.ቁ 2104፣ Bnei-Brak 5112002፣ ስልክ፦ 03-5785810
በእስራኤል ታትሟል 2021

Publisher’s website: www.kibutz-poalim.co.il


To Download and Print suggestions for Family Activities >> CLICK HERE

This is How We Plant a Seedling
Illustrated by Adi Elkin
Editing: Neri Aluma
Graphics production: Avner Galili
Design:

Tu Bishvat is the festival of trees and planters.
Tu Bishvat is also the festival that connects us to nature and the environment, to the Land of Israel, and to planting trees, as the verse states:

And when you come into the land and you shall plant all kinds of tree for food.
[Leviticus 19:23]

The toddlers who plant a seedling are active participants in the celebrations, and reading this book helps them prepare for the holiday and in describing the experiences and memories of Tu B’Shvat celebrations.
Happy flourishing and blooming Tu Bishvat!

 

Reading Together – Experiencing Together
This is How We Plant a Seedling

You can also plant at home or in the garden: Dig a hole in the ground, place the seedling inside, tighten the soil around it, and water it. Not sure how to plant? Follow the instructions in the book…

Movement – How does a seedling grow?
It is a good idea to demonstrate with body movements how a seedling grows: bend low, straighten up slowly, stand on your tiptoes and finally, raise your arms up and sideways.

Game: Quickly-Slowly
“How do you plant a seedling? Neither fast nor slow.” You can have fun with quickly or slowly: “Now we will walk… quickly. And now… slowly!” “Let’s roll our hands… slowly, and let’s roll our hands… quickly!” What else can you do quickly and slowly?

Song – “This is how we plant a seedling”
“This is how we plant a seedling” is a song with a melody composed by Mati Caspi. You can sing it together with movements, dance and clapping of hands.
Scan the QR code to upload the song and sing together.

QR  “This is how we plant a seedling” – scan the code and sing together!

– Crafts, songs and activities can be found on Sifriyat Pijama Pinterest  “This is How We Plant a Seedling”.

© All rights reserved to Hakibbutz Hameuhad Publishers – Poalim Library Ltd
POB 2104, Bnei Brak 5112002. Tel: 03-5785819
Print: Hauser Printing Ltd ??? 5781 – 2021
© All rights reserved to Hakibbutz Hameuchad Ltd.
P.O.B. 2104, Bnei-Brak 5112002, Tel: 03-5785810
Printed in Israel 2021
ISBN ???ISBN 978-965-02-0994-0
Publisher’s website: www.kibutz-poalim.co.il