ספרים ופעילויות
שִׁשָּׁה בשקיק אחד

כתב: לוין קיפניס / אייר: ה. הכטקופף / הוצאת ספר לכל

חולקו כ-25,000 עותקים בשנת תשע"ט

שקיק שקוף ודקיק עף ברוח, עד שלוין קיפניס מכניס לתוכו את מיטב פירות הארץ. קלסיקה מחורזת על אהבת הצומח בארץ ישראל.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

אל תוך שקיק שקוף ודקיק נכנס מבחר פירות הארץ: התפוז החלוצי, החרוב המתוק, השקד הפורח בט"ו בשבט, וגם בננה, תמר ותאנה. בשקיק הדקיק יש מקום לכולם!

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

ספריית פיג'מה לקטנטנים שמחה לחלק את הספר "שישה בשקיק אחד", סיפור לט"ו בשבט שמזכיר את הטעם והעושר של פירות ארצנו ומדגיש את ההנאה של ה"ביחד". הסיפור פורסם לראשונה בשנת 1966 ...

פעילות בגן

גלריה

להדפסה/ הורדה של ההצעות לצוות המעון לחצו כאן

"וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ וּנְטַעְתֶּם כָּל עֵץ מַאֲכָל..." (ויקרא י"ט)

ספריית פיג'מה לקטנטנים שמחה לחלק את הספר "שישה בשקיק אחד", סיפור לט"ו בשבט שמזכיר את הטעם והעושר של פירות ארצנו ומדגיש את ההנאה של ה"ביחד". הסיפור פורסם לראשונה בשנת 1966 וליווה דורות של ילדי ישראל. האם גם אתם גדלתם על הסיפור? האם הורי הילדים מכירים אותו? האם הוא מעורר בכם זיכרונות ילדות ורגשות של נוסטלגיה?

ט"ו בשבט שמח וקריאה מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • האם הילדים מכירים את כל הפירות המוזכרים בסיפור? לפני קריאת הסיפור כדאי להכיר לילדים את הפירות השונים, להציג להם את הדמויות ואת שמות החיבה שלהם בסיפור.
 • מסיפור להצגה: כדאי להמחיז את הסיפור - אפשר לספר אותו באמצעות בובות המחשה או דמויות על מקלות ארטיק, או להמחיז אותו יחד עם הילדים. הכינו כתר של כל אחד מהפירות לראשי הילדים. כדאי לעודד את הילדים לשיר יחד במקהלה את הפזמון החוזר: "דפיק דפוק דפיק! מי שם בשקיק?"
 • איך עושה תפוז? נסו לחקות בתנועה את הפירות השונים: להתגלגל על השטיח, ללכת בעדינות כמו התאנה, או לשקשק את הגוף כחרוב.
 • מי אני ומה שמי? אפשר לשאול חידות על הפירות שבסיפור, למשל: הוא עגול וכתום, מהו? (התפוז!), הוא ארוך וצהוב וצריכים לקלף אותו לפני שאוכלים (בננה!)....
 • דפיק דפוק דפיק! מי שם בשקיק? אפשר ללמד את הילדים מקצבים שונים ולתופף יחד. תוכלו גם להמציא דפיקה מיוחדת רק לילדי המעון.
 • מה עף עם הרוח? אפשר להוציא חפצים שונים לחצר, למשל: מטפחת, נוצה, עלים, כדור-ים ועוד, ולזרוק אותם לאוויר. האם כמו השקיק בסיפור גם הם עפים ברוח? האם קשה לתפוס אותם?
 • יש מקום לכולם: איך מצטופפים יחד מבלי להפריע אחד לשני, כמו הפירות בשקיק? הניחו חישוק על הרצפה והזמינו בכל פעם שניים או שלושה ילדים להיכנס לתוכו ולהצטופף בצורה נעימה, עדינה ומחבקת. אפשר גם לשבת במעגל גדול מאד ולהתקרב לאט בצעדים קטנים עד למעגל נעים שאינו צפוף.
 • השקדיה פורחת: אפשר להכין עם הילדים שקדיה משותפת ופרחונית. מזמינים את הילדים לקשט מנג'טים מנייר בצבע וורוד ומדבקות, מכינים גזע גדול מנייר חום, ומחברים את כל פרח מנג'ט אל הענפים בעזרת סיכה מתפצלת. מקמטים מעט כל מנג'ט סביב הסיכה - והרי לנו שקדיה יפיפייה.
 • סעודת ט"ו בשבט עם ההורים: כדאי לחגוג יחד עם ההורים את ט"ו בשבט במעון: אפשר להכין יחד דמויות להמחזת הסיפור בבית, להזמין הורים וילדים להמחיז את הסיפור, לשיר שירי חג ולאכול יחד סעודת פירות הארץ: עוגת בננה, מיץ תפוזים סחוט, וכמובן סלט פירות טעים ובריא! בסוף המפגש מחלקים למשפחות את הספר יחד עם הדמויות שהכינו יחד עם ילדיהם.

להדפסת/הורדת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

 

"כי טובה הארץ מאוד מאוד" / במדבר יד', ז'

אל תוך שקיק שקוף ודקיק נכנס מבחר פירות הארץ: התפוז החלוצי, החרוב המתוק, השקד הפורח בט"ו בשבט, וגם בננה, תמר ותאנה. בשקיק הדקיק יש מקום לכולם!

שישה בשקיק אחד הוא סיפור קלסי של לוין קיפניס, המלווה דורות של ילדי ישראל ומציג בפני הקוראים הצעירים את הפירות הנפלאים שנשתבחה בהם הארץ. נעים לקרוא אותו בט"ו בשבט, בימי הקטיף הקיציים ובכל פעם שרוצים לחגוג את הטעם הנפלא של ארץ ישראל.

קריאה נעימה וטעימה!

 

לוין קיפניס (1990-1894)

לוין קיפניס כתב ותרגם מאות שירים וסיפורי ילדים אהובים, הקים וניהל את תיאטרון הילדים הראשון בארץ וערך כתבי עת, מקראות וספרי לימוד.

על רקע המחסור בשירי חגים ובסיפורים בעברית המתאימים לגיל הצעיר, ערך קיפניס תוכניות לימודים לגנים וחיבר שירי ילדים מוכרים ואהובים לחגי ישראל, ובהם "סביבון, סוֹב סוֹב סוֹב", "אני פורים", "סלינו על כתפינו" ועוד. ביצירותיו, ובכללן סיפוריו המפורסמים "אליעזר והגזר", "המטרייה הגדולה של אבא" ו"שלושת הפרפרים", משולבים מסרים של עזרה לזולת ודאגה לאחֵר.

לוין קיפניס היה יוצר פורה במיוחד וזכה בפרסים רבים, ובהם עיטור אנדרסן ופרס ישראל.

 

פעילות בחיק המשפחה !

 • "מי שָם בשקיק?" כדאי לגוון את הקולות של הדמויות בסיפור ולהשתעשע במילים ובחרוזים. אחרי כמה קריאות יוכלו ילדיכם להציג את הפירות השונים לפי האיורים ולהשלים את החרוז החוזר: "דְפיק דְפוק דְפיק! מי שם בשקיק?".
 • אֵצא לי השוקה האם ילדיכם טעמו פעם חרוב או תאנה? האם הם אוהבים בננה או תפוז? הם יכולים להתלוות אליכם לשוק או למרכול, לבחור את הפירות שהם אוהבים ולהכניסם לסל או לשקיק. בבית תוכלו להכין יחד סלט פירות.
 • שישה בשקיק – ההצגה! תוכלו לצייר ולצבוע את הפירות שבסיפור, להדביק אותם על מקלות ארטיק ולהמחיז יחד את הסיפור.
 • על טעם וריח - משחק הטעימות איך מזהים פרי: לפי המראה, לפי הריח או לפי הטעם? תוכלו לשחק משחק ניחושים: מבקשים מהילדים לעצום עיניים ומציעים להם להריח פרי. האם הם מצליחים לזהות את הפרי? נותנים להם לטעום ממנו בעיניים עצומות. האם הם מזהים את הטעם?  
 • השקיק שבסיפור עף ברוח. האם ילדיכם ראו פעם שקיק זרוק בחוץ? אפשר להשליך אותו יחד לפח ולעזור לשמור על הסביבה. בהזדמנות זו הַזכירו לילדים שאסור לשחק בשקיות ניילון!