ספרים ופעילויות
ככה גם אני יכולה

כתבה: יונה טפר / אייר: שחר קובר / הוצאת הקיבוץ המאוחד

חולק במעונות בשנת תשע"ח ב 23,000 עותקים

נגה ואבא צועדים יד ביד לגן. השיחה ביניהם והמשחק שהם משחקים הופכים את הזמן המשותף לבילוי מהנה במיוחד. ספר חדש מאת הסופרת האהובה יונה טפר.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

איך נראית הדרך המשותפת שלכם עם הילדים בבוקר אל הגן? האם אתם ממהרים? האם אתם נינוחים? למה אתם שמים לב לדרך?  

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

ילדים צעירים לומדים דרך צפייה, משחק וחיקוי. תינוקות מחייכים אל המבוגרים שמחייכים אליהם, הם מביטים על העולם ולומדים כיצד להתנהג. ילדי המעון לומדים לשיר ולשחק, הם ...

פעילות בגן

גלריה

 לגרסה להדפסה לחצו כאן.

ילדים צעירים לומדים דרך צפייה, משחק וחיקוי. תינוקות מחייכים אל המבוגרים שמחייכים אליהם, הם מביטים על העולם ולומדים כיצד להתנהג. ילדי המעון לומדים לשיר ולשחק, הם מפתח מיומנויות חברתיות על ידי צפייה בצוות המעון ותוך כדי אינטראקציה עם חבריהם.

הספר "ככה גם אני יכולה" מזכיר את השמחה בתהליך ההתפתחות של ילדים ומזמין את צוות המעון למלא את הלמידה באושר, משחק דמיון וצחוק.

קוראים יחד

קוראים וממחיזים: תוכלי להמחיז את הסיפור בעזרת בובות או כלי המחשה. במהלך הקריאה יוכלו הילדים לחקות את בעלי החיים שפוגשים נגה ואבא במהלך הספר: לפרוש כנפיים כמו פרפר, לזחול כמו צב ולשאוג כאריה. בתום הסיפור אפשר להוסיף חיות שלא מופיעות בספר  לבקש מהילדים להיות כמו נגה: לזחול כמו נחש, לקפוץ כמו צפרדע, לכרסם כמו אוגר ועוד.

כדאי לקרוא את הסיפור בקבוצות קטנות כשהילדים יושבים לצדך. אפשר לבקש כל פעם מילד אחר לבחור איור ולחקות את בעל החיים. האם החברים מצליחים לנחש מי החיה? האם הם יכולים למצוא את התמונה בספר? אחרי כמה קריאות הילדים יוכלו לספר בעצמם את הסיפור על פי רצף האיורים.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • אפשר להוסיף פריטי תחפושות של חיות לפינת הבית: אוזניים של ארנב, כנפיים של פרפר, רעמה של אריה, ולעודד את הילדים לשלב את התחפושות בזמן המשחק.
 • נחשו מי אני: תוכלי להכין קלפים עם דמויות החיות שבסיפור ולשחק משחק ניחושים: כל ילד בתורו מרים קלף ועושה קולות ותנועות  מאפיינים את אותה החיה, והחברים מנסים לנחש מי החיה.
 • סיפור ברצף: תוכלי להצמיד לשטיח-קיר במעון תמונות מוגדלות מהספר, הילדים יכולים לסדר את החיות על-פי רצף הופעתם בסיפור.
 • כיצד הילדים עוברים מפעילות לפעילות? איך את מזמינה את הילדים לצאת לחצר או להתאסף במפגש? בעקבות הסיפור תוכלי להזמין את  ילדים לנוע כמו הדמויות בסיפור: לדהור אל החצר, לקפוץ אל שולחנות האוכל, לעוף אל פינת הספר.
 • משחק "ככה גם אני יכולה": לא רק חיות אפשר לחקות. ניתן להציע לילדים לחקות פעולות במשחק פנטומימה: להרים משהו כבד, ללכת בגשם, למשוך חבל, להרגיש עייפים.
 • אפשר לשוחח עם הילדים על הדרך שלהם למעון: האם הם נוסעים ברכב או צועדים ברגל? מה רואים בדרך? את מי או את מה הם פוגשים? תוכלי להכין עם הילדים שקיק קטן אותו יקשטו, הזמיני את ההורים להכניס אל השקיק דברים שמצאו עם הילדים בדרך, למשל: עלים, אבנים קטנות, אצטרובל, שבלול ולשתף במציאות את החברים.

להדפסת ההצעות להורים לחצו כאן 

הורים יקרים,

 

איך נראית הדרך המשותפת שלכם עם הילדים בבוקר אל הגן? האם אתם ממהרים? האם אתם נינוחים? למה אתם שמים לב לדרך?

בסיפור אבא של נֹגה צובע את הצעידה המשותפת אל הגן בצבעים עליזים ומלווה אותה בשיחה, דמיון ומשחק משותף.

פעילויות היומיום השגרתיות יוצרות לא פעם חיכוכים בין הורים לילדים, אך הן גם מעניקות הזדמנויות רבות  לחוויות משותפות ולחיזוק הקשר בין ההורה לילד.

 

"חנוך לנער על פי דרכו" (משלי כב ו)

 

ספר משלי, המלא פתגמי חכמה, מייעץ לנו לשים לב לכך שלכל ילד יש דרך מיוחדת לו, ועל ההורים והמחנכים לנסות להתאים את דרכי החינוך לאישיותו  הייחודית.

אבא של נגה קשוב לה. הוא משתף איתה פעולה, זורם עם הדברים שמעניינים אותה ומעודד אותה להמשיך ולפתח את המשחק שהחלה בו.

כך הופכת ההליכה לגן למרחב של משחק דמיוני, יצירתי ומהנה.

 

אנו מאחלים לכם קריאה נעימה ופעילות מהנה!

Копию этих страниц на русском языке можно найти в русской части нашего сайта splk.org.il.

 

 

פעילות בחיק המשפחה !

 • תוכלו להצטרף לנֹגה ואביה ולהמחיז יחד את הסיפור. בכל פעם שנגה פוגשת בעל חיים תוכלו לעשות כמוה: לפרוש כנפיים כמו פרפר, לזחול כמו צב ולשאוג כאריה.
 • נחשו מי אני: תוכלו לשחק משחק תנועות וקולות. כל אחד בתורו יחקה בעל חיים, והשני ינסה לנחש מי הוא.
 • קוראים את האיורים: כדאי להציע לילדיכם לדפדף בספר ולספר את הסיפור על-פי רצף האיורים.
 • האם אתם נוסעים יחד לגן או צועדים? מה אתם רואים בדרך? את מי או את מה אתם פוגשים? תוכלו לשים לב לפרחים, לעצים, לבניינים ואפילו לאתר בעלי חיים גדולים וקטנים.
 • האם גם לכם יש משחק שמנעים לכם את הדרך לגן? אוסף רעיונות למשחקים בדרכים:
 • ההורה מזמזם שיר והילדים מנסים לזהות אותו ולשיר יחד אתו.
 • אפשר להחליט מה נחפש בדרך? (מכונית בצבע מסוים, חתול, ציפור, או ניידת משטרה).
 • אתם מוזמנים לדהור לדלג או לקפוץ בדרך עד שער הגן.
 • אפשר לבחור כלי תחבורה (מטוס, טרקטור, אופנוע), ההורה ירכיב את הילד על כתפיו וביחד יגיעו אל הגן באותו כלי תחבורה דמיוני.
 • תוכלו לערוך משחק זכרון להכרת הדרך: מה נראה עוד מעט? חנות, בנין גבוה, עץ ועוד.
 • אפשר לאסוף דברים בדרך – אבנים או עלים בצורות שונות.