ספרים ופעילויות
קבלת שבת ביער

כתבה: אורית רז / אייר: שחר קובר / הוצאת כנרת

יחולק ביוני/ סיוון תשפ"ב

ספר חדש! 

הצב הזמין את כל החיות לקבלת שבת, אבל איפה הצב גר? ביום ראשון ראתה אותו הדבורה ליד הכוורת, ביום שני ראתה אותו הנמלה ליד תחנת הקמח, ואילו התרנגולת בטוחה שהוא גר ליד הלול. אז איפה הצב? מתברר שבכל יום הצב במקום אחר, מתכונן ליום שישי ולקבלת שבת שבה יארח את כל חבריו.

חדש מספריית פיג’מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים במעון?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה English / русский

להצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! ״עוֹד מְעַט יֵרֵד אֵלֵינוּ  יוֹם שַׁבָּת הַטּוֹב״ [שמואל בס]    הצב ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

״עוֹד מְעַט יֵרֵד אֵלֵינוּ יוֹם שַׁבָּת הַטּוֹב."  [שמואל בס]    צב מזמין את כל החיות לקבלת שבת, אבל איפה הצב גר? ביום ראשון הדבורה רואה אותו ליד הכוורת, ואילו ביום ...

פעילות בגן

גלריה

״עוֹד מְעַט יֵרֵד אֵלֵינוּ יוֹם שַׁבָּת הַטּוֹב." 

[שמואל בס] 

 

צב מזמין את כל החיות לקבלת שבת, אבל איפה הצב גר? ביום ראשון הדבורה רואה אותו ליד הכוורת, ואילו ביום שני הנמלה רואה אותו ליד תחנת הקמח. מתברר שבכל יום הצב במקום אחר, מתכונן לקבלת השבת שבה יארח את חבריו. 

כמו הצב וחבריו, גם הפעוטות נרגשים לקראת השבת ומשתלבים בטקסים ובחגיגות באמצעות פעילויות, שירים, סיפורים, טעמים וריחות. זהו ספר חדש, המוסיף  להכנות ולהתרגשות החגיגית לקראת השבת.  

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • קוראים יחד כדי שהפעוטות יצליחו לעקוב אחרי הסיפור, חשוב להצביע על האיורים, לשנות את הקול על פי החיה המדברת וללוות את הסיפור בקולות שהיא משמיעה. הפסקול המלווה את הסיפור מדגים כיצד לקרוא את הסיפור במגוון קולות. איורים – כדאי להציע לפעוטות להתבונן באיורים ולהצביע על החיות השונות: איפה התרנגולת? היכן הצב? בסיום הסיפור תוכלו לשוחח עם הפעוטות על ההכנות במעון לקראת סיום השבוע וקבלת השבת: מה אנחנו עושים במעון בקבלת שבת? כיצד אנחנו מתכוננים לקבלת שבת? מה אתם אוהבים בקבלת השבת שלנו? מומלץ לשלב את הסיפור בקבלת שבת במעון.
  • ניתן להתאים בין כל חיה ובין הקול שהיא משמיעה, מקום המגורים שלה והתוצרת שלה. לדוגמה: חיה הקול מקום מגורים תוצרת פרה מוּ מוּ מוּ רפת חלב תרנגולת קוּקוּרִיקוּ לול ביצים דבורה זוּם זוּם כוורת דבש כדאי להקנות את הידע בהדרגה: קודם להתאים בין החיה לקול שלה ולאחר מכן להוסיף התאמות נוספות, על פי היכולות והסבלנות של הפעוטות. משחקי התאמה – ניתן ליצור משחקי לוטו שבהם מתאימים בין תמונות של חיות לתמונות של מקומות מגורים, וליצור יצירות בהשראת בעלי החיים, התוצרת ומקומות המגורים שלהם.
  • היכן גר הצב? היכן גרים הפעוטות? תוכלו להזמין את הפעוטות לספר על הבית שלהם. קשר עם הבית – ניתן לבקש מההורים לשלוח תמונה של בֵּית המשפחה או של חדר אהוב במיוחד על הפעוט ולהציג את התמונות בתערוכה.
  • צב מֵציץ ממַצְנֵחַ – כל הפעוטות מתחבאים תחת מצנח, ובכל פעם שקוראים בשם של פעוט או פעוטה, הם מוציאים את הראש. מה יֵצא עכשיו? – הפעוטות שוכבים בכיתת המעון בתנוחה של עוּבּר ובכל פעם מוציאים יד, רגל או איבר אחר בגוף בתגובה לקריאה של המטפלת, "איפה היד?", "איפה הרגל?" וכיוצ"ב. שירי צבים – מוזמנים להאזין, להתנועע או ליצור בעזרת שירי משחק על צבים: דתיה בן דור – צב צב צב צא צא צא (מתוך "דגדוגים")
  • הפעוטות יכולים לנוע בכיתת המעון כמו חיות: לנפנף ידיים לצדדים ו"לעוף" כמו דבורים, ללכת לאט כמו צב, ללכת בכבדות כמו פרה, לנוע במהירות כמו הנמלה החרוצה.
  • כדאי להמחיש את הסיפור בעזרת בובות גרב של החיות שבסיפור והשמעת קולות שונים.

מאזינים לספרים! במיוחד לקטנטנים (והורים) שאוהבים סיפורים! 🎧

שלום ילדים וילדות, אנחנו ירדן ודידי, עוד רגע נקריא לכם סיפור שקיבלתם מספריית פיג’מה.

אם תרצו אתם יכולים להחזיק ביד את הספר שלכם ולדפדף איתנו יחד!

השענו לאחור, עצמו את העיניים והקשיבו. ביחד או לבד, בחדר, בסלון, במטבח…

כמה כיף רק להקשיב, להתמסר למילים, למנגינה, ולהפליג בדמיון למקומות רחוקים.

מוכנים?!  מ  ת  ח  י  ל  י  ם!

מספרים: דידי שחר וירדן בר כוכבא הלפרין עריכה ובימוי: ירדן בר כוכבא הלפרין מוזיקה מקורית: טל בלכרוביץ’ פתיח: דידי שחר

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PYבעבריתአማርኛ | ENG

הורים יקרים,

״עוֹד מְעַט יֵרֵד אֵלֵינוּ 

יוֹם שַׁבָּת הַטּוֹב״

[שמואל בס] 

 

הצב הזמין אליו את חבריו לקבלת שבת, וההתרגשות ביער בעיצומה. כמו הצב המתכונן לקבלת השבת בקניות ובהכנת מטעמים, וכמו חבריו המחכים לקבלת השבת המשותפת, כך גם הפעוטות נרגשים לקראת שבת וחג. הם משתלבים בטקסים ובחגיגות וחווים אותם דרך פעולות, שירים, סיפורים, טעמים וריחות. 

פעילות בחיק המשפחה !

  • קוראים יחד תוכלו לעודד את הפעוטות להצטרף לקריאת הסיפור באופן פעיל. הם יכולים להשלים מילים חורזות, ללוות את השיחה בין החיות בהבעות פנים ובתנועות ידיים מתאימות ולהשמיע את הקולות של החיות המופיעות בסיפור.
  • לקראת שבת אפשר לשאול את הפעוטות: מה אתם אוהבים לעשות בשבת? אם נהוגות במשפחה הכנות מיוחדות לשבת, כדאי לספר עליהן ולשתף בהן את הפעוט או הפעוטה.
  • איפה החיות? בספר מופיעים דבורה, צב, נמלה, תרנגולת, פרה וארנב. כדאי לבקש מהפעוטות לזהות את החיות השונות באיורים שבספר ולהוסיף לכל בעל חיים את הקול הייחודי לו או פרט אופייני אחר: הדבורה מזמזמת, הארנב מקפץ, הצב זוחל לאיטו, והפרה גועה.
  • ועכשיו – צב! איך מכינים צב בעזרת כף היד? סוגרים את כף היד לאגרוף ומחביאים בתוכו את האגודל. קוראים לצב לצאת, מוציאים את האגודל ומנופפים בו לשלום. אפשר ליצור חבורה של צבים בעזרת כל כפות הידיים שבבית. אפשר גם להיות צבים בעצמכם ולטייל באיטיות על ארבע. התעייפתם? היכנסו לנוח ב"בית" שלכם.