ספרים ופעילויות
מעשה בארנב ובזנב

כתב: ע. הלל / איירה: ליאת יניב אופק / הוצאת הקיבוץ המאוחד

תש"ף, חולקו כ-24,100 עותקים במעונות היום

סופר הילדים האהוב, ע. הלל, בסיפור משעשע על ארנב שאיבד את זנבו ועל מסע החיפושים אחריו. קלאסיקה ישראלית באיור חדש.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

סופר הילדים האהוב, ע. הלל, בסיפור משעשע על ארנב שאיבד את זנבו ועל מסע החיפושים אחריו. קלאסיקה ישראלית באיור חדש.

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

איפה הזנב? הוא היה שם כל הזמן! הסיפור המשעשע על הארנב שאיבד את זנבו מעודד חיפוש ומציאה, גילוי וחקר - נושאים המעסיקים ילדים רבים בגיל הצעיר. בעקבות הסיפור נפתח חלון ...

פעילות בגן

גלריה

לגרסה להדפסה לחצו כאן

הצעות לפעילות במעון

איפה הזנב? הוא היה שם כל הזמן!
הסיפור המשעשע על הארנב שאיבד את זנבו מעודד חיפוש ומציאה, גילוי וחקר - נושאים המעסיקים ילדים רבים בגיל הצעיר. בעקבות הסיפור נפתח חלון לשיחה עם ילדי המעון, המגלים גם הם את גופם ואת יכולות התנועה שלהם.

קוראים יחד

* כדאי לקרוא את הסיפור בקבוצות קטנות, כשהילדים יושבים לצידך, ולאפשר להם לעיין מקרוב באיורים.
* מצאו את הזנב! הזנב של הארנב מופיע לאורך הספר, ורק הארנב המצחיק לא מוצא אותו. האם הילדים יכולים למצוא אותו בכל עמוד? היכן הוא?
* התאמת הבעות פנים לרגש- כשמקריאים את הסיפור כדאי להתאים את נימת הקול לרגשות המשתנים של הארנב. איך הוא נשמע כאשר הוא עצוב? מודאג? מופתע? הילדים יכולים להשתתף גם הם בנימה ובהבעות פנים.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מתחפשים ומחפשים - אפשר להכין לילדים כתרים עם אוזני ארנב, ליצור מחגורות זנבות עם פון-פון ולבקש מהם לחפש את הזנב. תוכלו להרחיב את החיפוש אחר הזנב לכל פינות החדר.
 • איך קופץ ארנב? כדאי להציג לילדים ארנבים מקרוב: להציג תמונה של ארנב או, אם אפשר, להביא ארנב למפגש במעון. כדאי לעודד את הילדים לקפץ כארנב, לכווץ את האף ולרחרח כמוהו. אפשר להציע להם לטעום קצת גזר ואולי ללטף בובת ארנב רכת פרווה.
 • מחקים פרצופים - הארנב רואה את השתקפותו בראי בחדר האמבטיה. ניתן להציב במרכז החדרמח מסגרת ללא תמונה ולהזמין אליה זוג ילדים בכל פעם, כך שילד אחד יעמוד מצד אחד של המסגרת ויעשה פרצופים ותנועות, ואילו הילד השני יעמוד בצידה השני של המסגרת וימלא את תפקיד המראָה, כלומר יחזור אחר הבעות הפנים והתנועות של חברו. אחר כך מתחלפים בתפקידים.
 • משחק "חם-קר" - מחביאים חפץ, ואחד הילדים צריך למצוא אותו באמצעות רמזים. כאשר קוראים ''קר!'' סימן שהחפץ רחוק מהילד, וכאשר קוראים ''חם! חם!'' סימן שהוא מתקרב אליו.
 • לומדים על איברי הגוף - הסיפור מעודד שיחה על גופנו. זו הזדמנות ללמוד את שמות האיברים השונים. תוכלו להכין לכל ילד שקית משקולת קטנה, למשל שקית בד עם עדשים, ולהניח אותה יחד על האיברים השונים. שאלו: מי יכול להניח את השקית על המצח? על הכתף? על הברך? על הגב?
 • עוד יצירות של ע. הלל - סיפוריו של ע. הלל הם קלאסיקה ישראלית, ורבים מהם, למשל "מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה" ו"יוסי ילד שלי מוצלח", משופעים בצחוק חינני. כדאי לחפש גם אותם!
 • מאכלי גזר - מה ארנב אוהב לאכול? גזרים, כמובן! תוכלו להכין יחד סלט גזר, מאפים, עוגת גזר טעימה במיוחד. כדאי לשתף את הילדים בהכנה ולהזמין אותם לעזור למדוד את כמויות המצרכים, לצקת אותם לקערה ולערבב אותם!

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

איפה האף? איפה הידיים? ואיפה הזנב?... רגע, רגע, למי יש זנב? מסע חיפוש של הארנב אחר זנבו מסתיים בתרועת ניצחון כאשר נמצאת האבדה.

 

לחפש ולמצוא

פעמים רבות ילדים נקשרים לצעצוע או לשמיכה אהובה, ומצטערים כשהם הולכים לאיבוד. הם מחפשים ומחפשים ולעיתים, דווקא לאחר שהתייאשו והזילו דמעה, האבידה נמצאת ממש מתחת לאף, ובמקרה של הארנב - ממש בקצה הגב.

 

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה!

 

_____________________________________________________________

ע. הלל (1926-1990)

ע. הלל (הלל עומר) נולד בקיבוץ משמר העמק בשנת 1926. היה סופר, משורר ואדריכל נוף. בשיריו הוא הרבה לכתוב על הטבע, הנוף ובעלי חיים. דורות של ילדים בישראל גדלו על יצירותיו, וביניהן "סיפורי הדוד שמחה", "מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה", "יוסי ילד שלי מוצלח" ועוד רבים וטובים. ע. הלל כתב שירה ופרוזה גם למבוגרים. הוא זכה בפרסים רבים על יצירותיו. הוא נפטר בשנת 1990.

_____________________________________________________________


מה ארנב אוהב לאכול? גזרים, כמובן! אתם מוזמנים להכין עוגת גזר טעימה במיוחד:

מצרכים:

2 ביצים

חצי כוס  סוכר

שליש כוס שמן

2 גזרים בינוניים מגורדים דק

כוס  קמח תופח (או כוס קמח לבן מעורבב עם כפית אבקת אפיה)

חצי כפית סודה לשתייה

כפית שטוחה קינמון

 

אופן ההכנה:

-מחממים תנור מראש ל180 מעלות.

-מערבבים את כל החומרים  לפי הסדר שבו הם רשומים.

-יוצקים לתבנית משומנת ואופים במשך 25-20 דקות. בתום האפייה נועצים קיסם בעוגה ובודקים האם הוא יבש כשמוציאים אותו.

- יושבים ביחד במטבח,

אוכלים,

מתחבקים

ונהנים.

 

פעילות בחיק המשפחה !

 • זנבו של הארנב מופיע בכל אחד מהאיורים אבל הארנב לא מוצא אותו. תוכלו לבקש מילדיכם לדפדף בספר ולחפש היכן מופיע הזנב בכל עמוד.
 • תוכלו להצמיד מטפחת בד לגב המכנס של ילדיכם ולצאת יחד למסע חיפוש בבית שלכם, איפה מתחבא הזנב? אפשר לעבור בין התחנות המוזכרות בסיפור: מתחת למיטה, בתוך הנעליים, תחת הכרית, במטבח, בחדר האמבטיה, ובסוף להתיישב. כמו הארנב שבסיפור, ילדיכם יכולים לקפוץ קפיצה של שמחה כשנמצאת האבידה.
 • האם ילדיכם מכירים את שמות חלקי הגוף שלהם? אפשר לשחק משחק, לשאול את ילדיכם: איפה המרפק? איפה הברך? איפה הבוהן? ולבקש מהם להצביע עליהם.
 • הארנב מעיף מבט בחדר האמבט ורואה את ההשתקפות שלו. אפשר לעמוד עם ילדיכם מול מראה, לומר בקול את אחד מהרגשות שמרגיש הארנב במהלך הסיפור ולהביע באמצעות הפנים את הרגשות השונים: לחייך בשמחה, לעשות פרצוף מודאג, להתרגש ולהתלהב.
 • למי יש זנב? תוכלו להוציא את בובות הפרווה או לעיין בספרים על חיות, ולחפש לאילו בעלי חיים נוספים יש זנב? למי יש אוזניים ארוכות? אילו חיות נוספות יודעות לנתר ולקפוץ?