ספרים ופעילויות
הקיפוד הקטן

מאת: זאמנל / איירה: ונסה גוטייה / הוצאת מזרחי

חולקו כ-25,000 עותקים בשנת תשע"ט

החברים של הריסון הקיפוד עוזרים לו לסחוב הביתה תפוח גדול וכבד, ובתמורה מבקש כל אחד מהם לנגוס מהתפוח חתיכה. כשמגיע זמן הארוחה, הם מגלים שיש מעט תפוח והרבה חברים. סיפור מחמם לב על שותפים ועל שותפוּת.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

הקיפוד הקטן מתלבט: הוא רוצה לאכול את התפוח הגדול שמצא ביער, אבל מה עם חבריו? גם הם רעבים, אם יחלוק איתם את התפוח, אולי יישאר רעב? אם נותנים, האם בהכרח מפסידים?

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

לילדים צעירים לא תמיד קל להתחלק. הקיפוד שבסיפור לומד את הרווח המפתיע שבנתינה; אמנם הוא אכל רק חתיכה קטנה מהתפוח הגדול, אבל הוא זכה לחברים חדשים שמכבדים זה את זה ...

פעילות בגן

גלריה

להדפסה / הורדה של הפעילות לצוות המעון לחצו כאן

"מתן אדם ירחיב לו" (משלי יח,טז)

לילדים צעירים לא תמיד קל להתחלק. הקיפוד שבסיפור לומד את הרווח המפתיע שבנתינה; אמנם הוא אכל רק חתיכה קטנה מהתפוח הגדול, אבל הוא זכה לחברים חדשים שמכבדים זה את זה ודואגים אחד לצרכי השני. הספר מזמן התבוננות במעשים שלנו ופותח שיחה: כיצד אנחנו מכבדים חברים? מתי קשה לנו לחלוק עם אחרים?

בעקבות הסיפור ניתן לתרגל יחד את ההנאה שבנתינה ובקבלה.

קוראים יחד

 • לפני הקריאה: אפשר לשבת במעגל ולגלגל זה לזה כדור אדום גדול ("התפוח"). מי שתופס את הכדור אומר "תודה!", עושה תנועה של נגיסה, ומוסר לחבר.
 • קריאה ראשונה: כדאי להזמין את הילדים להצטרף לסיפור בפנטומימה. הם יכולים לחקות את התנועות של החיות שבסיפור - חושבים, דוחפים, מחלקים, לועסים.
 • קריאה שנייה: הילדים יכולים להצטרף לפזמון החוזר, "רעבים ביער לא חסר! כדאי מאוד להסתתר."
 • קריאה שלישית: כשהילדים כבר מכירים את העלילה הם יכולים להמחיז את הסיפור. מזמינים אותם לשחק בתפקידי החיות. אפשר לתת אביזר תחפושת מאפיין לכל חיה. רק התפוח נותר דמיוני, מתייחסים אליו בפנטומימה: מתפעלים מגודלו ודוחפים אותו בכוח כולם יחד.

יש על מה לדבר

 • "האם תישאר חתיכה גם בשבילי?" כדאי לשאול את הילדים במהלך הסיפור מה לדעתם יקרה בסוף? האם יש מספיק חתיכות תפוח לכולם?
 • איך מרגיש הקיפוד? תוכלו לשאול, האם היה קשה לקיפוד לחלוק את התפוח? למה חשש הקיפוד לחלוק עם אחרים את התפוח? איך הוא הרגיש אחרי שהוא חלק את התפוח? מי החברים החדשים שלו?
 • האם גם אנחנו יודעים להתחלק? כדאי להיזכר בפעמים שבהן הילדים שיתפו חברים בצעצועים או באוכל, ולשבח אותם על כך.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • תורני חלוקה: כדאי לחפש במהלך היום הזדמנויות רבות לאפשר לילדים לחלק לחברים צעצועים, צלחות, משחקי חצר ועוד. תוכלו גם להמציא משחקים בהם זוגות ילדים דוחפים יחד חפץ גדול. כך הילדים יוכלו לתרגל חלוקה, נתינה וקבלה באופן שגרתי.
 • תצרף (פאזל) של תפוח: מכינים עיגול נייר אדום גדול לכל ילד ובעזרת קווים מקווקווים מסמנים בו חצי. מדביקים את החלקים לדף אחורי בעזרת סקוצ'. נותנים לילדים "לחלק את התפוח": לפרק ולהרכיב את העיגול.
 • צעדים שונים: כדאי להדגים לילדים את צורות ההתקדמות השונות של כל חיה שבסיפור – ניתורים, דילוגים, טפיפות. הילדים יכולים להתנועע בחדר לצלילי מוזיקה, כל פעם בצורת התקדמות של חיה אחרת. כשהמוזיקה נעצרת עומדים בלי לזוז.
 • כרטיסיות התאמה וזכרון: אפשר להדפיס צילומים של החיות המוזכרות בסיפור כפי שהן נראות בטבע, ולהשוות אותן עם איורי החיות בספר. תוכלו להכין משחק כרטיסיות: מדביקים על גבי קרטון קשיח תמונות של החיות בטבע וצילומי איורים מתוך הספר, גוזרים לכרטיסיות מרובעות ומצפים את הכרטיסיות בנייר דבק או טפט שקוף.
 • פיקניק וסיפור: בעקבות הסיפור אפשר להזמין את ההורים והילדים לארוחת פיקניק וקריאה משותפת בחוץ. מה יביא כל אחד, ומי יביא את התפוח?

להדפסת/הורדת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

הקיפוד הקטן מתלבט: הוא רוצה לאכול את התפוח הגדול שמצא ביער, אבל מה עם חבריו? גם הם רעבים, אם יחלוק איתם את התפוח, אולי יישאר רעב? אם נותנים, האם בהכרח מפסידים?

"מתן אדם ירחיב לו" (משלי יח, טז)

הפסוק בספר משלי מלמד שנדיבות אינה מפחיתה מהאדם הנותן אלא דווקא מוסיפה לו ומעשירה אותו. כאשר אנחנו מעניקים לאחרים הלב שלנו "מתרחב".

אומנם הקיפוד בסיפור אכל רק חלק מהתפוח, אבל הוא זכה לאכול דברים טעימים אחרים שהביאו חבריו בעלי החיים לארוחה, ובעיקר הוא זכה בחברים טובים איתם אפשר לחלוק ולשמוח!

 

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

פעילות בחיק המשפחה !

 • תוכלו לדפדף יחד בספר ולחפש את החיות: הקיפוד, הארנבת, הסנאי והעכבר. האם גיליתם חיות נוספות מסתתרות ביער?
 • כדאי לקרוא את הספר כמה פעמים, כך יוכלו הילדים לזכור את רצף האירועים ולהצטרף אֲליכם לשורות החוזרות בספר: "רעבים ביער לא חסר, כדאי מאוד להסתתר...", ו"התפוח גדול, אפשר גם לכבד".
 • שוחחו יחד על רגעים שבהם אנו חולקים ומעניקים לאחר. הזכירו לילדיכם כיצד אנו מארחים חברים, חולקים צעצוע בגן או מכבדים מישהו במשהו טעים.
 • לכל חיה צורת הליכה ייחודית: הקיפוד צועד בצעדים קטנים, הארנבת מנתרת, הסנאי מדלג והעכבר הולך בטפיפות קלילות. תוכלו לשחק יחד במשחק חיקויים של הדמויות בסיפור: האחד מחקה את תנועותיה של החיה והשני מנחש מי היא.
 • ניתן להמחיז את הסיפור בעזרת בובות מארגז הצעצועים הביתי. אפשר גם להכין תחפושות של חיות משאריות בדים: גוזרים מהבדים אוזניים בצורות שונות, מדביקים אותן לקשתות לשיער והינה: קיפוד, ארנבת, סנאי ועכבר
 • החברים בסיפור נהנים מארוחה משותפת שבה כל אחד נותן משלו ומקבל מאחרים. אפשר לארגן עם חברים או עם שכנים פיקניק משותף שבו כל אחד מביא מאכל מהבית וחולק אותו עם אחרים.
 • תוכלו להכין עם ילדכם קיפוד מאצטרובל אותו יצבעו הילדים בצבעי גואש. למי תרצו להעניק את הקיפוד הצבעוני במתנה?