ספרים ופעילויות
אני בחגים ובעונות

כתבה: לאה נאור / איירה: עדי אלקין / הוצאת ספריית הפועלים

יחולק בדצמבר/טבת תשפ"ב

אוסף שירי חגים מוכרים ואהובים מאת טובי משוררי הילדים המלווה אותנו במעגל השנה: שבת, יום הולדת, חגים ועונות. אוצר נוסטלגי שייגע בלב ההורים והילדים

 

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

גלריה

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • רגע של עברית בספר מילים מיוחדות שכדאי לשוב ולחזור עליהן: אדמה (חול), מעדר, שתיל; חופרים, מחזיקים, מכסים, מהדקים, משקים; מהר – לאט, ישר – הפוך, גבוה – נמוך. למה זה חשוב? מילים מיוחדות מעשירות את השפה של הפעוטות.
  • אחרי הקריאה וההדגמה כדאי לתת לפעוטות להתנסות בעצמם בשתילת שתיל ולהרגיש את המגע של האדמה. בכל פעם כדאי להיזכר יחד בשלב הבא על ידי המחשה של הגננת והתבוננות ברצף האיורים שבספר. החגיגה בעזרת החושים מפתחת את הפעוטות מוטורית, רגשית וחברתית: שותלים יחד, חופרים, ממששים, חשים את האדמה, מביטים בצמח ומשקים יחד תוך מגע במים. כל אלה מבטאים את המיוחד שבחג ותורמים לתחושת המסוגלות. שותלים ומצלמים – מומלץ לצלם את השתילה, להכין בגן לוח נושא ומדי פעם להוסיף תמונות שמתעדות את גדילת השתיל וצמיחתו. לא רוצים לחכות לצמיחה? – מנביטים זרעים! משרים במים זרעי חומוס או עדשים, שוטפים ומסננים, מניחים במקום קריר ושוטפים מדי פעם. בתוך יומיים-שלושה הזרע מתחיל לנבוט.
  • את השיר "ככה שותלים שתיל" הלחין מתי כספי. כדאי להשמיע את השיר וללוות אותו בתנועות מתאימות. כדאי גם להשמיע את השיר ברקע בזמן שתילת השתילים במעון. הדגמה – סרטון השיר "ככה שותלים שתיל" מדגים כיצד כדאי לקרוא את הספר עם פעוטות: לשיר – ככה שותלים שתיל שירים נוספים בנושא זה: כך הולכים השותלים גינה לי חביבה איך צומח עשב
  • אפשר להביא לגן סלסילה עם מכסה ולהחביא בתוכה ירקות שצמחו בגינה (או ירקות מהחנות😊): עגבנייה, מלפפון, פלפל, בצל, כרוב ועוד. כל פעוט או פעוטה מכניסים את היד לסלסילה, ממששים ומנחשים מה הירק שמתחבא בה.
  • הפעוטות צועדים בגן בזוגות לצלילי "כך הולכים השותלים". כשהמנגינה נפסקת, עוצרים "לשתול": הפעוטות הם ה"שתילים", הצוות "משקה" אותם, וכך הם גדלים. אפשר גם להניח ציור של פרח בתוך חישוק ובכל סבב לבקש מהפעוטות "להשקות" את הפרח. שיחה בעקבות הפעילות – איך אנחנו גדלים? מה אנחנו צריכים בשביל לגדול? שיתוף משפחות – כדאי לפנות למשפחות ולבקש שישלחו תצלומים משפחתיים ועצות בנושא זה. את התצלומים והעצות מצמידים ללוח שכותרתו "איך אנחנו גדלים?" ומציבים בגן. ומה מאחלים ההורים לילד שגדל? – כדאי לעודד את ההורים לכתוב איחול על דף בצורת עלה, ליצור עץ איחולים בגן ולשתף את הפעוטות באיחולים שההורים שלחו להם.
  • בשיר מופיעים הפכים, כמו מהר – לאט, ישר – הפוך, גבוה – נמוך. תוכלו לשחק במשחקי הפכים: מהר – לאט / גבוה – נמוך: הפעוטות מסתובבים במעון. כשאומרים "לאט" הם הולכים לאט, וכשאומרים "מהר" הם הולכים במהירות; כשאומרים "גבוה", הם עומדים על קצות האצבעות, וכשאומרים "נמוך" הוא מתכופפים. ישר – הפוך: המטפלת מניחה חפצים במהופך, למשל תמונה שתלויה הפוך או כיסא שרגליו למעלה. הפעוטות מסתובבים בגן ומחפשים יחד אלו חפצים מונחים במהופך.

סרטון יעלה בקרוב!

הורים יקרים,
״וְשָׂמַחְתָׂ בְחַג ךָ...וְהָׂיִיתָׂ אַךְ שָׂמֵחַ "
(דברים טז 15-14)
השנה מתחילהעם בוא הסתיו.ב פסח האביב פורח, וחג השבועות נחוג בימי קציר החיטים. הפעוטות חוֹוים את טעמי החג ואת שינויי הזמנים -בוא הגשם הראשון אוושת הרוח ואור נרות החג. הם שותפים לשמחה שלהמשפחה והקהילה,ושירים הם חלק משותפות זו.

פעילות בחיק המשפחה !

  • שירים לכל עת הספר הוא מתנה שיכולה ללוות אתכם כמשפחה לאורך כל השנה: בימי חג ובשינויי עונות, עם בוא הסתיו ולקראת חגיגת יום הולדת. בכל פעם תוכלו לבחור שיר המתאים לעונה או לחג שבפתח, לקרוא ביחד, להביט באיורים, לשיר ולחגוג
  • שירים ואיורים ראו יחד את השירים והתבוננו באיורים. אֵילו איורים מושכים אתתשומת הלב של הילדים?אפשר לבחון יחד מה רואיםב איור ואֵילו פרטים מופיעים בו.
  • מילים ומנגינות רבים מהשירים בספר הולחנו. תוכלו לקחת תוף מִריָם, כפות עץ או מִכסים של סירים, וללוות את השירה בנגינה ובריקוד. לאחר שהילדים יכירו את השירים, תוכלו לשחק במשחק ניחושים: הַתחילו לזמזם את המנגינה והַציעו לילדים לנחש את ההמשך ולהצטרף אליכם.
  • מה מסתתר באיור פותחים את הספר באופן מקרי או בשיר אהוב, וכל אחד בתורו מציין פריט שאותו שאר המשתתפים מנסים? למצוא באיור: היכן מצויר בית עם גג אדום? איפה מופיע רימון, והיכן נמצאים הליצנים?