ספרים ופעילויות
אֵליק בֵּליק

כתבה: חיה שנהב אייר: נעם נדב / הוצאת עם עובד

יחולק במאי/ סיון תשפ"ב

אל הבית של יעלי, אימא ואבא מגיע אורח קטן ושמו אֵליק בֵּליק. הם אוכלים יחד, משחקים יחד, בונים לאליק בליק מיטה מיוחדת והולכים לישון, מרוצים ושמחים. קלסיקה ישראלית אהובה שמזמינה את כל המשפחה, גדולים וקטנים, לשחק יחד, להיכנס אל עולם הדמיון של הפעוטות ולאמץ חברים קטנים, בינוניים וגדולים.

חדש מספריית פיג’מה לקטנטנים! יש לכם משפחה של עולים חדשים במעון?

הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾

פעילות בחיק המשפחה English / русский

להצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! אליק בליק כמו פעוטות רבים, גם יעלי משתעשעת במשחקי דמיון ויוצרת עולם קסום ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

אל הבית של יעלי, אימא ואבא מגיע אורח קטן ושמו אֶליק בֵֶּליק. הם אוכלים יחד, משחקים יחד, בונים לאליק בליק מיטה מיוחדת והולכים לישון, מרוצים ושמחים. כמו פעוטות רבים, גם ...

פעילות בגן

גלריה

הדפסת/הורדת ההצעות לצוותים לחצו כאן

אל הבית של יעלי, אימא ואבא מגיע אורח קטן ושמו אֶליק בֵֶּליק. הם אוכלים יחד, משחקים יחד, בונים לאליק בליק מיטה מיוחדת והולכים לישון, מרוצים ושמחים. כמו פעוטות רבים, גם יעלי משתעשעת במשחקי דמיון ויוצרת עולם קסום משלה. ההורים של יעלי נכנסים לעולם הדמיון של בתם ומבינים כי המשחק הוא דרכה של יעלי להביע את הדמיון והיצירתיות שלה וכן שמחה וכמיהה, וכך הם מבטאים את הרעיון הקדום: 

"חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ"

(משלי כב, ו) 

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • מפגש ושיחה במעון לפני קריאת הסיפור – מכירים את אליק בליק תוכלו להראות לפעוטות את האיור של אליק בליק המופיע על הכריכה. תוכלו להביא בובת קרטון של אליק בליק ולתת לפעוטות להתבונן בה מקרוב ולהתרשם מהגודל שלה. קוראים יחד בגלל אורכו של הסיפור כדאי לחלק אותו לשני חלקים: חלק ראשון: מתחילת הסיפור ועד הכניסה של אליק בליק הביתה. חלק שני: מארוחת הערב עם אליק בליק ועד הסוף. כמובן, תוכלו לחלק את הסיפור לחלקים רבים יותר, לפי הבנתכם. המחשה – במהלך ההקראה חשוב להמחיש את המושגים על ידי שימוש בגון קול מתאים, בתנועות ידיים וגוף ובהצבעה על האיורים. דוגמאות: שימוש בגון קול – קולות שונים לאבא, לאימא, ליעלי ולאליק בליק. תנועות ידיים וגוף – פושטים ידיים לצדדים כדי לתאר דבר גדול ומקטינים את הרווח בין הידיים כדי לתאר דברים קטנים; פוסעים בצעדים גדולים וקטנים.
  • גדול וקטן סביב גיל שנתיים-שלוש מתפתחת אצל הפעוטות היכולת להבין את המושגים "גדול" ו"קטן". כדאי לתרגל זאת עם הפעוטות בעזרת הדגמה: פריטים לפי גודל – אוספים פריטים שיש במעון: בובות, נעליים, קוביות, כדורים ועוד, ומסדרים אותם לפי גודלם. ניתן להראות לפעוטות "מטריושקה" – בובה גדולה שבתוכה עוד ועוד בובות יותר ויותר קטנות. קטנים-קטנים – מביאים מְכל לפריטים קטנים-קטנים, מְכל לפריטים קטנים ומְכל לפריטים גדולים ומבקשים מהפעוטות למצוא בכיתה פריטים "קטנים- קטנים" ולהכניס אותם למְכל המתאים. מומלץ לצאת לחצר ולבחון גרגירי חול, נמלים או אבנים קטנטנות. התנסות בחומרים – הפעוטות מכינים מפלסטלינה פריטים דומים, אך שונים בגודלם: כדור גדול, כדור קטן וכדור עוד יותר קטן.
  • אנחנו מארחים חברים כדאי לאפשר לפעוטות להביא בובה אהובה מהבית ליום אירוח במעון, להכיר לה את הפינות השונות, להציג אותה לפני החברים במהלך המפגש, לשחק איתה באופן חופשי ולהשכיב אותה לישון לקראת מנוחת הצוהריים. ניתן לשחק בפינת הבובות במשחק דמיוני שבו מארחים את הבובה. מה עושים יחד? אולי נותנים לה לאכול? אולי מסדרים בשבילה מיטה ומכסים אותה בשמיכה? ואולי מסיעים אותה באוטו בחזרה הביתה?
  • אדום וכחול האיורים שבסיפור הם בגוונים של אדום וכחול. תוכלו לבקש מהפעוטות לחפש בסיפור איורים בצבע אדום ולאחר מכן איורים בצבע כחול. תוכלו גם לחפש בכיתת המעון פריטים באדום ובכחול, למיין חפצים אדומים וכחולים ולצייר בגוני אדום וכחול.
  • יצירה בובה של אליק בליק – מכינים מבריסטול את הדמות של אליק בליק, מוסיפים לה שערות מצמר וצובעים אותה באדום ובכחול. מיטה לאליק בליק – מכינים לבובה מיטה מקופסת נעליים.
  • המְחזה והמחשה תוכלו להציג את הסיפור בהשתתפות צוות המעון. ניתן להמחיש את הדמויות שבסיפור וליצור אותן. אפשר לבחור להציג חלק מהסיפור או לעשות הצגה בהמשכים.

מאזינים לספרים! במיוחד לילדים (והורים) שאוהבים סיפורים! 🎧

שלום ילדים וילדות, אנחנו ירדן ודידי, עוד רגע נקריא לכם סיפור שקיבלתם מספריית פיג’מה.
אם תרצו אתם יכולים להחזיק ביד את הספר שלכם ולדפדף איתנו יחד!
השענו לאחור, עצמו את העיניים והקשיבו. ביחד או לבד, בחדר, בסלון, במטבח…
כמה כיף רק להקשיב, להתמסר למילים, למנגינה, ולהפליג בדמיון למקומות רחוקים.

מוכנים?!  מ  ת  ח  י  ל  י  ם!

מספרים: דידי שחר וירדן בר כוכבא הלפרין עריכה ובימוי: ירדן בר כוכבא הלפרין מוזיקה מקורית: טל בלכרוביץ’ פתיח: דידי שחר

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PYבעבריתአማርኛ | ENG

אליק בליק

כמו פעוטות רבים, גם יעלי משתעשעת במשחקי דמיון ויוצרת עולם קסום משלה.

ההורים של יעלי נכנסים לעולם הדמיון של בתם ומבינים כי המשחק הוא דרכה שליעלי

[להביע את הדמיון והיצירתיות שלה, להביע שמחה וכמיהה, וכך הם מבטאים את הרעיון העתיק –

חֲנֹךְ לַנַעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ

(משלי כב, ו)

פעילות בחיק המשפחה !

  • לקרוא יחד- לחוות יחד קוראים יחד האם גם אצלכם בבית מבקרים חברים קטנטנים? האם אלה חברים דמיוניים, ואולי בובה אהובה? כדאי לשוחח על כך עם הפעוטות,ו לשמוע מה הם אוהבים לעשות עם החבר הקטנטן. אפשר לצרף את החבר הקטנטן לקריאת הסיפו
  • איך לקרוא את הסיפור? הסיפור ארוך מעט מהרגיל, וכדי לעורר עניין וסקרנות כדאי לספר אותובמגוון קולות: קול לאבא, קול ליעלי וקול שונה לאימא וגם לאליק בליק. תוכלו להתבונן יחד באיורים ולשתף את הפעוטות בזיהוי פרטיםובחזרה על המילים "אליק בליק".
  • מחבואים איפה הבובה? על השולחן?ואולי מתחתלו? ואיפה הכדור? תוכלו להחביא חפצים שונים, לחפש אותם ולאחר מכן לספר: "הכדור על הכיסא" ,"הכדור מתחת למיטה". תוכלו גם להתחבא בעצמכם ולחפש זה את זו.
  • מקטן ועד גדול לאבא יש נעליים גדולות ,הנעליים של אמא–גדולות פחות ,ליעלי–נעליים קטנות,ושל אליק בליק ?קטנטנות! כדאי לצאת למסע בבית, לאסוף פריטים מאותו סוג ולסדר אותם מהקטן לגדול.