ספרים ופעילויות
שלי מהבית

כתבה ואיירה: אורית ברגמן / הוצאת כנרת זמורה

תש"ף, חולקו כ-24,100 עותקים במעונות היום

הציפורה לה-לה מביאה לים את המסננת, את הדלי ואת המגרפה שלה מהבית. היא לא רוצה לחלוק אותם עם החבר שלה, הפיל טוטו. סיפור חדש ושמח על התמודדות יומיומית מעולמם של הילדים: מה שלי, מה שלך ולמה הכי כיף לנו לשחק ביחד.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

טוטו ולה-לה מבלים בחוף הים. האם קל להם לשחק יחד? האם הם מוכנים לחלוק זה עם זה את מה שכל אחד הביא מהבית? סיפור קיצי וחביב על חברות ועל ההנאה ממשחק משותף.

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

התפתחות - "זה שלי!!!!" – מרכושנות לשיתוף – פעוטות מתקשים להבין שהצעצוע שלהם יחזור לרשותם אם כרגע משחק בו ילד אחר. ללמוד לחלוק זהו תהליך טבעי ומתמשך שדורש זמן, סבלנות, ...

פעילות בגן

גלריה

להורדת/הדפסת ההצעות לפעילויות לחצו כאן
להורדת והדפסת דמויות להמחזה לחצו כאן

צוות יקר,

מרכושנות לשיתוף – הרבה פעוטות מתקשים להבין שהצעצוע שלהם יחזור לרשותם אם כרגע משחק בו ילד אחר. ללמוד לחלוק זהו תהליך טבעי ומתמשך שדורש זמן, סבלנות, תרגול ודוגמה אישית. לכל פעוט קצב התפתחות משלו, ולכן בקבוצה אחת של פעוטות נפגוש ילדים בעלי יכולת שונה לחלוק. כדאי לזכור ולהזכיר, גם לעצמנו, שכל ביטוי של נתינה אינו מובן מאליו בשלב זה.

"הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד"

(תהילים קלג, א)

הזדהות – טוב ונעים להיות עם חברים – סיפורם של טוטו ולה-לה מזמן שיחה עם הפעוטות על הרצון של פעוטות לשמור על הרכוש האישי, אך גם על השמחה שחברים מביאים איתם ועל כך שטוב ונעים לשבת עם חברים.

הצעות לקריאה, לשיחה ולפעילות במעון

משוחחים יחד – ממלילים רגשות

ניתן לשוחח על התחושות שלנו כאשר מישהו משתף אותנו במשחק:

איך אנחנו מרגישים כשמישהו לא משתף אותנו במשחק? איך מרגיש טוטו כאשר לה-לה לא הסכימה לשחק איתו? ואיך לה-לה מרגישה כאשר טוטו לא הסכים לשחק איתה?

אפשר לשוחח עם הילדים על מה שאנחנו אוהבים לעשות יחד, על מה שאנחנו מעדיפים לעשות לבד, ועל איך שטוטו ולה-לה מרגישים כאשר הם משחקים יחד.

 משחקים יחד

 • טוטו ולה-לה נהנים לשחק יחד. באילו משחקים הפעוטות אוהבים לשחק יחד? – כדאי להיזכר עם הפעוטות במשחקים משותפים האהובים עליהם ולשחק בהם.
 • ים / יַבָּשה - בעזרת חבל נחלק את המרחב לשני חלקים: "ים" ו"יַבּשה". ניתן לתת חישוק לכל פעוט. כשנקרא "ים", יקפצו הפעוטות לאזור ה"ים" או לתוך החישוק, וכשנקרא "יַבָּשָׁה", הם יקפצו החוצה לאזור שקראנו לו "יַבּשה".
 • איך צועד פיל? - זזים יחד - משמיעים מוזיקה, והפעוטות צועדים בצעדים של החיות מהסיפור, בכל פעם בצעדים של חיה אחרת: הפיל, הציפור או הסרטן, שהולך הצידה.

איך נראה פיל כשהוא שמח?

כשמקריאים את הסיפור, כדאי להתאים את נימת הקול לרגשות המשתנים של הדמויות בסיפור. כיצד נראים טוטו ולה-לה ונשמעים כאשר הם מאוכזבים וכאשר הם שמחים? שיתוף הפעוטות – הפעוטות יכולים להשתתף גם הם בנימה ובהבעות פנים.

דמויות קרטון לשימושכן - תוכלו להיעזר בעֶרְכַּת ההמחשה המצורפת לארגז. שימו לב – לכל חיה בעֶרְכָּה שתי הבעות: שמחה ועצובה.

יוצרים יחד - הים בא למעון

ניתן ליצור במעון פינת ים, שבה "גלים" מנייר או מאל-בד כחול, דליים וכדורי ים, ליצור יצירות הקשורות לדגים, לים לחול ולשחק משחקי ים.

שרים יחד

אפשר לשיר עם הפעוטות שירי שמחה וחברות:

 • "הנה מה טוב ומה נעים שֶׁבת אחים גם יחד"
 • "נחמד כפליים" (מתוך התוכנית "פרפר נחמד")

ומה בגב הספר? סרקו את קוד הQR שנמצא בכריכה האחורית של הספר, ותגלו איך כל ספר יכול לחזק את הקשר בין המעון לבית וביניכן להורים.

קריאה נעימה ופעילות מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן
להורדת והדפסת דמויות להמחזה לחצו כאן

הורים יקרים,

טוטו ולה-לה מבלים בחוף הים. האם קל להם לשחק יחד? האם הם מוכנים לחלוק זה עם זה את מה שכל אחד הביא מהבית? סיפור קיצי וחביב על חברות ועל ההנאה ממשחק משותף.

''מַתָּן אָדָם יַרְחִיב לוֹ" (משלי יח, טז).

כבר בגיל צעיר ילדים יודעים מה שייך להם, מה שייך למישהו אחר ומה שייך לכולם. בתהליך הדרגתי הם לומדים לחלוק את שלהם עם אחרים. דוגמה אישית של הורים, חברים ואחים גדולים תעזור להם להפנים שיש ערך ותועלת בנתינה גם עבור הצד הנותן, שנתינה מרחיבה את הלב, היא משמחת, ובזכותה נרקמות חברויות.

 

קריאה נעימה ופעילות מהנה!

 

פעילות בחיק המשפחה !

 • כדאי לשבת קרוב זה לזה ולעיין יחד באיורים. אפשר לבקש מילדיכם להראות לכם מה עושים טוטו ולה-לה בכל עמוד. איך נראות הפנים של טוטו כשלה-לה מסרבת לחלוק איתו את הכלים שלה? מתי שני החברים שמחים?
 • תוכלו לבחור צעצועים או בובות פרווה ולהמחיז בעזרתם את הסיפור.
 • בסוף הסיפור טוטו ולה-לה "עושים שמח". אפשר להיזכר יחד מה גורם לכם שמחה ומה משמח אתכם כשאתם מבלים עם חברים.
 • אפשר לשוחח עם ילדיכם על ההבדל בין מה שפרטי למה ששייך לכל המשפחה. תוכלו לעבור בין חדרי הבית ולזהות מה הם הדברים שהם "רק שלי", למשל מברשת השיניים, ומה שייך לכולם, לדוגמה הספה בסלון.
 • האם ילדיכם אוהבים לשחק בחול? אפשר לשחק בחול בחוף הים, בחצר או בגינה בעזרת כלים פשוטים הנמצאים בכל בית: קופסאות פלסטיק, מסננת, כף, משפך ועוד.
 • כאשר מגיעים חברים לביקור, לעיתים קשה להתחלק איתם בצעצועים. תוכלו להחליט יחד מראש באילו צעצועים החברים יוכלו לשחק ואילו צעצועים תשמרו בצד. כדאי לעודד את ילדיכם לכבד את החברים ולחלוק איתם את משחקיהם, כדי שהם יזכו לחוות את ההרגשה הנעימה של חברות ושיתוף.