ספרים ופעילויות
יום נפלא

כתב ואייר: קווין הנקס // הוצאת מטר

חולק בתשע"ז ב-20,000 עותקים

לא תמיד דברים מתנהלים כפי שציפינו, ולפעמים תקלות קטנות מעוררות בנו דאגה. ספר מלא שמחה ואופטימיות, המלווה את הדמויות השונות בדרכן מבוקר לא כל-כך מוצלח אל יום נפלא.

פעילות בחיק המשפחה русский

כל אחד יכול לשנות את פני המציאות ולהפוך אותה לטובה יותר. הספר 'יום נפלא' מדגים לנו כיצד שמאל יכול להפוך לימין, ויום שהתחיל באקורד צורם יכול להיגמר בחיוך.

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

כל אחד בוודאי מכיר את התחושה המלווה יום שהתחיל ברגל שמאל: מאחרים לצאת מהבית, פקקים בדרך לעבודה, פעוטות בוכים שהתקשו להיפרד מההורים...

פעילות בגן

גלריה

להדפסת ההצעות לפעילות במעון לחצו כאן

על הספר

ציפור, כלבלב, שועל וסנאי פותחים את היום ברגל שמאל. אחד מאבד את האגוז שלו, אחר מסתבך עם הרצועה ולציפור אובדת כנף יקרה. הספר 'יום נפלא' מלמד אותנו שגם שמאל יכול להפוך לימין ויום שהתחיל באקורד צורם יכול להסתיים בחיוך.

"כל עוד שהנר דולק – אפשר לתקן" (רבי ישראל סלנטר)

כל אחד בוודאי מכיר את התחושה המלווה יום שהתחיל ברגל שמאל: מאחרים לצאת מהבית, פקקים בדרך לעבודה, פעוטות בוכים שהתקשו להיפרד מההורים...

רבי ישראל סלנטר הטביע את המשפט 'כל עוד הנר דולק אפשר לתקן', כלומר: כל אחד בכל מצב יכול לשנות את פני המציאות ולהפוך אותה לטובה יותר.

הסיפור 'יום נפלא' מביע את הסיכוי שיש לכולנו להפוך לימון ללימונדה, ולהצליח לסיים בחיוך יום שהתחיל בבכי.

כאשר הילדים לוקחים את הספר הביתה...

כדאי לתכנן מתי ובאיזו דרך, תעניקי בחגיגיות למשפחות את העותקים האישיים של הספר. באתר www.splk.org.il שפע רעיונות למסיבות וחגיגות סביב הספרים.

אל תשכחי להנחות את ההורים לחפש את הרעיונות לקריאת הסיפור בבית, אשר מופיעים בסוף הספר.
רצוי לעודד אותם לקרוא את הספר כמה פעמים עם הילדים וליהנות יחד מהפעילויות המוצעות.

קריאה נעימה – ושיהיה לכם יום נפלא!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • לפני שקוראים את הספר בקבוצה>>> כדאי לחשוב יחד עם כל חברות הצוות: כיצד לספר את הסיפור במעון? עם כמה ילדים רצוי לשבת כל פעם? האם כל ילד יחזיק ביד עותק של הספר? האם תרצו לאסוף חפצים, להתחפש, להכין אביזרים להמחשה? זהו הספר הראשון לשנה זו. כדאי לחשוב איך להציג את ספריית פיג'מה לקטנטנים לילדים ולהורים ולשלב אותה בתכנית העבודה לאורך השנה.
 • קריאה משותפת עם הילדים>>> אפשר לאסוף חפצים שמופיעים בסיפור ולהמחיש את הסיפור בעזרת בובות שמייצגות את החיות השונות המופיעות בסיפור.
 • כאשר את מקריאה את הסיפור, רצוי לעצור לאחר שהסנאי מאבד את האגוז שלו ולבקש מהילדים לתאר איך החיות מרגישות. האם הן שמחות? עצובות? מצטערות?  האם הילדים יכולים לנחש את המשך הסיפור?
 • מה בתמונה?>>> חשוב לקרוא את הסיפור בקבוצות קטנות כשהילדים קרובים מאד לתמונות הספר, יושבים לצדך בפינת הספר או על השטיח. בספר מופיעות מילים שכדאי להקריא אותן תוך הצבעה על האיור, כך הילדים יוכלו להרחיב את אוצר המילים שלהם: רצועה, נוצה, סנאי ואגוז.
 • עוד רעיונות למשחק בעקבות הסיפור >>> הציפור הצהובה מאבדת נוצה. נעים לחלק לילדים נוצות ולדגדג אחד את השני בעזרת הנוצה.
 • את יכולה להכין תמונה של ציפור ובעזרת דבק פלסטי לבקש מהילדים להדביק לציפור נוצות צבעוניות.
 • מעניין ללוות את קריאת הסיפור בכלי נגינה: בחלקו הראשון של הסיפור ניתן לתופף בתוף מרים המשמיע קול עמוק וקבוע. בחלקו השני של הסיפור ניתן להשמיע קולות של פעמונים או לנגן במשולש צלילים גבוהים ושמחים.
 • לפעמים משהו חמוץ ולא נעים הופך לבסוף למשהו מתוק. אפשר להכין עם הילדים לימונדה. לחלק לילדים פלח של לימון, לטעום את טעמו החמוץ ואחרי שנסחט את הלימון, נוסיף מים וסוכר נטעם שוב ונרגיש איך "אפשר לתקן".
 • וכשקשה בבוקר להיפרד מההורים, הילדים בוכים ועצובים, אפשר להיזכר בספר ולהאמין שגם היום יהיה יום נפלא!  

English / русский

להדפסת ההצעות לפעילות בחיק המשפחה לחצו כאן

 

הורים יקרים,
ציפור, כלבלב, שועל וסנאי פותחים את היום "ברגל שמאל": אחד מאבד את האגוז שלו, אחר מסתבך עם הרצועה ולציפור אובדת נוצה יקרה.
כל אחד בוודאי מכיר את התחושה המלווה יום שהתחיל הפוך: הילדים מתקשים להתעורר, אתם ממהרים לצאת מהבית, נפרדים זה מזה בדמעות ונראה שהולך להיות לכולם יום קשה.
האמונה שדברים יכולים להשתנות ולהשתפר נטועה עמוק במסורת היהודית. רבי ישראל מסלנט נהג לומר: "כל עוד הנר דולק - אפשר לתקן". כלומר, כל אחד יכול לשנות את פני המציאות ולהפוך אותה לטובה יותר.
הספר 'יום נפלא' מדגים לנו כיצד שמאל יכול להפוך לימין, ויום שהתחיל באקורד צורם יכול להיגמר בחיוך.

 

שיהיה לכם יום נפלא!

פעילות בחיק המשפחה !

 • רצוי לקרוא יחד את הספר כמה פעמים ולהצביע על כל אחת מהחיות, על הנוצה, על הרצועה של הכלב ועל האגוז. בקריאה שנייה ושלישית של הספר, הילד יוכל להצביע במקומכם על האיורים ולדעת כיצד נקרא כל פרט שמופיע בתמונה.
 • תוכלו לבחור עם ילדיכם חיות פרווה ולהמחיז בעזרתן את הסיפור.
 • כדאי לשים לב לפרטים השונים שאייר קוין הנקס. האם שמתם לב שהכלב, הסנאי, השועל והציפור כולם חלק מהיום הנפלא של הילדה בסוף הספר?
 • אפשר לחפש את התמונה שבה הציפור מחפשת את הנוצה שאיבדה. האם ילדיכם יכולים למצוא היכן הנוצה מסתתרת באיור?
 • אפשר להתבונן באיור האחרון בסיפור ולנחש איך התחיל היום של הילדה. האם גם לה היום התחיל "ברגל שמאל"?
 • בסוף הסיפור הילדה מוצאת נוצה. אפשר לרכוש בחנות יצירה נוצות סינתטיות וליצור בעזרת דבק פלסטי ציפור מקושטת בנוצות צבעוניות.
 • אפשר גם להתפנק ולדגדג זה את זה בעזרת נוצה צהובה, כמו זו שהילדה בסיפור מצאה.