ספרים ופעילויות
ברכבת יושבת ארנבת

כתבה: טובה שינברג | איירה: אורה איל | הוצאת הקיבוץ המאוחד

יוני/תמוז תשפ"ג, 23,100 עותקים לקטנטנים

ילדה הופכת טור כסאות לרכבת ונוסעת בה יחד עם בובה, ארנבת, דובון ושני חתולים למסע מלא דמיון. בסיפור שופע חרוזים וצלילים מוזמנים גם הקוראים להצטרף לטיול ולראות הר, ים, עץ, גינה ופרפר, ואפילו את השמש שוקעת.

פעילות בחיק המשפחה русский

ילדה הופכת טור כסאות לרכבת ונוסעת בה יחד עם בובה, ארנבת, דובון ושני חתולים למסע מלא דמיון. בסיפור שופע חרוזים וצלילים מוזמנים גם הקוראים להצטרף לטיול ולראות הר, ים, ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

הספר "ברכבת יושבת ארנבת" אהוב על פעוטות. החזרה על מילים, החרוזים, המקצב הקולח והאיורים הססגוניים מצליחים לסחוף ולרתק אותם. הספר מאפשר להם להרגיש חלק מהמסע ומזמין ...

פעילות בגן

גלריה

בקרוב

הצעות לפעילות עם הקטנטנים במעון לאחר הקריאה - להורדה!

הספר "ברכבת יושבת ארנבת" אהוב על פעוטות. החזרה על מילים, החרוזים, המקצב הקולח והאיורים הססגוניים מצליחים לסחוף ולרתק אותם. הספר מאפשר להם להרגיש חלק מהמסע ומזמין השתתפות בהצבעה על האובייקטים השונים ובהשלמת המילים החוזרות: "ארנבת, ילדה, בובה בשמלה ורודה". כמו בספר הקודם שקיבלתן, "מחבואים", גם כאן יש הופעה והיעלמות, תנועה ומעבר בין הנופים המתחלפים מבעד לחלון הרכבת: ים, הר, בית קטן ועוד.

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • קוֹרְאִים יַחַד אֵיךְ נִקְרָא? – כדי להעביר את התחושה של המסע כדאי להשתמש במגוון קולות וצלילים. דמיינו טיול שבו בכל פעם אפשר לראות מחלון הרכבת נוף חדש וקסום. תוכלו להתלהב כאילו רק הרגע גיליתם את הנוף החדש הנראה מחלון הרכבת: "הינה ים!", "הינה הר!" אפשר להאריך בדרמטיות את צליל ה"טוּ טוּ טוּ" בליווי תנועה מתאימה. אפשר גם לשלב המחשות בקריאה, ממש כמו בספר: בובה, ארנבת, דובון וחתולים.
  • מְזַהִים וּמַצְבִּיעִים כדאי לחלק לפעוטות את העותק האישי שלהם ולעודד אותם להצביע על מה שהם מזהים באיורים. אפשר לשאול: "איפה הבובה?", "איפה ההר?". פְּעִילוּת בַּמָּעוֹן וְגַם בַּבַּיִת – פעילות "מזהים ומצביעים" מופיעה גם בהצעות למשפחה שבסוף הספר ומאפשרת לפעוטות לתרגל בסביבות שונות את יכולת הזיהוי שלהם ואת אוצר המילים שלהם, להראות להורים בגאווה את מה שלמדו במעון ולהמשיך לקרוא בכיף גם בבית.
  • לְהַמְחִישׁ מִלִּים בספר אפשר לפגוש מילים מוּכּרות מהסביבה הקרובה, כמו: "בית", "עץ" ו"חתול", לצד מילים פחות מוכרות, כמו: "הר" או "תחנה". זוהי הזדמנות להמחיש את המילים בדרכים שונות וכך להרחיב את אוצר המילים: אפשר לבנות הר בארגז החול, לעוף כמו פרפרים בעזרת הידיים או ללכת לישון כמו השמש. תוכלו להראות לפני הקריאה תמונות של חיות ושל נופים המופיעים בספר ולחזור על שמותיהם. חשוב לבחור מילים והמחשות שמתאימות להתפתחות הפעוטות ולהוסיף בהדרגה מושגים חדשים: האם הפעוטות מכירים ים בסביבת המגורים שלהם? האם הם יודעים מה זה זנב? ואילו מילים נוספות תרצו להכיר לפעוטות?
  • מַבִּיטִים מֵהַחַלּוֹן לאחר שקראתם את הספר כמה פעמים, תוכלו להביט עם הפעוטות מבעד לחלונות ולהפנות את תשומת ליבם למה שסביבם. אפשר להכין בפינת המשחקים או בחצר מסגרות שדרכן אפשר להביט מהחלונות השונים במעון. תוכלו להשתמש במילה "הינה", שכבר מוכרת להם מהספר, לתיאור הדברים שרואים: "הינה כיסא!", הינה שולחן!"
  • כְּבָר סִדַּרְנוּ הָרַכֶּבֶת משחק ברכבת הוא הזדמנות נהדרת ללמידה. תוכלו לסדר כמה כיסאות בטור ולהזמין את הפעוטות לעלות על הרכבת. אפשר לבקש מהפעוטות לעזור: לצרף לנסיעה בובות ולעזור להן לעלות לרכבת, לשבת בה ולרדת ממנה. וכמובן, אל תשכחו את קול ה"טוּ טוּ טוּ", המבשר על עצירה בתחנה.
  • שִׁתּוּף הוֹרִים יש הורים שזהו הספר השני שהם מקבלים מספריית פיג'מה, אשר תלווה את משפחתם בשנים הבאות. כדאי לספר להם על הספר ולצרף תצלומים שבעזרתם יתוודעו לעבודה החינוכית החשובה הנעשית במעון. כך הם יוכלו להיות שותפים להנאה של הפעוטות מהקריאה ולקבל השראה להמשך קריאה מהנה גם בבית. אפשר להזמין את ההורים לשלוח אליכן תצלומים מהפעילויות שהם עושים בבית עם הספרים ולתלות אותם על הלוח במעון.

 

 

 

הצעות לפעילות עם הקטנטנים בבית לאחר הקריאה - להורדה!

מה קורה בטיול ברכבת

הספר סוחף את הפעוטות למסע מהנה ומרתק שיש בו סדר ומקצב, חרוזים וצלילים, נוסעות ונוסעים. הרכבת משמיעה את קול ה"טוּ טוּ טוּ" האהוב ומפגישה עם הר, ים, חתול ופרפר. פעוטות יוצאים למסעות בכל יום – בדרך אל המעון ובחזרה, בטיול בשכונה ואפילו בתוך הבית. הם נהנים להתבונן על העולם שסביבם וללמוד עליו עם המבוגרים שלצדם.

מזהים ומצביעים

הנה ים! והנה הר! ויש גם פרפר! הפעוטות גדלים, ונהנים להצביע על מה שהם מזהים בציור. בכל עמוד תוכלו לעצור, להתבונן ולגלות מה הפעוטות מכירים. אפשר לשאול "איפה הארנבת?" ואם קצת קשה, אפשר לחפש יחד.

פעילות בחיק המשפחה !

  • יוצאים מהספר אל העולם אפשר להמשיך את המסע שבספר במשחק בבית: בישיבה על הברכיים עם קריאת "טוּ טוּ טוּ" ותנועה שמצטרפת, או על השטיח עם כמה בובות. תוכלו גם להתבונן יחד מהחלון, לגלות מה קורה בחוץ ולומר: "הנה רמזור! הנה עץ! ומה עוד אתם רואים?"
  • טיפ לקריאה: איך שימוש בקולות ובהבעות פנים עוזר לקריאה? פעוטות מרותקים לטון הדיבור, להבעות הפנים, לצלילים ולתנועות של מי שקורא להם: כל אלה עוזרים להם לעקוב אחר הסיפור, ליהנות ממנו ולהבין אותו. הרשו לעצמכם להיות שחקנים לכמה דקות. זכיתם בקהל הטוב ביותר שיֵדע להעריך וליהנות מההקראה הייחודית שלכם.

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


 

Py – להצעות מתורגמות לרוסית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

Зайчик в поезде сидит

Читаем с малышами

Что происходит, когда мы путешествуем поездом

Книжка увлекает малышей в захватывающее и приятное путешествие, в котором есть свои порядок и темп, рифмы и звуки, и, конечно, пассажиры. Поезд издает любимый гудок «ту-ту-ту», и дети встречают на своем пути гору, море, кошечку и бабочку. Малыши каждый день отправляются в путешествия – по дороге в ясли и обратно, на прогулке по микрорайону и даже внутри дома. Им нравится наблюдать за окружающим их миром и узнавать о нем что-то новое вместе со взрослыми, которые находятся с ними рядом.

 

Узнаем и показываем пальчиком

Вот море! А вот гора! А еще есть бабочка! Малыши растут, и им нравится показывать пальчиком на те предметы, которые они узнают на рисунке. На каждой странице останавливайтесь, разглядывайте картинки, и вы обнаружите что уже знакомо малышам. Можно задавать вопросы, например: «Где зайчик?». Если же ребенку сложно самому, поищите вместе с ним.

 

Шагаем из книги в мир

Можно продолжить книжное путешествие домашней игрой: сидя на коленях и издавая звук «ту-ту-ту» вместе с сопровождающим его движением, либо расположившись на ковре с несколькими куклами. Еще можно вместе глядеть из окна на улицу, говоря: «Вот светофор! Вот дерево! Что еще вы видите?»

Совет для чтения: как использование звуков и мимики помогает во время чтения?

Малыши с большим вниманием следят за речевой интонацией, за мимикой лица, за звуками и движениями того, кто читает им книжку: все это помогает им следить за ходом рассказа, получать от него удовольствие и понимать его смысл. На пару минут дайте волю вашему актерскому таланту – вам внимают лучшие в мире зрители, которые умеют ценить ваше особенное прочтение и наслаждаться им.

Код QR – Рассказываем всем телом – как привлечь внимание детей к рассказу?

  Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 


 

አማርኛ – להצעות מתורגמות לאמהרית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

በባቡር ውስጥ ጥንቸል ተቀምጣለች

ታዳጊ ህጻናት ጋር ማንበብ

 

በባቡር ጉዞ ላይ ምን ከሰታል?

መጽሐፉ ህጻናትን በስርዓትና ዜማ፣ ግጥሞችና ድምፆች እንዲሁም የሚነሱና የሚወድቁ ገፀ-ባህሪያት ያለው አስደሳችና አስደናቂ ጉዞን ያስቃኛል። ባቡሩ የተወደደውን “ቱ ቱ ቱ” የሚል ድምጽ ያሰማና በእርሱ አማካኝነት ተራራ፣ ባህር፣ ድመትና ቢራቢሮ ጋር ሊገናኙ ይችላሉ። ታዳጊዎች በየቀኑ ጉዞዎች ይሄዳሉ – ወደ መዋእለ ሕጻናት መንገድ፣ በመኪና ውስጥ፣ በአካባቢው በእግር ጉዞና በቤት ውስጥም ጭምር። በዙሪያቸው ያለውን ዓለም መመልከትና አጠገባቸው ካሉ አዋቂዎች ጋር ስለ እርሱ መማር ያስደስታቸዋል።

መለየትና መጠቆም

እነሆ ባሕሩ! ተራራውም! ቢራቢሮም አለ! ታዳጊዎቹ አድገው በሥዕሉ ላይ የሚያውቁትን በጣታቸው መጠቆም ደስ ይላቸዋል። በእያንዳንዱ ገጽ ላይ ቆም ብለው መመልከት፣ መረዳትና ማወቅ ይችላሉ። ታዳጊዎቹ ምን ያውቃሉ? “ጥንቸሉ የት አለ?” ብለው መጠየቅ ይችላሉ። ትንሽ አስቸጋሪ ከሆነም አንድ ላይ መፈለግ ይችላሉ።

ከመጽሐፉ ወደ ዓለም መውጣት

ባቡሩ በመጽሃፉ ውስጥ ይጓዛል። በቤትዎም ጉዞውን መቀጠል ይችላሉ፦ በጉልበቶችዎ በመቀመጥ “ቱ ቱ ቱ” በሚለው ጥሪና እንቅስቃሴን በመጨመር ወይም ምንጣፍ ላይ ከአንዳንድ አሻንጉሊቶች ጋር በመሆን። እንዲሁም በመስኮቱ ላይ ሆነው አብረው ማየት ይችላሉ። ውጭ ምን እየተፈጠረ እንዳለ ለማወቅና “የትራፊክ መብራት ይሄውና! ዛፍ ይሄውና! ሌላስ ምን ታያላችሁ?” ለማለት ይቻላል።

ለንባብ ጠቃሚ ምክርድምፅንና የፊት መግለጫዎችን መጠቀም ለንባብ እንዴት ይረዳል?

ታዳጊዎች በሚያነቡበት ጊዜ በድምፅ ቃና፣ ፊት ላይ በሚነበቡ ስሜቶች፣ ድምፆችና እንቅስቃሴዎች ይማረካሉ፦ እነዚህ ሁሉ ተረቱን እንዲከታተሉ፣ እንዲዝናኑበትና እንዲረዱት ያግዛቸዋል። እራስዎን ለጥቂት ደቂቃዎች ተዋናይ እንዲሆኑ ይፍቀዱ፤ ልዩ ንባብዎን እንዴት እንደሚያደንቁና እንደሚዝናኑ የሚያውቁ ምርጥ ታዳሚዎች አሉዎት።

QR ኮድ – ከመላው አካል ጋር መተረክ – ልጆችን ወደ ተረት እንዴት መማረክ ይቻላል?


בקרוב