ספרים ופעילויות
מפלצת סגולה

כתבה ואיירה: רינת הופר / הוצאת כנרת, זמורה-ביתן

חולק במעונות בשנת תשע"ח ב 23,000 עותקים

סיפור בלי התחלה ובלי סוף על מפלצת ארוכה וסגולה ועל הצרות המשעשעות שקורות בגללה. ספר יפהפה של היוצרת האהובה רינת הופר המפתיע בכל דף מחדש במשחק אסוציאציות עשיר וצבעוני.

פעילות בחיק המשפחה English

מפלצת אחת סגולה מתחילה שרשרת אירועים משעשעת שבה כל פעולה מובילה לפעולה הבאה: הנשיכה מובילה לחיבוק ואחר כך לנשנוש, לקשקוש, לבלונים פורחים ולאונייה ששטה בתוך מיץ....

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

המפלצת הסגולה של רינת הופר היא מפלצת שובבה, מצחיקה, חמודה ועם הרבה מאוד נעליים. חוויית הקריאה המשותפת מלאה בהפתעות והנאה: מה יקרה בדף הבא?

פעילות בגן

גלריה

להדפסת ההצעות לצוות המעון לחצו כאן

מפלצת סגולה

כתבה ואיירה: רינת הופר

המפלצת הסגולה של רינת הופר היא מפלצת שובבה, מצחיקה, חמודה ועם הרבה מאוד נעליים. חוויית הקריאה המשותפת מלאה בהפתעות והנאה: מה יקרה בדף הבא? מה תעשה המפלצת הפעם? המפלצת הסגולה תמיד מפתיעה, מחברת בין כל המשתתפים בסיפור ומזמינה גם את הצוות והילדים לצאת יחד להרפתקה של כיף ויצירתיות, דמיון וצחוק.

 

קוראים יחד

כדאי לשבת עם הילדים בקבוצות קטנות ולגלות יחד את ההפתעות שמסתתרות בספר.

>> איפה זה? כל ילד מחזיק את הספר האישי שלו ומשחקים יחד בלחפש ולמצוא. תוכלי להכריז על פריט באיור ולבקש מהילדים לדפדף ולחפש: מי מוצא מגפיים? חתול? בייגלה?

>> חרוזים: סיפורה של המפלצת הסגולה מתגלגל דרך רמיזות של איורים וחרוזים. בעזרת האיורים יוכלו הילדים להשלים בעצמם את התמונה ואת החרוז ולעבור לדף הבא בספר. אחרי כמה קריאות כבר יוכלו להשלים את החרוזים בעצמם ואולי אפילו להשתעשע ולמצוא חרוזים חדשים ומצחיקים.

>> מהסוף להתחלה: הספר מתאר שרשרת אירועים שאין לה התחלה ואין לה סוף. אפשר לבקש מהילדים לבחור דף וממנו להתחיל לספר את הסיפור – ניתן אפילו לקרוא קודם את העמוד האחרון,

וממנו לחזור להתחלה!

 

איריס צור, מרכזת ספריית פיג'מה לקטנטנים, מציעה רעיון לפעילות הורים וילדים:

הופכים את החצר למתחם מפלצות סגול ומשמח!

מזמינים את ההורים והילדים למפגש חגיגי בשעות אחר הצהריים. מכסים את מתקני החצר במפות אלבד סגולות, מדביקים או מציירים עיניים ופה. נותנים להורים ולילדים מכחולים וצבעים, לובשים סינר ויוצאים לקשט את המפלצות.

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • בסדר לא בסדר: אפשר להדפיס את תמונות הספר על קאפות או מגנטים ולבלבל את סדר התמונות. הילדים יכולים לסדר מחדש את הסיפור על פי הסדר או דווקא לפי סדר מבולבל ומצחיק.
  • הנה באה המפלצת: ילדי המעון יכולים להפוך בעצמם למפלצת סגולה. לוקחים גליל אלבד ארוך, גוזרים בו חורים לראשים אליהם נכנסים הילדים. נוצרה רכבת ילדים מפלצתית ומשעשעת. צאו לטיול ברחבי החדר – ואל תשכחו לצלם ולשלוח את התמונות אלינו ולהורים!
  • הכל בספר: חודש הקריאה ושבוע הספר מתקרבים, אולי תרצו לחגוג במעון את חג הספר בהשתתפות ההורים וספריית פיג'מה לקטנטנים? פתחו פינות קריאה בהן יקראו ההורים לילדים את ספרי הספרייה שחולקו. אפשר לשחק משחק חיקויי חיות בעקבות "ככה גם אני יכולה", לדגדג עם "איפה מתחבא הצחוק" ולהיזכר ברגעים משמחים מהשנה עם שירים מתוך "אני בחגים ובעונות".

להדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

 

הורים יקרים,

מפלצת אחת סגולה מתחילה שרשרת אירועים משעשעת שבה כל פעולה מובילה לפעולה הבאה: הנשיכה מובילה לחיבוק ואחר כך לנשנוש, לקשקוש, לבלונים פורחים ולאונייה ששטה בתוך מיץ. גם כל דבר שאנחנו עושים – כיחידים או כקבוצה, בחיק המשפחה או בחברה - מוביל למעשה אחר, משפיע על סביבתנו ומקרב אותנו זה אל זה.

"כל ישראל נקראו נפש אחת" (מדרש ילמדנו)

שרשרת האירועים המשמחת שהתחילה המפלצת יוצרת קשר בין דמויות מעולמות שונים, היא מעגלית ומזמינה אותנו לחזור ולצאת למסע מההתחלה. אילו פעולות ומעשים שלנו קושרים אותנו זה לזה? ומה נוכל לעשות כדי שהשרשרת שתחבר בינינו תהיה שרשרת של צחוק, שמחה ושעשוע?

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה!

Копию этих страниц на русском языке можно найти в русской части нашего сайта www.splk.org.il.

פעילות בחיק המשפחה !

  • כדאי לשבת יחד ולהתבונן באיורים. מה רואים בכל עמוד? המפלצת הסגולה מופיעה בספר כמה פעמים. האם שמתם לב להבדלים בין האיורים שלה לאורך הספר? מה נועלת המפלצת על רגליה בכל עמוד?
  • "מפלצת סגולה" הוא ספר מעגלי. תוכלו לבקש מילדיכם לבחור באחת הדמויות, לחפש אותה יחד ולהתחיל את הסיפור מהעמוד שהיא מופיעה בו.
  • האם בקריאה הראשונה ילדיכם הצליחו להשלים מילים בעזרת האיורים והחרוזים? כדאי לקרוא את הספר כמה פעמים. עם הזמן הילדים יכירו את הסיפור ויוכלו "לקרוא" אותו לבד.
  • האם האיורים הצחיקו את ילדיכם? מה אמיתי ומה דמיוני בכל אחד מהאיורים? תוכלו לבקש מילדיכם לבחור עמוד בספר ולתאר במילים שלהם את המתרחש בו.
  • אפשר להמציא משחק "נחשו מה בתמונה": הציגו לילדיכם תמונות או תצלומים מתוך ספרים או עיתונים, כסו חלק מהדף ובקשו מילדיכם לנחש מה מופיע בחלק המוסתר.
  • גם אתם יכולים להמציא לעצמכם שרשרת של אירועים. אפשר לדמיין מה היה קורה אילו מפלצת סגולה היתה מדגדגת אתכם - מה הייתם עושים? מה היה קורה בהמשך?
  • צרו שרשרת אנושית וצאו ל"טיול בִּלבּול": תנו יד לילדיכם, צרפו כל אורח שירצה וצאו לטיול יד ביד בבית או בחוץ. בכל פעם אחד מהחברים בשרשרת יוביל אותה, וכולם אחריו - הולכים, עוצרים, קופצים, זוחלים... אחר כך מחליפים מקומות בשרשרת וממשיכים בטיול - עד שחוזרים לנקודת ההתחלה.