ספרים ופעילויות
מרים והים

כתבה: מיריק שניר // איירה: גיל-לי אלון קוריאל // הוצאת יסוד

חולק במעונות בשנת תשע"ו ב 11,500 עותקים

המסע של מרים הקטנה להכרת הים מורכב מתהליך מופלא של שאלת שאלות: האם הוא קר? חם? גדול? קטן? ספרהּ האהוב של מיריק שניר מספק הצצה לעולמם של הילדים בדרכם לגילוי העולם הסובב אותם ולהבנתו.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

ספרה האהוב של מיריק שניר נותן הצצה לעולמם של ילדים ולדרכים שבהן הם לומדים להכיר את העולם הסובב אותם ולהבין אותו.

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

כמו הים המתמלא מן הנחלים הזורמים אליו אך אינו עולה על גדותיו, כך פעוטות רבים רוצים לדעת עוד ועוד על העולם ואינם שבעים. הילדה מרים סקרנית לדעת מהו ים וילדי המעון ישמחו ...

פעילות בגן

גלריה

להדפסת ההצעות לפעילות במעון לחצו כאן

"היה היתה ילדה מרים, שלא ראתה אף פעם ים."

כל הנחלים הולכים אל הים, והים איננו מלא (קהלת א' ז')

כמו הים המתמלא מן הנחלים הזורמים אליו אך אינו עולה על גדותיו, כך פעוטות רבים רוצים לדעת עוד ועוד על העולם ואינם שבעים. הילדה מרים סקרנית לדעת מהו ים וילדי המעון ישמחו להאזין לסיפור, להתבונן באיורים וללוות בהנאה את מסע הגילוי של מרים.

 

 

 הסופרת מיריק שניר משתפת אותנו במחשבות שלה אודות הסיפור:

" הים בסיפור מסמל כל דבר בעולם המעורר סקרנותם של ילדים. הים נמצא בשמה של הילדה מרים, לכן, מסע הלמידה שלה הוא גם פנימי. הים הוא נושא קרוב אליה, הוא משמעותי עבורה. למידת אמת מתרחשת כאשר הילד מגלה עניין אמיתי בנושא הנלמד. את מסע הלמידה שלה היא מתחילה בשאלות . למידת אמת מתחילה משאלת אמת של ילד, לא משאלות שאנחנו הנחתנו עליו. אם היו עונים למרים על כל שאלותיה, האם הייתה לומדת את הריח, הצבע, הקול, הטעם, המגע של הים? אם היו לוקחים אותה עם אוטו לים, מה היא הייתה מפסידה? מה אנחנו היינו מפסידים? עולמה של מרים הולך ומתרחב, מעגלים, מעגלים. מרים לומדת שהטעות היא חלק חשוב בלמידה, היא לא משתקת אלא מאתגרת. מרים לא הולכת אל הים לבדה, לאורך כל הדרך היא שואלת אנשים, אבל היא מגיעה אל הים בעצמה. לבדי ובעצמי אינן מילים נרדפות. לבדי בא מבדידות, בעצמי בא מעוצמה. תהליך הלמידה הטבעי של מרים, כן נתמך אך לא מופרע, ולרגע של הגילוי היא מגיעה בעצמה. זו למידת אמת. את מה שלמדה לא תצטרך לשנן, זה שינה אותה, זה שלה לעד."

האם קיימים בספריית המעון עוד מספרי מיריק שניר, למשל: "קטני קטנים", "קטנטנים", "מעשה במסמרים"?  כדאי לבקש מההורים לחפש ספרים שלה בבית או בספרייה, להביא אותם למעון ולקרוא אותם עם הילדים.

 

מסתיימת לה שנה, ובעקבותיה יֵצאו מהמעון ילדי קבוצתך לחוויות חדשות. אנחנו מקווים שנהניתם מהספרים שקיבלתם השנה ואנו מזמינים אותך לשלב אותם באירועי סיום השנה במעון.

 

                                                         קריאה מהנה, להתראות בשנה הבאה ושמרו על קשר!

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • סיפור קבוצתי >> כדאי לספר את הסיפור בקבוצה קטנה ולהיעזר בכלי המחשה. את יכולה לחבוש כובע עם פרח ולצאת למסע החיפוש אחר הים. עודדי את הילדים להשתתף בסיפור ולהשיב על שאלותייך: האם הוא קר, האם הוא חם? האם הוא גדול, האם הוא קטן? כשתגיעי לשלולית, לבריכה ולנחל הילדים יכולים לענות לך – "האם זה ים?" מילות הסיפור מתחרזות ומתגלגלות על הלשון והילדים בוודאי יזכרו אותן אחרי כמה קריאות ואף יוכלו לדקלם את הסיפור כולו בעצמם.
  • "לא הביישן למד" (מסכת אבות): >> גם פעוטות שואלים הרבה שאלות. כשאת מעודד את ילדי המעון לשאול שאלות על מה שמעניין אותם את מסייעת בפיתוח יכולות שכליות של ילדים וגם מחזקת בהם בטחון עצמי ואמון באנשים המשמעותיים עבורם, שאת כמובן אחת מהם. לפעמים ילד מבקש לקבל תשובה ולעיתים הוא רק מחפש אוזן קשבת ושותפה לשיחה. לא צריך תמיד לדעת את התשובות. לעתים מספיק להביע בעצמך סקרנות ותהייה, ולעודד את השאלות.
  • הקיץ הגיע! >> על מה את חושבת כשאת שומעת את המילה "קיץ"? על חופשה, שמש, בריכה, ים? אפשר להעשיר את הסיפור במגוון פעילויות במעון הקשורות לקיץ: הכנת קרטיבים, משחקי מים ועוד.  תוכלי גם לבקש מההורים להביא תמונות של הילד בבריכה או בחוף הים ולהכין בעזרת הילדים לוח קיץ חגיגי עליו תוכלו לתלות צילומים ותמונות ואף סמלים לתזכורת על זהירות ובטיחות בקיץ: שתיית מים מרובה, קרם הגנה וכובע מפני השמש ועוד.

English / русский

מרים והים / מיריק שניר

איירה: גיל-לי אלון קוריאל

 

הורים יקרים,

ספרה האהוב של מיריק שניר נותן הצצה לעולמם של ילדים ולדרכים שבהן הם לומדים להכיר את העולם הסובב אותם ולהבין אותו.

 

"לא הביישן למד" (אבות ב, ה)

האם הוא קר? חם? גדול או קטן? מסעה של מרים הקטנה להכרת הים ואיתו העולם שסביבה מורכב מתהליך מופלא של שאלת שאלות. מרים היא ילדה סקרנית שאינה מתביישת לשאול שאלות, והיא מוצאת בכל מקום אנשים שעונים לה בכבוד. המסורת היהודית רואה בשאלות חלק מהותי מהחינוך, ומעודדת ילדים ומבוגרים לשאול וללמוד.

ילדים צעירים שואלים שאלות רבות. כדאי להקשיב לשאלותיהם, אבל לא תמיד צריך לתת את התשובה. לפעמים מספיק לעודד אותם לשאול וללוות אותם בחיפוש ובתהליך הגילוי העצמי וגילוי נפלאות העולם.

 

 

  • Копию этих страниц на русском языке можно найти  в русской части нашего сайта il.www.splk.org.

 

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

פעילות בחיק המשפחה !

  • כדאי לקרוא את הספר כמה פעמים, להשתעשע יחד במשחקי החריזה וההפכים וללוות את מרים בחיפושה אחר הים. אחרי כמה קריאות ילדיכם בוודאי יוכלו להשלים לבד את המילים ו"לקרוא" את הסיפור בעצמם.
  • האם ילדיכם מכירים את הים? גם אם אין בסביבתכם חוף ים, אפשר לבלות בבריכה, בגיגית בחצר ואפילו באמבטיה. תוכלו לקחת אתכם כלים פשוטים למשחק במים, כגון משפך, מסננת ובקבוקי פלסטיק בגדלים שונים. בילוי נעים!
  • בשאלות של מרים יש הפכים רבים: חם-קר, גדול-קטן, ישן-חדש. תוכלו לשחק יחד משחק הפכים. אחד שואל "האם הוא _ (חם, גדול, ישן...)?" והשני עונה "לא, הוא _ (קר, קטן, חדש...)!"
  • תוכלו לשחק יחד משחק "חם-קר". אחד חושב על חפץ שנמצא בחדר ומוביל את השני ברמזים של "חם" (החפץ קרוב) או "קר" (החפץ רחוק).
  • בעקבות הסיפור תוכלו לשוחח על עונות השנה ועל הבילוי המשתנה בימים גשומים בחורף ובימים החמים של הקיץ.
  • מיריק שניר כתבה עשרות ספרים נהדרים לגיל הצעיר. כדאי לחפש אותם בבית או בספרייה ולקרוא אותם יחד.