ספרים ופעילויות
פיט פט טו

כתבה: חיה שנהב // איירה: נורית צרפתי // הוצאת עם עובד

יחולק בחודש יולי/תמוז תשע"ז ב-20,000 עותקים

סיפורה הקלאסי של חיה שנהב מלווה שלושה חברים נאמנים במסע רב התהפוכות. סיפור מלא דמיון והומור על חברות, יצירתיות והתגברות על מכשולים.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

סיפורה הקלאסי של חיה שנהב מלווה שלושה חברים נאמנים במסע רב התהפוכות. סיפור מלא דמיון והומור על חברות, על יצירתיות ועל התגברות על מכשולים.

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

"הלא גמדים יכולים לעשות דברים כאלה..." בכוח הדמיון מצליחים הגמדים בסיפור להפוך את ההר שלהם לכל מה שהם רוצים. גם ילדים צעירים הופכים חפצים פשוטים לדברים אחרים: צלחת ...

פעילות בגן

גלריה

להדפסה לחצו כאן

פיט פט טו

 מאת חיה שנהב, איורים: נורית צרפתי

הצעות לצוות המעון

 

על הספר

סיפורה הקלאסי של חיה שנהב מלווה שלושה חברים נאמנים במסע רב התהפוכות. סיפור מלא דמיון והומור על חברות, יצירתיות והתגברות על מכשולים.

 

"הנה מה טוב ונעים שבת אחים גם יחד" (תהילים קלג, א)

ילדים צעירים "מפטפטים" ומדמיינים יחד עם חברים בני גילם. הם מתנסים בפעם הראשונה ביחסי חברות ולומדים איך לשחק בקבוצה.

 

"הלא גמדים יכולים לעשות דברים כאלה..."

בכוח הדמיון מצליחים הגמדים בסיפור להפוך את ההר שלהם לכל מה שהם רוצים. גם ילדים צעירים הופכים חפצים פשוטים לדברים אחרים: צלחת היא כובע, חרוז הוא טבעת וגם הם עצמם יכולים להשתנות לפי המשחק והצורך.  משחקי הדמיון חיוניים להתפתחות בגיל הרך, וכצוות רק נדרש מאיתנו להנגיש לילדים תחפושות, כלי מטבח וקוביות ולאפשר להם לעוף על כנפי הדמיון.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • "פיט פט טו" הינו סיפור ארוך ומלא הרפתקאות. רצוי לקרוא אותו יחד כמה פעמים כדי לעזור לילדים לזכור את רצף האירועים. לאחר הקריאה הראשונה הילדים יוכלו להצטרף בעצמם לשורה החוזרת בספר: "הלא גמדים יכולים לעשות דברים כאלה..."
 • תוכלו להכין בובות של גמדים על גלילי נייר או מקלות של ארטיק, ולאפשר לילדים לשחק בבובות באופן חופשי. כדאי לצרף את הבובות שיצרו הילדים במעון כאשר מעניקים את הספר הביתה, להנאת כל המשפחה.
 • אפשר להכין תפאורה ואביזרים כפי שמופיעים בסיפור, ולהמחיז יחד את הסיפור. תוכלי לשתף את הילדים בצורה חווייתית במהלך הסיפור: כאשר יורד גשם יכולים הילדים לרקוע ברגליים, כשהגמדים שטים באנייה הילדים יכולים להתבונן "כאילו" משקפת או דוג דגים, כאשר הם מתחרים תוכלו לרוץ במקום...ואחר כך לנוח....
 • בעקבות הסיפור תוכלו לשיר יחד את השיר "מאחורי ההר.. אחת שתיים שלוש" בהצגה של הגמדים המסתתרים מאחורי ההר.
 • בזמן הקראת הסיפור אפשר להצטייד בבריסטול הגזור בצורת הר, ולתת לילדים לנחש למה הפך ההר? או למה לדעתם כדאי להפוך אותו . תוכלו להזיז את ההר בתנועה של אנייה ולבקש מהילדים לנחש למה הפך הבית? ולמה לדעתם כדאי להפוך את האנייה כדי להיחלץ מהחול? באמצעות שאלות מנחות נסו לעזור לילדים לדמיין מה אפשר לעשות כדי לעזור לגמדים? בכל פעם תוכלו להתבונן באיורים ולראות האם ניחשתם נכון.
 • רוצים להיות גמדים? תוכלי להכין לילדים כובע של גמדים, ולהנחות אותם ללכת על הברכיים. אפשר גם לשחק עם הילדים את המשחק "גמד גמד ביער".
 • הגמדים הופכים את ההר בכל פעם למשהו אחר, פעם לבית, פעם לסירה, ואפילו למכונית. תוכלי לשחק "בכאילו" עם הילדים ולהפוך חפצים מוכרים לדברים מצחיקים בכוח הדמיון, בכל פעם לבחור חפץ אחר בחדר ולהמציא למה הוא הופך.
 • חיה שנהב כתבה גם את הסיפור "מיץ פטל". תוכלו לספר ולהמחיז גם אותו. שמתם לב שבשני הסיפורים הדמויות נהנות מתחרות ריצה? גם אתם תוכלו לערוך תחרות ריצה סביב החצר.

לגרסה להדפסה לחצו כאן

הורים יקרים,

סיפורה הקלאסי של חיה שנהב מלווה שלושה חברים נאמנים במסע רב התהפוכות. סיפור מלא דמיון והומור על חברות, על יצירתיות ועל התגברות על מכשולים.

"הִנֵּה מַה-טּוֹב וּמַה-נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם-יָחַד" (תהילים קלג, א)

ילדים צעירים "מפַטפּטים" ומדמיינים עם חברים בני גילם. הם מתנסים לראשונה ביחסי רעים ולומדים איך לשחק עם חברים. הסיפור מעודד אותם להמשיך לדמיין, לפַטפּט ולטפח חברויות.

חיה שנהב, סופרת ומשוררת, נולדה בשנת 1936 במושב כפר יהושע בעמק יזרעאל. מיץ פטל, ספרה הראשון לילדים, יצא לאור ב 1970 ואהוב מאוד על ילדים עד היום. עם יצירותיה המוכרות והאהובות נמנים הספרים עַלּיזָה הַבַּרְוָזָה וְהַחֲבֵרִים והִיפּוֹ-תָּם והשירים "גברת עם סלים" ו"מי שבר את הצלחת". בשנת 1985 קיבלה חיה שנהב את פרס זאב לספרות ילדים ונוער, וב 2004 היא זכתה בפרס ביאליק לספרות יפה. חיה שנהב גרה בשכונת עין כרם בירושלים.

 

פִּיט, פֶּט, טוּ הוא הספר האחרון של ספריית פיג'מה לקטנטנים שתקבלו השנה.

תיהָנו מהקריאה וחִזרו לספרים האהובים שקיבלתם במשך השנה. הפעם תוכלו לתת לילדים להקריא לכם את הסיפורים... ניפגש בשנה הבאה!

פעילות בחיק המשפחה !

 • פִּיט, פֶּט, טוּ הוא סיפור ארוך ומלא הרפתקאות. אפשר לקרוא בכל פעם הרפתקה אחת, לבקש מהילדים לבחור איור ולספר במילים שלהם מה הגמדים עושים עכשיו.
 • אפשר לקרוא אותו יחד כמה פעמים, וכך יוכלו הילדים לזכור את רצף האירועים ולהצטרף אֲלֵיכם לשורה החוזרת בספר: "גַּמָּדִים יְכוֹלִים לַעֲשׂוֹת דְּבָרִים כָּאֵלֶּה..."
 • תוכלו להתבונן בַּתמונה בה הגמדים הפכו את ההר לבית. האם אתם מזהים את המאכלים? מה המאכל האהוב עליכם? תוכלו להכין מאכל אחד מתוך התפריט של הגמדים או לתכנן ארוחה הפוכה, קודם כל הקינוח ולאחר מכן המאכלים...
 • אַחד הדברים האהובים על הגמדים הוא לפטפט. הם נהנים לשבת יחד ולהיזכר בחוויות המשותפות שלהם. מה אתם אוהבים לעשות עם חברים?
 • האם אתם מַכּירים את המנגינה לשיר "מאחורי ההר... אחת שתיים שלוש"? תוכלו לשיר את השיר יחד.
 • הגמדים הופכים את ההר בכל פעם למשהו אחר, פעם לבית, פעם לסירה, ופעם אפילו למכונית. גם אתם יכולים לשחק ב"כאילו" ולהפוך חפצים מוכרים לדברים אחרים בכוח הדמיון, בכל פעם לבחור חפץ אחר בחדר ולהמציא לְמה הוא הופך.
 • רוצים לשחק עם גמדים? אפשר לצייר גמדים קטנים על גלילי נייר, על מקלות ארטיק, על גרביים ישנים או על נייר מגולגל לגליל... תוכלו להכין שלוש בובות גמדים ולספר בעזרתן את הסיפור.