ספרים ופעילויות
חלה לשבת

כתבה: לטיפה בארי קרופף // צילם: משה שי // ייצא לאור בהוצאת כתר

חולק במעונות בשנת תשע"ו ב 11,500 עותקים

ספר חדש!
החוויה השבועית המרגשת של הכנת חלות ועריכת טקס קבלת שבת במעון מתעוררת לחיים בספר תצלומים חדש, מיוחד לפעוטות. הספר מלווה את תהליך הכנת החלות: הלישה, ההתפחה, הציפייה והאפייה…

פעילות בחיק המשפחה English / русский

הילדים בסיפור מתכוננים לשבת: אופים חלות ועורכים יחד טקס קבלת שבת במעון. גם בבית ילדים צעירים יכולים להיות שותפים בהתרגשות ובהכנות לקראת שבת

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

"חלה לשבת" הוא גרסה בעברית של סיפור שיצא לאור בארה"ב. הספר מלווה קבוצת פעוטות באפיית חלה והכנות לשבת במעון. התמונות צולמו בכיתת הגנון במעון ויצו תלפז בירושלים. כבוד ...

פעילות בגן

גלריה

תמונות בלעדיות מהצילומים של הספר במעון ויצו בירושלים!

לחצו על התמונות להגדלה

9 11 15

19 20 21

 

 

במסגרת יום המשפחה במעון ויצו נווה שאנן חיפה ערכו קבלת שבת משותפת להורים וילדים, והקריאו את הספר חלה לשבת

 

מעון ויצו נווה שאנן- חיפה   מעון ויצו נווה שאנן- חיפה

להדפסת ההצעות לפעילות במעון לחצ/י כאן

 

חלה לשבת /  לטיפה בארי קרופף, צילומים: משה שי

על הספר

"חלה לשבת" הוא גרסה בעברית של סיפור שיצא לאור בארה"ב. הספר מלווה קבוצת פעוטות באפיית חלה והכנות לשבת במעון. התמונות צולמו בכיתת הגנון במעון ויצו תלפז בירושלים. כבוד גדול!

 

"לכבוד שבת"

ממה נוצרת אווירת השבת? האם  מהניחוח של אפיית חלות, מהמראה החגיגי של שולחן השבת או מהמאכלים המיוחדים?  אולי העיקר הוא החוויה המשפחתית, בילוי עם חברים או מנהגים שעוברים מדור לדור?

הסיפור "חלה לשבת" מעורר גם בקרב הילדים זיכרון תחושתי של ריח, טעם ומגע. כדאי לאפשר את מעורבותם במהלך קריאת הסיפור, ולעודד אותם לשתף בחוויותיהם מהמעון או מהבית מאפיית חלה או עוגה, מטקס קבלת שבת ועוד.

שבת שלום!

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מתבוננים בתמונות: ילדים רבים אוהבים לעיין בתצלומים ולזהות בהם ילדים "בדיוק כמוהם". כדאי להסב את תשומת לבם לתמונות בספר ולהכיר להם את שמות הילדים. בזמן קריאת הסיפור כדאי לשים לב: מה מעניין ילדים שונים? מה משמעותי עבור כל אחד מהם?
 • ממחיזים את הסיפור: בזמן שאת קוראת את הסיפור כדאי לחלק לקבוצת ילדים חפצים שונים שמופיעים בספר (קערה וכף, מערוך, שקית קמח, מטאטא וכד'), ולבקש מהם להמחיז את הפעולות השונות. בסוף הסיפור אפשר להזמין את כל הקבוצה לטקס קבלת שבת, בו תשירו שירי שבת, תשתו מיץ ענבים – וכמובן, תטעמו חלה מתוקה!
 • גם אנחנו מצטלמים! תוכלי לצלם את ילדי המעון באפיית חלות או עוגה לשבת ולתלות על הקיר את רצף התמונות. צילומי הילדים בפעילויות של אפייה במעון בוודאי יהוו מקור עניין והתרגשות, וישתפו את ההורים בחוויה.
 • בעקבות הספר תוכלו להכין "סיפור משחזר חוויה" שלכם עם רצף צילומי ילדי המעון במגוון תכנים, למשל תיעוד של קבוצת ילדים סוחטים מיץ פרי הדר או מכינים סלט פירות, או סיפור כגון "מה קרה לזרעים שטמנו באדמה?" שילווה או יסכם תהליך של גידול ירקות בחצר המעון.
 • יום שישי – יום מיוחד במעון: מה מייחד את יום שישי במעון שלך? האם גם אתם אופים יחד חלות לשבת, שרים שירים, מתכוננים לשבת?
 • הסיפור עשוי לזמן חשיבה מחודשת בקרב הצוות בנושא השבת במעון. בעקבות הספר אפשר לשוחח יחד: איך נראה מפגש קבלת שבת במעון שלנו והאם הוא מותאם לילדי הקבוצה? האם כדאי להעשיר ולגוון את המשחקים, הסיפורים ושירי השבת?
 • שיתוף הורים: אפיית חלות היא דרך אחת לציין את השבת. תוכלי לבקש מההורים לרשום בכמה משפטים מה ילדיהם אוהבים לעשות בשבת ולצלם אותם מתכוננים בבית לשבת.  תוכלו לשתף את הסיפורים ולהציג את התמונות בתערוכת "לכבוד השבת שלנו!" על לוח קיר.
 • מפגש הורים-ילדים: לקראת חלוקת הספר לבתים אפשר להזמין את ההורים לקבלת שבת משותפת וחגיגית במעון.
 • מתלכלכים ונהנים!  הילדים בצילומים נראים מאד נקיים ומסודרים, אך במציאות אפייה ובישול הם פעולות מלכלכות!  ילדים צעירים נהנים מאד מהשתתפות בעשייה של ה"גדולים". לצד תחושת השייכות, השתתפות זו מאפשרת להם גם לבוא במגע עם מגוון חומרים מעניינים: קמח ובצק כשאופים עוגה, מים וסבון כששוטפים כלים... כדאי לנצל את ההזדמנות לשתף את ההורים בחשיבותן של התנסויות "מלכלכות" להתפתחות ילדיהם, לצד כללי זהירות כמובן (מים חמים, תנור...).

English / русский

חלות לשבת

הורים יקרים,

לכבוד שבת!

הילדים בסיפור מתכוננים לשבת: אופים חלות ועורכים יחד טקס קבלת שבת במעון. גם בבית ילדים צעירים יכולים להיות שותפים בהתרגשות ובהכנות לקראת שבת. הריחות והטעמים, האטת הקצב, הבילוי המשותף והמנהגים הייחודיים לכם ולבני ביתכם – כל אלה הופכים את השבת ליום משפחתי, מאחד, ושונה משאר ימות השבוע.

שבת שלום!

מתכון לחלות (להגדלה לחצו על התמונה)

מתכון_חלה

פעילות בחיק המשפחה !

 • מה בתמונה? תוכלו לחפש בספר את תמונות טקס קבלת שבת בקבוצה: המפה המיוחדת, הדלקת הנרות, הקידוש, הכיסוי לחלות. האם ילדיכם מכירים את סמלי השבת הללו? איך נראית השבת בבית שלכם? האם גם לכם יש מפה מיוחדת או מאכלים מיוחדים?
 • גם אתם יכולים להכין חלות בבית, ממש כמו הילדים בסיפור. ילדים צעירים יכולים לערבב, ללוש, לרדד, לגלגל – אפילו לשבור את הביצה! עקבו אחר האיורים בספר. האם גם אתם אוהבים ללקק דבש? ומה עושים בזמן שהבצק תופח? מסדרים את החדר, עורכים שולחן, מספרים סיפורים ושרים יחד שירי שבת!
 • איך אתם מתכוננים לשבת? אפיית חלות היא דרך אחת מתוך רבות להתכונן לשבת. תוכלו לחשוב יחד: מה אתם כמשפחה אוהבים לעשות בשבת? האם יש דברים שאתם עושים רק בשבת ולא בימי חול?
 • אופים חלות ב"כאילו": מה צריך? קערה, כף גדולה, תבנית ביצים ריקה, חבילות של מצרכים... ודמיון! ילדיכם יכולים להיעזר בשלבים המתוארים בספר כדי ללמד את הבובות שלהם איך מכינים חלות, להושיב אתכם ואת הבובות ליד השולחן ולערוך יחד "קבלת שבת". ומה התפקיד שלכם? לספק כיבוד קל ושתייה למסיבת השבת שלכם, כמובן!
 • התמונות בספר שונות מהאיורים ברוב ספרי הילדים, הן צולמו במצלמה ומציגות ילדים וילדות אמיתיים. פעוטות רבים אוהבים להתבונן בצילומים, באלבומים ובמחשב. זו הזדמנות להתבונן יחד בתמונות משפחתיות ולהיזכר בחוויות מיוחדות ובאנשים אהובים. בעקבות הספר תוכלו להכין ספרון צילומים של המשפחה שלכם בפעילות קבוצתית שאתם אוהבים לעשות יחד.