ספרים ופעילויות
משחק פורים

כתב: לוין קיפניס // אייר: נחום גוטמן // הוצאת ידיעות ספרים

חולק בתשע"ז ב-20,000 עותקים

“אחת, שתים, שלוש, אני אחשוורוש”: השיר האהוב שחיבר לוין קיפניס לפני 80 שנה יוצא מחדש לאור בליווי איוריו המקוריים של נחום גוטמן. פנינה תרבותית נדירה המזמינה את הילדים להכיר את גיבורי המגילה ולהמחיז אותם.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

השיר "משחק פורים" כתוב כמחזה היתולי המבוסס על מגילת אסתר. זוהי הזמנה להצגת ילדים רבת-משתתפים, שבה השחקנים מחופשים לגיבורי המגילה: מרדכי היהודי, אסתר המלכה, אחשוורוש ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

אתם מוזמנים להצגה! ספר החודש, "משחק פורים", שונה מספרים קודמים שחולקו עד כה לילדי המעון. הספר הוא שיר-הצגה שכתב לוין קיפניס לילדים ובהשתתפותם. השיר, שהולחן על ידי ...

פעילות בגן

גלריה

לגרסה להדפסה לחצי כאן

אתם מוזמנים להצגה!

ספר החודש, "משחק פורים", שונה מספרים קודמים שחולקו עד כה לילדי המעון. הספר הוא שיר-הצגה שכתב לוין קיפניס לילדים ובהשתתפותם. השיר, שהולחן על ידי נחום נרדי כחלק מהצגת ילדים לפורים, אויר בידי הצייר המפורסם נחום גוטמן ויצא לאור לראשונה כספר ב-1929; ומאז הוא מלווה את חג הפורים של ילדי ישראל.

 

פורים שמח!

חג פורים מתקרב! חג צבעוני, מיוחד ומלא שמחה. לצד האווירה החגיגית, מנהגי החג עלולים ליצור אצל ילדים צעירים גם תחושת בלבול וחוסר ביטחון – חבריהם מתחפשים והופכים לזהות לא מוכרת, חלק מתחפושות מסורבלות והמסכות מרתיעות את הילדים, רעש הרעשנים עשוי להציף אותם. גם סיפור המגילה קשה לפעוטות. מומלץ להתאים את התכנים ואת אופן חגיגת פורים במעון לגיל הילדים ולהתמקד בשירי החג, בתחפושות, בהכנת מצנפות ורעשנים, ובהיכרות עם דמויות מהמגילה.

השיר-הצגה "משחק פורים" יכול ללוות את הפעילות במעון לקראת פורים, ואת הספר תוכלו להעניק למשפחות כשי לחג!

מי היה לוין קיפניס?

לוין קיפניס (1890–1990) היה אחד מן האבות המייסדים של ספרות הילדים העברית. הוא נולד באוקראינה ועלה לארץ ב-1913 כשפניו ללמוד ציור ב"בצלאל", אך כאשר חש במחסור בשירי חגים ובסיפורים לגיל הצעיר בשפה העברית, החליט להקדיש את חייו להעשרת עולמם של הילדים. הוא כתב מאות שירים וסיפורים לילדים ואף עיטר וצייר חלק מיצירותיו. קיפניס הקים וניהל את התיאטרון הראשון בארץ לילדים. בנוסף, כתב וערך כתבי-עת, מקראות וספרי לימוד רבים. בדרך זו, בשיתוף עם הגננות, תרם רבות לעיצוב מסורת החגים בישראל.  בין יצירותיו הרבות שירים וסיפורים אהובים כמו "סביבון סוב סוב סוב", "סלינו על כתפינו", "אליעזר והגזר", "המטרייה הגדולה של אבא" ועוד.

קיפניס היה יוצר פורה במיוחד וזכה בפרסים רבים, ובהם פרס ישראל (1978) ועיטור אנדרסן (1988).

 

מי היה נחום גוטמן?  

נחום גוטמן (1980-1898) היה רב-אמן: צייר, מאייר, פסל וסופר. גוטמן נחשב לחלוץ איור ספרי ילדים בארץ. הוא אייר שירי ילדים של ביאליק, טשרניחובסקי ועוד, צייר סיפורים, שירים וכתבות בשבועון "דבר לילדים", עיצב תפאורה להצגות רבות ואפילו הכין את הבובות והתפאורה לעדלאידע המפורסמת של תל אביב. גוטמן חיבר ספרים לילדים ולמבוגרים כמו "לובנגולו מלך זולו", "חמור שכולו תכלת" ו"עיר קטנה ואנשים בה מעט" המתאר את ימיה הראשונים של העיר תל אביב.

גוטמן זכה בפרסים רבים, כולל עיטור  אנדרסן לספרות ילדים ונוער (1962), פרס פיכמן (1969) ופרס ישראל על תרומתו לספרות ילדים (1978). ב-1998 נפתח בשכונת נווה צדק בתל אביב מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, ובו מוצגות יצירותיו המקוריות.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מדרש תמונה: האם הילדים שמו לב שכל הדמויות בספר, כולל הסוס, הן ילדים מחופשים?
 • האם הילדים מכירים את הלחן לשיר? כדאי לשיר ולחפש בספר את הגיבורים: מרדכי היהודי, אסתר המלכה, אחשוורוש...
 • כדאי לעיין בכריכת הספר, הדמויות באיור מציצות מתוך חלונות הארמון. תוכלו לקשט תיאטרון בובות או להכין ארמון מקרטון, עם פתחים מקומרים כמו בתמונה. כל ילד בתורו חובש כובע, כתר או מצנפת, מציץ מהחלון – וחבריו מנסים לנחש למי הוא התחפש.
 • תוכלי לצלם את הילדים מציצים מתוך הארמון ולהעניק את התמונה להורים יחד עם משלוח מנות שהכנתם עם הילדים.
 • לכל דמות בספר יש כובע ייחודי משלה. בעקבות האיורים תוכלי להכין מצנפת (לליצן), כתר של מלך (אחשוורוש), כתר של מלכה (אסתר), כובע מיוחד בצבע תכלת (מרדכי), כובע מצחיק (המן). כאשר שרים יחד את השיר, מחליפים את הכובעים בהתאמה למילות השיר.
 • תוכלי להכין עם הילדים משלוח מנות ספרותי: הילדים יכולים להדביק על צלחת תמונות עם דמויות מתוך הספרים שקיבלו השנה (החיות שמופיעות בספרים הקודמים וגיבורי "משחק פורים"). מלאו את הצלחת במאכלים והוסיפו אליו את הספר כמתנה לחג.
 • מהי מגילה? תוכלי להראות לילדים דגם או תמונה של מגילת פורים, ממנה נהוג לקרוא את סיפור החג. גם הילדים יכולים לגלגל תמונות או יצירות הדבקה ולהכין מגילות.
 • לוין קיפניס כתב שירים רבים עבור ילדי ישראל. כדאי להכיר לילדים שירים נוספים שלו ולשיר אותם יחד.

לגרסה להדפסה לחצי כאן

הורים יקרים,

אתם מוזמנים להצגה!

השיר "משחק פורים" כתוב כמחזה היתולי המבוסס על מגילת אסתר. זוהי הזמנה להצגת ילדים רבת-משתתפים, שבה השחקנים מחופשים לגיבורי המגילה: מרדכי היהודי, אסתר המלכה, אחשוורוש והמן.

מן המאה ה-16 ואילך נהגו להעלות בפורים הצגות היתוליות בקהילות שונות (להצגות קראו "פורים שפיל" ביידיש, "כלאעת פורים" בערבית). לוין קיפניס הביע את המסורת הפורימית הזאת בשיר שהוא למעשה הצגה לילדים ובהשתתפותם. השיר, שהולחן על ידי נחום נרדי כחלק מהצגת ילדים לפורים, אויר מאוחר יותר בידי נחום גוטמן ויצא לאור לראשונה כספר ב-1929; ומאז הוא מלווה את חג הפורים של ילדי ישראל.

 

נחום גוטמן (1980-1898)

נחום גוטמן היה רב-אמן: צייר, מאייר, פסל וסופר. גוטמן נחשב לחלוץ איור ספרי ילדים בארץ. הוא אייר שירי ילדים של ביאליק, טשרניחובסקי ועוד, צייר סיפורים, שירים וכתבות בשבועון "דבר לילדים", עיצב תפאורה להצגות רבות ואפילו הכין את הבובות והתפאורה לעדלאידע המפורסמת של תל אביב. גוטמן חיבר ספרים לילדים ולמבוגרים כמו "לובנגולו מלך זולו", "חמור שכולו תכלת" ו"עיר קטנה ואנשים בה מעט" המתאר את ימיה הראשונים של העיר תל אביב.

גוטמן זכה בפרסים רבים, כולל עיטור  אנדרסן לספרות ילדים ונוער (1962), פרס פיכמן (1969) ופרס ישראל על תרומתו לספרות ילדים (1978). ב-1998 נפתח בשכונת נווה צדק בתל אביב מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, ובו מוצגות יצירותיו המקוריות.

לוין קיפניס (1890–1990)

לוין קיפניס היה אחד מן האבות המייסדים של ספרות הילדים העברית. הוא נולד באוקראינה ועלה לארץ ב-1913 כשפניו ללמוד ציור ב"בצלאל", אך כאשר חש במחסור בשירי חגים ובסיפורים לגיל הצעיר בשפה העברית, החליט להקדיש את חייו להעשרת עולמם של הילדים. הוא כתב מאות שירים וסיפורים לילדים ואף עיטר וצייר חלק מיצירותיו. קיפניס הקים וניהל את התיאטרון הראשון בארץ לילדים. בנוסף, כתב וערך כתבי-עת, מקראות וספרי לימוד רבים. בדרך זו, בשיתוף עם הגננות, תרם רבות לעיצוב מסורת החגים בישראל.  בין יצירותיו הרבות שירים וסיפורים אהובים כמו "סביבון סוב סוב סוב", "סלינו על כתפינו", "אליעזר והגזר", "המטרייה הגדולה של אבא" ועוד.

קיפניס היה יוצר פורה במיוחד וזכה בפרסים רבים, ובהם פרס ישראל (1978) ועיטור אנדרסן (1988).

פעילות בחיק המשפחה !

 • • כדאי להתבונן יחד בציורים המיוחדים שצייר האמן נחום גוטמן לפני יותר מ-80 שנה. האם שמתם לב שכל הדמויות בספר, כולל הסוס, הן ילדים מחופשים? אפשר להכין ביחד תחפושות חיות פשוטות כמו אזניים מנייר או סול, זנב מחגורה או כל רעיון אחר. עכשיו הילדים יכולים לכרוע על ארבע ולהפוך לסוס צוהל, כלב נובח, כבשה פועה וכדומה.
 • • האם אתם מכירים את הלחן לשיר "משחק פורים"? אפשר להאזין לשיר, ללוות את המנגינה במחיאות כף או בכלי נגינה ולרקוד יחד.
 • • ילדים רבים אוהבים להתחפש, ולא רק בפורים! אפשר להכין תחפושות מבגדים, ממטפחות צבעוניות ומאביזרים פשוטים הנמצאים בכל בית, להכין כתרים וכובעי ליצן מנייר ולערוך מסיבת תחפושות משפחתית.
 • • האם זכורה לכם תחפושת מיוחדת מילדותכם? אולי גם אתם התחפשתם למרדכי היהודי או למלכת אסתר? האם שמרתם צילומים משנים קודמות? תוכלו לשתף את הילדים.
 • • תוכלו לספר לילדים על המנהג לשלוח מנות של אוכל בחג פורים. אתם יכולים להכין בעצמכם צלחת, לקשט אותה במפית יפה ולהניח עליה מאפה, פרי או ממתק, ולהעניק את המשלוח לשכנים, לחברים או לשמרטפית אהובה.