ספרים ופעילויות
גלגלים

כתבה: מיריק שניר / איירה: שירה ברוך מלכא / הוצאת תכלת

יחולק ביולי 2021 / תמוז תשפ"א

ספר חדש!

“כשהייתי בגן ביקשתי מאבא אוטו קטן”, משתף אב את בנו בזיכרון ילדות. מה קרה כשהילד קיבל מאבא רק גלגל אחד? ושניים? ושלושה? אילו כלי רכב מופלאים הרכיבו האבא והבן יחד? איורים חדשים לקלאסיקה של מיריק שניר על גלגלים, על דמיון, על יצירתיות ועל יוזמה.

פעילות בחיק המשפחה

נסיעה בכלי רכב קטן היא אחת ההנאות הגדולות של פעוטות, שחשים שהם עצמאיים, משוחררים ומסוגלים: הם מדמיינים שהם נוסעים למרחקים, לגמרי בעצמם, ומגלים מקומות חדשים. ההנאה ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

"כשהייתי בגן ביקשתי מאבא אוטו קטן", משתף אב את בנו בזיכרון ילדות וממשיך ומספר מה קרה כשקיבל מאביו גלגל אחד ושניים ושלושה, ואֵילו כלֵי רכב מופלאים הרכיבו יחד. הספר ...

פעילות בגן

גלריה

בקרוב...

הדפסת/הורדת ההצעות לצוותים לחצו כאן

"גלגלים" מגיע למעון!

"כשהייתי בגן ביקשתי מאבא אוטו קטן", משתף אב את בנו בזיכרון ילדות וממשיך ומספר מה קרה כשקיבל מאביו גלגל אחד ושניים ושלושה, ואֵילו כלֵי רכב מופלאים הרכיבו יחד.

הספר "גלגלים" מלווה ילד ברגעים של חלום, תכנון ויצירה משותפת עם הורה ובאחת ההנאות הגדולות של פעוטות – היכולת לנסוע, להתגלגל ולהגיע למקומות חדשים לגמרי בעצמם!

מילות מפתח

גלגל ועיגול

כלי תחבורה

אחת, שתיים, שלוש וארבע

דמיון, תכנון ויוזמה

ליצור יחד

פעוט ומבוגר

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • לקרוא עם הפעוטות: לפני קריאת הסיפור ניתן לתת לפעוטות לגלגל חישוק או גלגל ולהניע ידיים ורגליים בתנועות מעגליות. במהלך קריאת הסיפור תוכלו לספור עם הפעוטות את מספר הגלגלים שהילד מצא ואת מספר הגלגלים בכל כלי רכב. כדאי ללוות את הסיפור בהדגמה של כלִי רכב צעצוע. לאחר קריאת הסיפור תוכלו לשאול את הפעוטות: מה אפשר להכין משני גלגלים? מה אפשר להכין משלושה גלגלים? ולהמשיך לספור פריטים בגן: כמה רגליים יש לכיסא? כמה רגליים יש לשולחן? כמה רגליים יש לך?
 • מגלגלים מילים: המילה "גלגל" היא מילה שנעים לגלגל על הלשון בגלל הצלילים החוזרים שבה (גל-גל). אפשר להגיד יחד מילים נוספות שיש בהן צלילים חוזרים, כמו "קוּמְקוּם", "פַּרְפַּר", "תַּלְתַּל", , ולשאול: באילו עוד מילים שאתם מכירים יש צלילים חוזרים?
 • מכירים כלי רכב: תוכלו לספר על משפחת כלֵי התחבורה או כלֵי הרכב ולהכיר כלֵי רכב שונים: רכבת, מטוס, אופניים, סירה ואונייה. כדאי להכיר את הפעלים המתאימים לכל כלי תחבורה: מכונית נוסעת, אונייה שטה ועל אופניים רוכבים. כדאי ללוות את הפעילות בתנועות גוף: הנפת ידיים לצדדים כמו מטוס, "רכבת" של פעוטות ש"נוסעים" ברחבי הכיתה או "שטים" ב"אונייה" משותפת. נוסעים ושרים – במהלך הפעילות כדאי לשיר יחד שירים שמתארים כלֵי רכב: "רד אלינו, אווירון" – מילים: חינגה סמילר, לחן: פניה שלונסקי וגמן "האוטו שלנו גדול וירוק" – מילים: פניה ברגשטיין, לחן: שיר עם שוודי "במכונית האדומה ניסע" – מילים: לאה לופנפלד, לחן: גידי קורן "כבר סידרנו הרכבת" – מילים ולחן: לא ידוע
 • עיגול, חישוק וגלגל: לאילו חפצים יש צורה עגולה? ואיפה יש חפצים שמתגלגלים? הפעוטות יכולים לחפש חפצים עגולים ומתגלגלים ברחבי המעון ולבחון את הסביבה הקרובה. כדאי לשלב פעילות תנועה עם חישוקים וכדורים.
 • יצירת כלי רכב: בעזרת פריטים מהגן תוכלו ליצור כלֵי תחבורה עם הפעוטות: אוטובוס מכיסאות – זוג אחר זוג יושבים בטור, והפעוט או הפעוטה הראשונים אוחזים ב"הֶגֶה" דמיוני. מכונית מכיסאות – כל פעוט יושב על כיסא נפרד ב"מכונית" משלו ומסובב "הֶגֶה" דמיוני. אפשר לשבת בקבוצות קטנות ב"מכונית" משותפת ו"לנהוג" לצלילי שירי נסיעה וכלֵי רכב. כשמפסיקים את המוזיקה, הפעוטות מתחלפים במקומות, ובכל פעם מישהו אחר "נוהג". כלֵי רכב מקופסאות – בעזרת ארגזים גדולים יוצרים צורה של כלי רכב, מחברים גלגלים והֶגֶה מקרטון ו... נוסעים!
 • יצירה מגלגלים: הסביבה שלנו מלאה בגלגלים מסוגים שונים: גלגלים של רכב, גלגל ים, גלגל הצלה, גלגל שיניים ועוד. הפעוטות יכולים להדביק תמונות של גלגלים על גלגל ים או על גליל קרטון וליצור יצירה משותפת שכולה גלגלים.
 • הצעה לסוף שנה: תוכלו להכין מסיבת סוף שנה, ובה שירים שהכרנו לאורך השנה, וביניהם שירי לוין קיפניס ו"אמבטיה לשבתיה". הפעוטות יכולים לשיר, לרקוד, ללוות בכלי נגינה ולפגוש "חברים" מהסיפורים שפגשתם השנה שיבואו לבקר: חתולים, דובים, בובה, גלגלים, אגס, ציפורים, חיפושית, נרות וצלליות.

הדפסת/הורדת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

נסיעה בכלי רכב קטן היא אחת ההנאות הגדולות של פעוטות, שחשים שהם עצמאיים, משוחררים ומסוגלים: הם מדמיינים שהם נוסעים למרחקים, לגמרי בעצמם, ומגלים מקומות חדשים. ההנאה גדלה כאשר החוויה היא תוצאה של בנייה משותפת של ההורה והילד.

הספר "גלגלים" מלווה את הילד ברגעים בלתי נשכחים של דמיון שהופך לעשייה, ביכולת לתכנן ולבצע, ברגעים של יצירה משותפת עם ההורה ובהיכרות עם האפשרויות השונות ליצור, להרכיב ולהתנסות, לעמול ולהגיע לתוצאה המיוחלת, כמאמר הפתגם העתיק:

אם יאמר לך אדם... "יגעתי ומצאתי" – תאמין

(תלמוד בבלי, מסכת מגילה ו)

פעילות בחיק המשפחה !

 • משוחחים ויוצרים: בסיפור ילד ואביו מכינים יחד כלי רכב מגלגלים שמצאו, מה אתם אוהבים לעשות ביחד? – תוכלו להיזכר בדברים שעשיתם ביחד ולתכנן פעילויות משותפות כמו שתילה, בישול, אפייה, ציור, ריקוד, וגם – הרכבה של כלי רכב או "נהיגה" משותפת בישיבה על כיסאות, כשאתם אוחזים בהגה דמיוני.
 • כמה גלגלים בסיפור? הסיפור מתגלגל מגלגל לגלגל, וזו הזדמנות לספור את הגלגלים. כדאי לספור יחד את מספר הגלגלים המרכיבים את כלי הרכב שבסיפור: כמה גלגלים יש לתלת-אופן? וכמה גלגלים יש לאוטו?
 • גלגלים מתגלגלים ניתן ליהנות יחד ממשחקי גלגלים: לגלגֵל גלגל למרחק ולראות עד היכן הוא מגיע, לגלגֵל זה לזה גלגל של כלי רכב, גלגל ים או דברים עגולים אחרים, להתגלגל ביחד בהנאה, וגם – להתגלגל מצחוק!
 • איפה נמצאים עיגולים? לגלגלים צורת עיגול, וזו הזדמנות לחפש בבית ובסביבה הקרובה חפצים עגולים: היכן מסתתרים עיגולים ולְמָה הם משמשים?