ספרים ופעילויות
אני בחגים ובעונות

עורכות: מיריק שניר, יונה טפר / איירה: גיל-לי אלון קוריאל / הוצאת הקיבוץ המאוחד / ידיעות אחרונות / ספרי חמד

יחולק בדצמבר/טבת תשפ"ב

אוסף שירי חגים מוכרים ואהובים מאת טובי משוררי הילדים המלווה אותנו במעגל השנה: שבת, יום הולדת, חגים ועונות. אוצר נוסטלגי שייגע בלב ההורים והילדים.

חדש מספריית פיג’מה לקטנטנים! יש לכם משפחה של עולים חדשים במעון?

הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾

פעילות בחיק המשפחה English / русский

▫️להצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה!▫️ "וְשָׂמַחְתָׂ בְחַגךָ...וְהָׂיִיתָׂ אַךְ שָׂמֵחַ ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

  "אני בחגים ובעונות" מגיע למעון!   "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ... וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ"  (דברים טז, יד-טו)  השנה מתחילה עם בוא הסתיו, בפסח – חג האביב –הכול ...

פעילות בגן

גלריה

הדפסת/הורדת ההצעות לצוותים לחצו כאן

"וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ... וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ" 

(דברים טז, יד-טו) 

השנה מתחילה עם בוא הסתיו, בפסח חג האביבהכול פורח, וחג השבועות נחוג בימי קציר חיטים. הפעוטות חוֹוים את טעמי החגים ואת שינויי הזמנים: בוא הגשם הראשון, אִוְושַׁת הרוח ואור נרות החג. הם שותפים לשמחת המשפחה והקהילה, ושירים מבטאים חלק משותפות זו. 

הספר "אני בחגים ובעונות" כולל שירי חגים מוכרים ואהובים מאת טובי משוררי הילדים ומסייע לפעוטות להכיר את החגים ולהיות שותפים לשמחה.  

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • מפגש ושיחה במעון: שרים יחד בחגים ובעונות הספר "אני בחגים ובעונות" הוא ספר הכולל שירים על חגים, על עונות, על מסיבות ועל אירועים מיוחדים. הוא יכול ללוות את העשייה במעון לאורך כל השנה, גם לאחר שהספרים חולקו למשפחות: באמצעות העותקים שבכיתה אפשר לקרוא ולשיר שיר המתאר את החורף, את יום ההולדת או את חג השבועות בליווי תנועות, כלי נגינה ואביזרים מתאימים. איך לקרוא שיר? – כדאי לבחור שירים הקשורים לתקופת השנה הרלוונטית: ימי הקיץ, קבלת השבת, חג הפסח... מומלץ לחזור על השירים כמה וכמה פעמים, בהתחלה לקרוא אותם ולהתייחס לאיורים ולאחר מכן לצרף את המנגינה. הפעוטות נהנים לחזור על שיר מוכר שוב ושוב. חזרה כזו עוזרת להם ללמוד בהנאה.
  • מתבוננים באיורים: התבוננות באיורים היא חלק מקריאת השיר. כדאי לשבת עם הפעוטות בקבוצה, כך שכל אחד ואחת מחזיקים בידם עותק של הספר. הַזמינו אותם להתבונן באיורים ובקשו מהם לספר מה קורה בהם. תוכלו לשאול על פרטים באיור: היכן הציפור? מה הילדים מחזיקים? ולאחר מכן לפנות לשאלות שקשורות לתוכן: למה הילדים רוקדים? למה המשפחה קוראת בספר? האם הילדה שמחה? למה?
  • שיר וחוויה: בעקבות השירים תוכלו לעשות פעילויות חווייתיות עם הפעוטות: השיר "הרוח השובב" מאת דתיה בן דור – יוצרים רוח ליד חפצים קלים, כמו מטפחת, דפים או בגד, על ידי נפנוף בקרטון, הפעלת מאוורר או נשיפת אוויר מהפה. השיר "ביכורים" מאת פניה בֶּרְגְשְׁטֵין – בוחרים מה להכניס לסל הביכורים ומקשטים אותו בחומרים מהטבע, כמו עלים או פרחים. השיר "קרטיב" מאת נעמי בן גור – מכינים יחד קרטיבים, מכניסים למקפיא של הגן ולמוחרת מלקקים יחד! בזמן הפעילויות אפשר להשמיע את השירים ברקע.
  • ספר השירים שלנו: תוכלו להכין במעון אוסף שירים אהובים שאותו יהיה ניתן להעניק כמתנת סוף שנה. תוכלו לכלול בו שירים אהובים שאתם שרים לקראת שבת, לקראת החגים ובחיי היום-יום במעון. תוכלו לתת לפעוטות לקשט את עמודי השירים ולהדביק תמונות של הילדים והילדות. ניתן לצרף לָאוסף את פסקול השירים להנאת הפעוטות ובני המשפחה.
  • המחשה: כל שיר ניתן להמחשה באמצעות תנועות, חפצים או תמונות: השיר "זרת לשלום" מאת רפאל סַפּוֹרְטָה: הפעוטות מרימים את הזרת ועושים "שולם שולם לעולם". השיר "ליצנים" מאת אהרון שֶׁפי – רוקדים בעליזות לצלילי השיר. בבית השני מאיטים את קצב הריקוד כדי להמחיש כמה קשה לרקוד אחרי זלילת אוזני המן.
  • קשר עם הבית: מומלץ להודיע למשפחות על הספר החדש שהגיע, ועל כך שהוא יכול לשמש את המשפחה כולה לאורך השנה ובשנים הבאות. כדאי גם לשלוח תמונות מהקריאה המשותפת ומפעילויות בעקבות השירים. אפשר לצרף קישורים לשירים כדי שהמשפחות יוכלו לשיר יחד וליהנות. קשר עם משפחות עולים – מומלץ לצרף למשפחות העולים פסקול של השירים, ואפשר לשקול פגישות משותפות של לימוד שירים.

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PYבעבריתአማርኛ | ENG

הורים יקרים,
״וְשָׂמַחְתָׂ בְחַג ךָ...וְהָׂיִיתָׂ אַךְ שָׂמֵחַ "
(דברים טז 15-14)
השנה מתחילהעם בוא הסתיו.ב פסח האביב פורח, וחג השבועות נחוג בימי קציר החיטים. הפעוטות חוֹוים את טעמי החג ואת שינויי הזמנים -בוא הגשם הראשון אוושת הרוח ואור נרות החג. הם שותפים לשמחה שלהמשפחה והקהילה,ושירים הם חלק משותפות זו.

פעילות בחיק המשפחה !

  • שירים לכל עת הספר הוא מתנה שיכולה ללוות אתכם כמשפחה לאורך כל השנה: בימי חג ובשינויי עונות, עם בוא הסתיו ולקראת חגיגת יום הולדת. בכל פעם תוכלו לבחור שיר המתאים לעונה או לחג שבפתח, לקרוא ביחד, להביט באיורים, לשיר ולחגוג
  • שירים ואיורים ראו יחד את השירים והתבוננו באיורים. אֵילו איורים מושכים אתתשומת הלב של הילדים?אפשר לבחון יחד מה רואיםב איור ואֵילו פרטים מופיעים בו.
  • מילים ומנגינות רבים מהשירים בספר הולחנו. תוכלו לקחת תוף מִריָם, כפות עץ או מִכסים של סירים, וללוות את השירה בנגינה ובריקוד. לאחר שהילדים יכירו את השירים, תוכלו לשחק במשחק ניחושים: הַתחילו לזמזם את המנגינה והַציעו לילדים לנחש את ההמשך ולהצטרף אליכם.
  • מה מסתתר באיור פותחים את הספר באופן מקרי או בשיר אהוב, וכל אחד בתורו מציין פריט שאותו שאר המשתתפים מנסים? למצוא באיור: היכן מצויר בית עם גג אדום? איפה מופיע רימון, והיכן נמצאים הליצנים?