ספרים ופעילויות
הכיסים של סבא

כתבה ואיירה: שולמית צרפתי / הוצאת ספרא

יחולק במאי/אייר תשפ"ב

מה נמצא בכיסים של סבא? מפתח, שעון, זרעים, נוצה. כל אחד מהאוצרות שנחבאים בכיסים הוא הזמנה לבילוי משותף של סבא ונכד וללמידה על העולם: בשביל מה צריך מחט? ומה עושים בכרטיס של רכבת?

תרצו לשחק עם הקטנטנים לאחר הקריאה?

הכנו עבורכם לוח משחק מדהים בדיוק בשביל זה!

 

חדש מספריית פיג’מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים במעון?

הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית! 👇🏽

פעילות בחיק המשפחה English / русский

להצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! למה צריך שעון? ומה עושים עם זרעים?  פעוטות סקרנים שואלים שאלות, והתשובות ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

כדאי ללוות את הקריאה בתנועות גוף שממחישות את מה שהסבא והנכד עושים:  מפתח בשביל לפתוח – מסובבים את היד כמו שמסובבים מפתח. זרעים בשביל הגן – מזיזים את האצבעות בתנועה ...

פעילות בגן

גלריה

הדפסת/הורדת ההצעות לצוותים לחצו כאן

"הכיסים של סבא" מגיע למעון!

קוראים יחד

כדאי ללוות את הקריאה בתנועות גוף שממחישות את מה שהסבא והנכד עושים: 

מפתח בשביל לפתוח – מסובבים את היד כמו שמסובבים מפתח.

זרעים בשביל הגן – מזיזים את האצבעות בתנועה של פיזור פירורים. 

קוראים כמה פעמים

למה זה חשוב? – קריאה חוזרת חשובה להתפתחות השכלית, הרגשית, החברתית והמוטורית של הפעוטות. 

שיתוף הפעוטות – בקריאות החוזרות כדאי לשתף את הפעוטות בקריאה. 

המחשה – שילוב פריטים ממשיים בקריאה: שעון קיר, עלה, מפתח וחוט. 

מחפשים באיורים – איפה המפתח? היכן השעון? בקשו מהפעוטות להצביע על האיור המתאים.

מה עושים עם...? – בקשו מהפעוטות לספר: מה עושים עם מפתח? מה עושים עם שעון? מה מסתתר בכיס של סבא? 

לוטו "מי שייך למי?" – כרטיסים למשחק התאמה מחכים לכם בדף הספר באתר ספריית פיג'מה לקטנטנים.

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • כדאי להכין כיס גדול ולהחביא בו חפץ שימושי. ביום קבוע בשבוע יוציאו הפעוטות את החפץ מהכיס, יציגו אותו לפני הכיתה וידגימו למה הוא משמש: כף בשביל לאכול, צעיף בשביל להתחמם וכו'. את הכיס אפשר להכין מבריסטול, מבד או מתיק ישן.
  • מכינים כיסים ומבקשים מהפעוטות למיין לתוכם פריטים שונים: המכונית, הרכבת והמטוס ייכנסו לכיס כלי התחבורה; הכלב, החתול והפרפר ייכנסו לכיס החיות; החולצה, המכנסיים, השמלה והגרביים ייכנסו לכיס הבגדים. אפשר לשים חפצים קטנים או תמונות של פריטים אלו.
  • שעון – מכינים שעון פעילות ללוח ובו ציורים של שעת אכילה, שעת משחק ושעת מנוחה, ומציינים את המספרים המרכזיים: 3, 6, 9, 12. בכל פעילות מזיזים את המחוג לפי הפעילות החדשה. כך המושג "זמן" המופיע בספר ייכנס לשגרת הכיתה: זמן לקריאה, זמן לריקוד וזמן לפעילות. רכבת – מכינים רכבת של כיסאות, יושבים ושרים: כבר סידרנו הרכבת. סירה – מכינים סירות מנייר ומשיטים אותן בכלי עם מים או משיטים חומרים צפים כמו קלקר, קשית או פוליגל. זרעים – זורעים זרעים באדמה או מנביטים זרעי חומוס או שעועית. עָלֶה – אוספים עלים בעלי צורות שונות ומכינים שרשרת. חוט – משחילים חרוזים.
  • אפשר ליצור מסגרת יפה לתמונות משפחתיות. ניתן להדביק עליה נוצות, ואפשר גם לצבוע ולקשט אותה בחומרי יצירה ובצבעים. להמחשה – סרטון הסבר להכנת מסגרות למזכרות מחומרים ממוחזרים. שיתוף משפחות – כדאי לשלוח את המסגרת למשפחות ולעודד אותן למסגר תצלום משפחתי, לתת אותו במתנה לסבא ולסבתא או לתלות אותו כקישוט בבית.
  • של מי החפץ? – תוכלו לבקש מההורים להביא מהבית חפץ שימושי שתניחו בכיס גדול. בכל פעם הפעוטות יגלו "הפתעה" בכיס, והצוות יציג את הפריט, לאיזה פעוט ומשפחה הוא שייך ומה עושים באמצעותו. מי מתחבא מאחורי הדלת? – אפשר להכין בית מקרטון עם דלת שניתן לפתוח ועם מפתח תואם. בכל פעם הבית יהיה "שייך" לפעוט אחר, והוא יפתח את הדלת בעזרת המפתח ויגלה איזה חפץ מחכה לו מאחורי הדלת. משפחות עולים – לתשומת ליבכם, משפחות שאינן דוברות עברית יכולות להצטרף לחוויית הספר דרך התבוננות משותפת באיורים: מה יש בכיס של סבא? מה הסבא והילד עושים יחד? הפסקול של הסיפור יסייע לקריאה המשותפת: יושבים יחד קרוב-קרוב, מאזינים לסיפור המולחן ומדפדפים. להחליט אם משאירים לפי מה שיקרה https://www.youtube.com/watch?v=2FUHWpZf0zM

 

תרצו לשחק עם הקטנטנים לאחר הקריאה?

הכנו עבורכם לוח משחק מדהים בדיוק בשביל זה!

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PYבעבריתአማርኛ | ENG

 הורים יקרים,

למה צריך שעון? ומה עושים עם זרעים?

פעוטות סקרנים שואלים שאלות, והתשובות מלמדות אותם על העולם.  קשר טוב עם מבוגרים מאפשר לפעוטות לשאול, לקבל תשובות וללמוד בהנאה, בקצב המתאים להם, ולמצוא הפתעות משמחות של תשומת לב ואהבה, ברוח המילים: 

שְׁאַל אָבִיךָ וְיַגֵּדְךָ זְקֵנֶיךָ וְיֹאמְרוּ לָךְ

[דברים לב ז]

פעילות בחיק המשפחה !

  • קוראים ביחד כדאי לשתף את הפעוטות בקריאת הסיפור: היכן המפתח? מה עושים עם חוט ובשביל מה הפרורים? איזו הפתעה מתחבאת בכיס הקטן?
  • משחק ניחושים החביאו חפץ בכיס של בגד ותנו לפעוט לנחש מה החבאתם בעזרת חוש המישוש. אפשר לתת רמזים, לחשוף את קצה הפריט ולבסוף להביט בחפץ ולהדגים ביחד למה הוא משמש.
  • עושים ביחד במשפחה סבא וילד מדברים, זורעים ומאכילים ארנבת. מה הפעוטות אוהבים לעשות עם המבוגרים במשפחה – סבים, סבתות ובני משפחה נוספים?
  • מה בשביל מה? "מפתח בשביל לפתוח", "כרטיס בשביל רכבת", ובשביל מה יש סל? או כף? אפשר לטייל בבית, לבחור חפצים ולבדוק יחד מה שמם ומה עושים באמצעותם. משחק לוטו "מי שייך למי" מחכה לכם בסריקת הקוד: