ספרים ופעילויות
זנב ליואב

כתבה: טובה שינברג // איירה: גיל-לי אלון קוריאל // הוצאת הקיבוץ המאוחד

חולק במעונות בשנת תשע"ו ב 11,500 עותקים

האם ליואב יש זנב? סיפור שמח, מלא בשעשועי דמיון, מלמד את הילדים על איברי הגוף השונים. הספר עוסק בשוני בין בני האדם לבעלי החיים ומספק הזדמנות מצוינת למפגש עם “אני אחר” לקראת חג הפורים ולאורך השנה.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

כל אחד מאיתנו חולם לפעמים להידמות לאחר. ילדים צעירים המתבוננים בסביבתם לומדים להכיר את עצמם ולהבחין במשותף ובשונה בינם לבין הסובבים אותם.  המנהג להתחפש בחג פורים ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

כָּל הָרְחוֹב הוּא גַּן חַיּוֹת: אַרְנָבוֹת וַאֲרָיוֹת, פַּרְפָּרִים וּפִילִים, דֻּבּוֹנִים וְאַיָּלִים. אֵין פָּנִים בְּלֹא מַסֵּכָה. פּוּרִים! כָּל הָעִיר ...

פעילות בגן

גלריה

לדף המעוצב לחצו כאן

זנב ליואב

כתבה: טובה שינברג,  איירה: גיל-לי אלון קוריאל

כָּל הָרְחוֹב הוּא גַּן חַיּוֹת: אַרְנָבוֹת וַאֲרָיוֹת, פַּרְפָּרִים וּפִילִים, דֻּבּוֹנִים וְאַיָּלִים. אֵין פָּנִים בְּלֹא מַסֵּכָה. פּוּרִים! כָּל הָעִיר שְׂמֵחָה.

('גן חיות של פורים', מילים: אנדה עמיר-פינקרפלד, לחן: יששכר מירון)

 

מתחפשים – לא רק בפורים!

ילדי המעון נהנים לשחק כל השנה ב"כאילו" - לשאוג כמו אריות, לעוף כפרפרים, ללכת לעבודה כמו אימא ואבא... במשחק הסוציו-דרמטי בפינת הבית או עם תיבות הפעילות הם מפתחים יכולות חברתיות ודמיון, ותפקידנו לאפשר, לעודד ולתווך.

עם זאת- שלל המסכות והתחפושות שבחג הפורים מהווה אתגר לפעוטות וילדים צעירים.

 

הסיפור כהכנה לפורים

הסיפור 'זנב ליואב' הוא סיפור מהנה בכל ימות השנה, ובמיוחד לקראת פורים. בעקבות הסיפור תוכלו להכין זנבות מגרביים ממולאות, מסכות פשוטות וכתרי אוזניים קרניים של בעלי חיים שונים לפי בחירת הילדים, ואפילו למי שמעוניין - שפם ארנבת בעזרת איפור קל. בדרכים אלה תוכלי להפחית מהחרדה שילדים רבים חווים בימי ההתחפשות טעוני הרגש.

בעקבות הספר תוכלי להעשיר את סל התחפושות בבדים, בגדים, צעיפים, כובעים ועוד. כמובן שבמשחק עם חגורות ורצועות בד נוכחותך הקרובה הכרחית וחשוב ללמד גם את הילדים היכן מותר ואסור לקשור אותם.

מיחזור וחיסכון

יואב ואמו מסמלים את אלה מאתנו המכינים זנב וכנפיים "בעצמם" ממה שיש בסביבה הקרובה. עודדי את הורי הילדים הצעירים ליצור תחפושות פשוטות ומותאמות לילדם בעזרת הפריטים המצויים בידיהם ומחומרים מזדמנים, שהרי ילדים צעירים נהנים מתהליך ההכנה המשותף ומתחפושת פשוטה ונוחה.

 

כשלוקחים את הספר הביתה (אולי עם כתר ארנבת או זנב חתלתול שהילד יצר) עודדי את ההורים לקרוא עם ילדיהם וליהנות אתם מהפעילויות הנלוות לסיפור.

                                                                                               קריאה מהנה ופורים שמח!!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • האם גם לכם יש בבית תוכי, ארנב, כלב או חתול? איזה בעל חיים יש בביתכם ומי מטפל בו? איזו חיה הייתם רוצים שתהיה לכם? הילדים ישמחו לשחק שהם בעלי החיים בעצמם וכן לשחק בניחוש איזו חיה מוצגת בפנטומימה..
 • יואב רוצה זנב 'תכף ומיד ועכשיו' (כך באותיות מודגשות!). כמה כיף לילדי המעון לפגוש בסיפור את עצמם. שוחחי אתם על יואב שרוצה עכשיו ומיד.. ואולי נגיד ליואב לחכות קצת?  ילדים ישמחו לשוחח על רצונותיהם ועל הקושי לחכות בסבלנות ואפילו לוותר.
 • את סיום הסיפור אפשר לקרא בטון של חלום-משאלה: 'מחר תתפרי לי כנפיים!'. הסוף הפתוח מאפשר לנו להרהר מה יקרה מחר? אולי אימא תכין ליואב כנפיים רק...מחרתיים, ואולי הגלימה שבארגז תהיה ליואב כנפיים? ואולי נציע ליואב רעיונות להכנת הכנפיים בעצמו?
 • הילדים ישמחו בוודאי להתבונן במגוון הזנבות של בעלי חיים שונים בסביבת המעון והבית ובתמונות ושיחה על תפקידי הזנבות השונים: להרשים בעלי חיים אחרים או לאיים עליהם, להבריח זבובים, לסייע בשווי המשקל ועוד.
 • פעילויות בתנועה >> בכריכת הספר הפנימית אנחנו פוגשים את יואב הסקרן והפעלתן במגוון תנועות. הזמיני את ילדי הקבוצה לעשות 'כמו יואב' ולהמציא תנועות אחרות. תוכלי גם להכין כרטיסיות כמספר ילדי הקבוצה שבכל אחת מהן צילום של ילד אחד בתנועה שונה. הילדים ייהנו לחקות את עצמם ואת חבריהם המצולמים בכרטיסיות
 • פעילויות להכרת עצמנו ובעלי החיים >> ליואב וגם לאמו ולאחותו אין זנב. הזמיני את הילדים להצטרף ליואב ולחפש האם להם ולחבר שלידם יש זנב. ומה בנוגע למרפק? וברך? וסנטר? זו הזדמנות להכיר ולשיים את אברי הגוף השונים. המפגש עם הגוף דרך מגע, שיר, משחק ותנועה מהנה ותורם לפיתוח דימוי גופני חיובי של הילדים.
 • התבונני עם הילדים בדמיון ובשוני בין בני האדם לבעלי החיים. כמו לתוכי גם ליואב ולנו יש שתי רגליים, אבל שונות. כמה רגליים יש לחתול, לכלב ולארנב? ומה עם מרבה הרגליים, העכביש והנחש? למי יש שיער כמו ליואב? ומי מכוסה בגופו נוצות, פרווה או קשקשים? הסיפור 'זנב ליואב' מזמין את הילדים למסע של הכרות עצמם, עם בני האדם והחיות שסביבם.

English / русский

זנב ליואב / כתבה: טובה שינברג

איירה: גיל-לי אלון קוריאל

 הורים יקרים,

 חיפוש עצמי ותחפושת

כל אחד מאיתנו חולם לפעמים להידמות לאחר. ילדים צעירים המתבוננים בסביבתם לומדים להכיר את עצמם ולהבחין במשותף ובשונה בינם לבין הסובבים אותם.  המנהג להתחפש בחג פורים מזמין אותנו להכיר את עצמנו באמצעות חשיפת הרצונות שלנו להידמות למישהו אחר.

פעוטות רבים נהנים ממשחקי תחפושות. ההצטרפות שלנו למשחק שלהם מגבירה את הנאתם, מפתחת את הדמיון ואת היצירתיות, ומקדמת את ההיכרות שלהם עם עצמם.

קריאה נעימה ופורים שמח!

 לצפייה בדפי הפעילות בחיק המשפחה כפי שיופיעו בספר ולהדפסה לחצו כאן

פעילות בחיק המשפחה !

 • יואב רוצה זנב "תכף ומיד ועכשיו". אפשר להצביע על אותיות הדפוס הגדולות ולשאול את ילדיכם למה לדעתם המילה הזו גדולה מהאחרות. האם גם אתם או ילדיכם רוצים לפעמים משהו עכשיו? תוכלו לשוחח על רצונות, משאלות וסבלנות.
 • מה עושה יואב בזנב שלו? הוא מכשכש, מדגדג, מנפנף ועוד. כדאי לדפדף בספר ולחפש את כל התנועות שמבצע יואב. אפשר להזמין את ילדיכם לעשות תנועות 'כמו יואב' וגם להמציא יחד תנועות משלכם.
 • ילדים רבים אוהבים להתחפש, ולא רק בפורים! תוכלו להכין ארגז או סלסלה עם בדים, צעיפים, אולי גם זנב! אפשר לתפור זנב כמו זה שהכינה אמא של יואב, לחבר חגורה בצורה של זנב או למלא גרב בבדים ולהצמיד אותו למכנסיים עם סיכת בטחון.
 • תוכלו להצטרף ליואב ולחפש את זנבותיכם. לא מצאתם? אולי תמצאו את הידיים, את הברכיים, את המרפקים...? קיימות דרכים רבות להכיר את הגוף שלנו: דרך מגע נעים, שיחה, שיר, משחק ותנועה.
 • האם ילדיכם, כמו יואב, אוהבים בעלי חיים? האם הם חשבו פעם למה צריך זנב? אפשר לחפש בסביבה ובתמונות חיות עם זנבות שונים. תוכלו לספר לילדיכם על תפקידי הזנב (להרשים בעלי חיים אחרים או לאיים עליהם, להבריח זבובים, לסייע בשיווי המשקל ועוד). הסיפור מזמין להתבונן ולהשוות בין בני אדם לבעלי החיים הנמצאים בסביבתנו. במה הם דומים לנו? במה הם שונים?