ספרים ופעילויות
שמחה רבה

כתבה: בלהה יפה // איירה נועה רוזנק-קלנר// ייצא לאור בהוצאת מזרחי מדיה //

חולק במעונות בשנת תשע"ו ב 11,500 עותקים

ספר חדש!

שירהּ האהוב של הסופרת והמשוררת בלהה יפה יוצא לאור לראשונה כספר ילדים מאויר. בשפה יפה ובחריזה מדויקת מבטא השיר את ההתרגשות לקראת חג האביב והסמלים המלווים אותו.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

חודש ניסן מגיע ומביא עימו התחדשות ושינוי. פרחים צומחים, הימים מתחממים ואווירת חג מורגשת בכל מקום. השיר "שמחה רבה", שנכתב על ידי המשוררת והסופרת בלהה יפה  והולחן בידי ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

השיר "שמחה רבה" שנכתב על ידי המשוררת והסופרת בלהה יפה והולחן בידי ידידיה אדמון, הפך עם השנים להמנון החג והוא משמח דורות של ילדים

פעילות בגן

גלריה

שמחה רבה / כתבה: בלהה יפה  איירה נועה קלנר

להדפסת ההצעות לפעילות בגן לחצו כאן

הצעות לפעילות צוות המעון

 על הספר

השיר "שמחה רבה" שנכתב על ידי המשוררת והסופרת בלהה יפה והולחן בידי ידידיה אדמון, הפך עם השנים להמנון החג והוא משמח דורות של ילדים ומעשיר את שפתם בעברית משובחת. משולבים בו מנהגי חג פסח מימים עברו עם חוויות המוכרות גם היום לילדים.

השיר מופיע עתה לראשונה כספר באיור צבעוני ואביבי של המאיירת נועה קלנר.

 

 

שמחה רבה וקריאה מהנה, חג שמח!

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מה נשתנה הלילה הזה? >> כדאי לקרוא את הספר בקבוצות קטנות ולאפשר לילדים לעיין מקרוב באיורים. בספר מופיעים רבים מסמלי החג. אפשר לחפש יחד דברים מוכרים: איפה הגביע? והיין? ופרחי אביב?  תוכלי לבקש שיצביעו גם על דברים פחות מוכרים: היכן המצה? ואגוזים? ומי מוצא קערה של פסח והגדה... ולמה אין חלה של שבת וחג על השולחן?  
 • הילדים יכולים גם לעקוב אחר הבובות והצעצועים שמלווים את הילדה לאורך השיר. למשל, האם הם שמו לב לפיל שמופיע במגוון מצבים? פעם רואים רק את גבו, פעם הוא מכניס חדק לגביע הגדול ופעם הוא מקושט לחג עם סרטים לאזניו.
 • בסוף הקריאה תוכלי להראות את תמונות הילדה וחבורת הבובות שלה חוגגים ליל סדר על השטיח וסביב השולחן, ולהזמין את ילדי המעון להצטרף לחגיגה. אפשר לשיר יחד "שמחה רבה", "מה נשתנה" ושירי חג נוספים.
 • היכרות עם סמלי החג >> אפשר להכין על מדף החג במעון כמה מסמלי הפסח שהילדים פוגשים בספר. אם מתאים, ניתן לבקש מההורים להביא למעון גביעים, הגדות שונות, כיסוי למצות או לאפיקומן ועוד. הילדים ישמחו לגעת בהם ולראות במה הם דומים ושונים מאלה המופיעים בספר. (שימי לב להציג בפני הילדים רק אגוזי מלך גדולים.)
 • תוכלי להזמין בכל פעם כמה ילדים למשחק דמיוני בפינת הבית, מעין המחזה של הסיפור. ילדים רבים שמחים לערוך את השולחן כמו הגדולים. על המפה החגיגית אפשר להניח הגדה מאוירת, גביע, כיסוי לאפיקומן, "מצות" ו"אגוזים". תוכלי גם להוסיף חפצים שמופיעים בשיר, אותם הילדים ישלבו במשחק החופשי כרצונם.
 • "איך יודעים שבא אביב? מסתכלים סביב בסביב!" >> כדאי לחפש עם הילדים בחצר המעון ובסביבתו את סימני האביב: ריחות וצבעים של פריחה, פרפרים, נמלים ומגוון חרקים. בחג הפסח משפחות רבות מטיילות בחיק הטבע. עודדי את ההורים להביא לאחר החופשה מזכרות או צילומים של הילדים עם תיאור קצר איפה היו, עם מי טיילו ומה ראו. באמצעות התמונה הילדים ישמחו לשתף בחוויותיהם.  
 • גם אנחנו מתכוננים לפסח >> במשפחות רבות הימים לפני חג פסח מתנהלים אחרת מיתר השנה: מנקים את הבית ביסודיות, האחים הגדולים בחופשה או בקיטנות, ההורים עסוקים בתכנון החג והחופשה. פעוטות חשים את ההתרגשות ורוצים לעזור, ולא תמיד קל לשתף אותם!
 • במעון הילדים יכולים להשתתף בניקיונות ובהכנות לפסח, ממש כמו הדמויות בסיפור. הם יכולים לנקות את המגירות האישיות, לגרוף עלים, לכבס בגדי בובות ועוד. פעילויות אלה מזמנות לילדים מגע חוזר ומהנה עם מים וסבון, ומפתחות תחושת יכולת ועצמאות.
 • תפרו לי בגד עם כיסים >> בספר כיסי הבגד, וגם הכיס של הקנגורו, מלאו באגוזים. ילדים צעירים שמחים להכניס לכיסים אוצרות מגוונים: אבן, צדף ואפילו שבלול. שוחחי עם הילדים על מה הם אוהבים או היו רוצים לשים בכיסיהם. תוכלי להכין לילדים סינרים פשוטים מאל-בד לבן עליהם ניתן להדביק כיסים בגדלים שונים. הילדים ישמחו לקשט את הסינרים בצביעה, לחגור אותם ולהכניס לכיסים חפצים שונים.  
 • הגדה לקטנטנים למשפחה >> תוכלו להכין שירונים מאוירים עם מילות השירים שאתם שרים במעון לקראת החג. אפשר לצרף את השירון לספר "שמחה רבה" שהילד מביא הביתה מהמעון. השירון יאפשר להורים להכיר את השירים שילדיהם למדו במעון, מעין "הגדה של פסח לקטנטנים".

English / русский

"שמחה רבה" כתבה: בלהה יפה 

איירה: נעה קלנר

 מה נשתנה הלילה הזה?

חודש ניסן מגיע ומביא עימו התחדשות ושינוי. פרחים צומחים, הימים מתחממים ואווירת חג מורגשת בכל מקום. השיר "שמחה רבה", שנכתב על ידי המשוררת והסופרת בלהה יפה  והולחן בידי ידידיה אדמון, הפך עם השנים להמנון החג והוא משמח דורות של ילדים בישראל. בשיר משולבים מנהגים מימים עברו עם חוויות מוכרות גם לילדים של היום, סמלי החג, משפחה וחברים.

חג שמח!

 

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

 

בלהה יפה:

סופרת, משוררת ומחנכת ישראלית. נולדה בליטא בשנת 1891, עלתה לארץ בשנת 1913, והיתה מורה ומחנכת שהכשירה דורות של מורים וגננות בסמינר בית-הכרם בירושלים. יפה כתבה שירים, סיפורים ומחזות לילדים. רבים משיריה הפכו לנכסי צאן ברזל של תרבות הילדים הישראלית ובהם: "בובה ימימה", "חתול שובב" והשיר "שמחה רבה". בלהה יפה ובעלה מרדכי היו ממייסדי שכונת בית-הכרם בירושלים ורחוב המורה בעיר נקרא על שמם. נפטרה בשנת 1961.

 

 

פעילות בחיק המשפחה !

 • במילות השיר ובאיורים של הספר מוזכרים סמלי חג שונים. האם ילדיכם יכולים למצוא בתמונות ארבע כוסות, מצה, הגדה של פסח, אגוזים, בגד חדש?
 • האם אתם מכירים את מנגינת השיר? אילו שירי אביב ופסח נוספים אתם מכירים? אפשר להכין יחד ספרון מצויר של שירי פסח אהובים, מתוכו תוכלו לשיר שירי חג בליל הסדר.
 • חג פסח הוא גם חג האביב, זמן לצאת לטיולים וליהנות מהטבע! איפה אתם אוהבים לטייל ומה אתם רואים בדרך? כמו הילדה בספר תוכלו לחפש פרחים בדרך ואם מותר – לקטוף אותם ולהכין בבית זר ריחני.
 • הספר מתאר באופן ציורי את האווירה החגיגית של פסח: בגדים חגיגים, אורחים, מאכלים מיוחדים ומנהגים משפחתיים. איך אתם חוגגת את חג פסח? כדאי לשתף את הילדים בהכנות לחג ובליל הסדר עצמו. אפשר לתת להם תפקידים מותאמים לגיל הצעיר: לעזור לסדר את החדר ולערוך את שולחן החג, לשיר שירי חג, לשאול את ארבע הקושיות, וכמובן לחפש את האפיקומן!
 • אילו חוויות אתם זוכרים מליל הסדר בילדותכם? ילדים צעירים אוהבים לשמוע סיפורים מימים עברו. תוכלו לשתף את ילדיכם בתמונות, בסיפורים, אולי במשהו מצחיק שקרה בליל הסדר כשהייתם ילדים, וכך להמשיך ולחזק את שרשרת הדורות של הפסח הייחודי של המשפחה שלכם.