ספרים ופעילויות
העננים אמרו לי

כתבה: דפנה שטרום / איירה: רעיה קרס / הוצאת הקיבוץ המאוחד

חולק במעונות בשנת תשע"ח ב 23,000 עותקים

העננים כבר הגיעו, אבל מתי יבוא הגשם? ילד ודובון מתלבשים היטב ומתכוננים לבוא הגשם. הציפייה קצת קשה, אך משתלמת. ספר חדש מאת דפנה שטרום.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

האם יֵרד היום גשם? מה נלבש לגן? אולי סוף סוף נוכל לנעול את המגפיים הצבעוניים ולפתוח את המטרייה החדשה?

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

האם יֵרד היום גשם? אולי סוף סוף נוכל לנעול את המגפיים הצבעוניים ולפתוח את המטריה החדשה? ילדים מתכוננים ומצפים לגשם, ולעיתים נאלצים להסתפק בטפטוף. סיפור חורפי על ...

פעילות בגן

גלריה

לגרסה להדפסה לחצו כאן

האם יֵרד היום גשם? אולי סוף סוף נוכל לנעול את המגפיים הצבעוניים ולפתוח את המטריה החדשה? ילדים מתכוננים ומצפים לגשם, ולעיתים נאלצים להסתפק בטפטוף. סיפור חורפי על ציפייה, אכזבה, סבלנות ו(טיפונת) גשם.

 

"ותן טל ומטר לברכה על פני האדמה" (מתוך התפילה)

הגשם הוא ברכה ושמחה לילדים ולמבוגרים, הוא משקה את האדמה והצמחים, הכנרת מתמלאת, אבל כשרטוב וקר אי אפשר לצאת לחצר ומרבית היום עובר בין קירות המעון.

ימי החורף הארוכים בתוך כיתת המעון מאתגרים ולעתים קשים לפעוטות פעילים ולצוות שעובד איתם. מה אתם עושים כדי לחגוג את שמחת הגשם, גם אם מצטערים שאי אפשר לשחק בחוץ?

 

נשמח לשמוע כיצד שילבתם את הסיפור במעון שלכם.

תוכלו לשלוח לנו את החוויות והתמונות שלכם בטופס השיתוף באתר!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • תוכלי להכין 'ענן אומר' כאביזר המחשה לסיפור. על זוג כפפות או גרביים מדביקים צמר גפן או אקרילן. על הענן מדביקים עיניים ופה, גורבים על היד והענן יכול להפוך לאורח קבוע בימי גשם. אפשר גם להכין עם הילדים כפפות עננים, בעזרתן הם יספרו את הסיפור ואותן הם ייקחו הביתה יחד עם הספר.
 • כדאי לקרוא את הספר בקבוצות קטנות ולאפשר לילדים להביט באיורים היפים. בקשי מהילדים לחפש את העננים ופריטי לבוש מיוחדים לחורף של הילד. אילו חיות מופיעות בסיפור ומה הן עושות? מה עושה אמא לאורך הסיפור?
 • ריקוד הגשם: אפשר ליצור גשם שאינו מרטיב ולשמוח בו בתוך הגן. מחברים אל מטריה פסי ניילון שקופים וארוכים, עליהם מדביקים טיפות נייר כחולות. את עומדת באמצע ומחזיקה גבוה את המטריה, כל ילד מחזיק פס גשם ורוקדים יחד לצלילי שירי גשם.
 • אפשר להכין עם הילדים כלי לאיסוף מי גשם. מקשטים יחד בקבוק פלסטיק או דלי ומעמידים אותו במקום פתוח בחצר. הילדים יכולים לעקוב אחר הצטברות המים ולבדוק כמה זמן לוקח לו להתמלא.
 • ילדים רבים מצפים לגשם ומתאכזבים כשהוא לא בא. קריאת הסיפור עשויה לסייע לך לחזק את התמודדות הילדים עם שינויים בתכניות, עם אכזבות, תסכולים ודברים שאינם נמצאים בשליטתנו.
 • האם אתם מכירים סיפורים נוספים על גשם, למשל "מגפיים" מאת מרים רות, או "שלולי" מאת מירה מאיר? תוכלי לבקש מההורים לחפש בבית ספרים על גשם ולקרוא אותם יחד במעון. {רעיונות לפעילות סביב "מגפיים" ו"שלולי" באתר של ספריית פיג'מה}
 • האם הילדים יודעים ללבוש מעיל לבד? למדו אותם להניח את המעיל על הרצפה כשהפתח של הצווארון קרוב אליהם, השרוולים פרושים לצדדים והחזית (החלק הפתוח) פונה לכיוון התקרה. מכניסים את הידיים לשרוולים, מרימים אותן בתנופה, המעיל מתרומם מעל לראש ונוחת על הגב.

להדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

 

הורים יקרים,

האם יֵרד היום גשם? מה נלבש לגן? אולי סוף סוף נוכל לנעול את המגפיים הצבעוניים ולפתוח את המטרייה החדשה?

ילדים בישראל מתכוננים ומצפים לגשם, ומתמלאים שמחה כשהוא מגיע. לעיתים הם נאלצים להסתפק בטפטוף. החוויות הללו הן חלק בלתי נפרד מהילדות הישראלית. סיפור חורפי על ציפייה, אכזבה, סבלנות ו(טיפונת) גשם.

 

"ותן טל ומטר לִבְרָכָה על פני האדמה" (מתוך התפילה)

הציפייה והתפילה לגשם מלוות את היושבים בארץ ישראל לאורך ההיסטוריה ומופיעות בשירים, באגדות ובסיפורים רבים שנכתבו במהלך הדורות. כאשר היו רוב תושבי הארץ חקלאים הם התפללו לגשם שישקה את האדמה ויצמיח את היבול. עד היום, למרות הקִדמה הטכנולוגית, מתעוררת בנו בכל שנה מחדש הציפייה לגשמי ברכה. התקווה לגשם מבטאת את הכמיהה לצמיחה ולהתחדשות, והגשם עצמו ממלא את כולנו – ילדים ומבוגרים – בשמחה.

פעילות בחיק המשפחה !

 • תמונה מספרת: ילדיכם יכולים לחפש באיורים פרטים שאינם מוזכרים בסיפור. האם הם מצאו את החתול והציפור? מה עושים בעלי החיים בכל עמוד?
 • מה לובשים בחורף? תוכלו לגשת יחד לארון ולחפש בו בגדים לחורף: גופיות, כפפות, גרביים, מגפיים, מטרייה. תוכלו לשחק יחד משחק שבו אתם עוצמים עיניים, אומרים שם של פריט לבוש וסופרים עד עשר. האם ילדיכם מספיקים ללבוש את הפריט לפני שאתם פוקחים עיניים?
 • חזאים צעירים: מגיל צעיר ילדים יכולים לעקוב אחר מזג האוויר. לקראת היציאה מהבית אפשר לבקש מהם להסתכל על השמיים ולדווח לכם – האם רואים שמש או עננים? האם כדאי ללבוש מעיל, האם צריך לקחת מטרייה?
 • מלבישים את הבובות לחורף: האם גם לדובי ולבובות של ילדיכם יש מעיל, כובע, צעיף? תוכלו לחפש בדים או בגדי תינוקות משומשים ולעזור גם לבובות להתכונן לחורף הגשום.
 • מציירים חורף על החלונות: בימים קרים וגשומים אפשר לצייר על אדי הקור שמופיעים על חלונות הבית. תוכלו לצייר עננים ולהזמין את הילדים לסמן באצבע את טיפות הגשם. אפשר להוסיף שלוליות ואולי אפילו מטרייה. כדאי לחזור לחלון אחרי שעה, מה קרה לציור?
 • משחקים לימים גשומים: לוקחים קופסת נעליים ומכניסים לתוכה הפתעות קטנות כמו מדבקות, צבעים מיוחדים, מְכל להפרחת בועות סבון ועוד. את הקופסה מטמינים, ופותחים אותה רק בימים גשומים!
 • אוהבים את הגשם ואת הקור? גם בימי החורף אפשר לצאת לטייל בחוץ! תוכלו להתבונן בעננים ולגלות למה הם דומים. האם אפשר לראות בהם פרצוף של אדם או של חיה? אולי יתמזל מזלכם וגם על ראשכם יִפלו טיפות של גשם? בשעת הטיול אתם יכולים לשוחח – מה כיף ומה פחות נעים לכם בחורף? איזה ריח יש לאוויר? איך העצים נראים בחורף? תוכלו לאסוף עלי שלכת, לקפוץ בשלוליות ולהרגיש את הרוח הנושבת.