ספרים ופעילויות
אני בחגים ובעונות

ערכו: יונה טפר ומיריק שניר / איירה: גיל-לי אלון קוריאל / הוצאת הקיבוץ המאוחד-משכל

חולק במעונות בשנת תשע"ח ב 23,000 עותקים

אוסף שירי חגים מוכרים ואהובים מאת טובי משוררי הילדים המלווה אותנו במעגל השנה: שבת, יום הולדת, חגים ועונות. אוצר נוסטלגי שייגע בלב הורים וילדים כאחד.

פעילות בחיק המשפחה

רבים מהשירים הכלולים בספר נכתבו לפני שנים רבות על ידי אנשי רוח וחינוך שהשקיעו מאמצים ליצור תרבות עברית חיה ותוססת לילדים בארץ. לילידי הארץ יעלו חלק מהשירים חיוך ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

שירים מעניקים טעם מיוחד לחגים, הם מעשירים אותם במילים וצלילים. דרך שירי חג קולטים פעוטות גם את ערכי החג, הסמלים והמסורת. במהלך החיים אנחנו נזכרים בשירים ששרנו ...

פעילות בגן

גלריה

להדפסת ההצעות לפעילות במעון לחצו כאן

על הספר

אנו שמחים להעניק החודש ספר מיוחד: אוסף שירים לפעוטות, מתנה שתלווה אותם לאורך השנים במעון ובבית!

שירים מעניקים טעם מיוחד לחגים, הם מעשירים אותם במילים וצלילים. דרך שירי חג קולטים פעוטות גם את ערכי החג, הסמלים והמסורת. במהלך החיים אנחנו נזכרים בשירים ששרנו כילדים, הם מעלים בנו חיוך ונוסטלגיה, ואנחנו מעבירים אותם הלאה לדורות הבאים.

רבים מהשירים בספר נכתבו לפני שנים רבות ומלווים דורות של ילדי ישראל. עבור הילדים הצעירים ועבור מי שלא גדל כאן, מהווה הספר הזדמנות נפלאה להתוודע לפס קול ישראלי.

תהנו!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מומלץ לעבור על אוסף השירים לפני שמציגים את הספר לילדים. אילו שירים מוכרים לכן, אילו שירים מכירים הילדים והוריהם? שירים רבים באוסף הולחנו, תוכלו לחפש ביו טיוב ביצועים שונים לשירים ולהכין פסקול שילווה את העיון בספר.
 • כדאי להתבונן יחד עם הילדים באיורים היפים של גיל-לי אלון קוריאל. האם הילדים מזהים את החגים והעונות על פי האיורים? אפשר לבקש מהילדים לבחור שיר על-פי האיור ולשיר אותו יחד.
 • אפשר להמציא לשירים תנועות, למשל: בשיר "זרת לשלום" האצבעות יכולות 'לעשות שולם' זו עם זו, בשיר "ליצן קטן" אתם יכולים לרקוד במעגל, ובשיר "משה בתיבה" תוכלו לערסל את הילדים בזרועותיכם.
 • אילו חגים אהובים במיוחד? אוסף השירים מלווה את מועדי השנה - שבת, ראש השנה, סוכות, חנוכה, ט"ו בשבט, פורים, פסח, יום העצמאות וחג שבועות. אפשר להיזכר יחד, איך חגגנו את החגים השנה?
 • כיצד אתם מציינים את החגים במעון, איך אתם חוגגים יחד ימים מיוחדים: שבת, יום הולדת, חגים? אילו שירים אתם שרים? הספר מזמין אתכם להסתכל בעיניים חדשות על טקסים וחגיגות במעון ולחשוב, אלו מסורות תרצו לשמר ואלו תרצו לשנות?
 • כדאי לשמור את הספר במקום זמין במעון. לקראת כל חג תוכלו להוציא את הספר וללמוד יחד שיר חדש.
 • לכבוד כל חג תוכלו להכין סלסלת אביזרים וכלי המחשה, להכין לילדים כתרים ולשיר יחד את השיר שמופיע בספר.
 • חשוב להדגיש בפני ההורים שספר זה שונה מספרים אחרים שמחולקים בתכנית, ותאר להם כיצד אתם מתכוונים לעסוק בו במעון שוב ושוב במהלך השנה. רצוי להציע להורים שגם הם יחזרו לספר לקראת החגים שבדרך, כדי לקרוא ולשיר יחד את השירים במועדם.
 • תוכלו לחלק את הספר ביום המשפחה או לקראת פורים, באירוע חגיגי של שירים וריקודים עם ההורים.
 • בעקבות הספר תוכלו להכין ספר שירי חגים של המעון שלכם ולקשט אותו בתמונות של הילדים. אפשר לשתף את ההורים בהכנת ספר החגים של המעון, ולבקש מהם תמונות של חגים בחיק המשפחה. לאורך השנה תוכלו להוסיף לספר עוד שירים אהובים, ואת האוגדן לחלק כמתנת סוף שנה!

להדפסת ההצעות לחצו כאן

"שתלתם ניגונים בי אמי ואבי..."  (פניה ברגשטיין)

שירי החג מלווים אותנו מגיל צעיר, הם צרובים בנפשנו ועוברים מדור לדור. השירים מעניקים טעם מיוחד לחגים, הם מעשירים אותם במילים, סמלים וצלילים שהופכים להיות חלק בלתי נפרד ממעגל השנה.

רבים מהשירים הכלולים בספר נכתבו לפני שנים רבות על ידי אנשי רוח וחינוך שהשקיעו מאמצים ליצור תרבות עברית חיה ותוססת לילדים בארץ. לילידי הארץ יעלו חלק מהשירים חיוך נוסטלגי, ולמי שלא גדל כאן מהווה הספר הזדמנות נפלאה להתוודע לפס קול ישראלי.

קריאה מהנה!

פעילות בחיק המשפחה !

 • כדאי לשבת יחד בנחת ולדפדף בספר, בכל פעם לבחור שיר אחר לפי האיור שבצדו או לפי עונת השנה או החג המתקרב. האם אתם מכירים את כולם? האם ילדיכם למדו במעון שיר שטרם הכרתם? ספר זה הוא מתנה לכל השנה, כדאי להיזכר בו ולחזור אליו לקראת כל חג.
 • כדאי להתבונן יחד עם הילדים באיורים היפים של גיל-לי אלון קוריאל. האם ילדיכם מזהים את החגים והעונות על פי האיורים? האם חפצים שבאיורים נמצאים בבית שלכם? אפשר לחפש אותם יחד.
 • אפשר להמציא לשירים תנועות, למשל: בשיר "זרת לשלום" האצבעות יכולות 'לעשות שולם' זו עם זו, בשיר "ליצן קטן" אתם יכולים לרקוד במעגל, ובשיר "משה בתיבה" תוכלו לערסל את הילדים בזרועותיכם.
 • אילו חגים אהובים במיוחד? אוסף השירים מלווה את מועדי השנה - שבת, ראש השנה, סוכות, חנוכה, ט"ו בשבט, פורים, פסח, יום העצמאות וחג שבועות. אפשר להיזכר יחד, איך חגגנו את החגים השנה?
 • בעזרת השירים תוכלו גם לשתף את ילדיכם בתוכניות המשפחתיות לשבת או לחג, ולשאול למה ירצו להתחפש בפורים או איזו עוגה יבקשו ליום ההולדת.
 • אילו שירי חגים נוספים אתם מכירים? כדאי להיזכר בהם, לשיר יחד ואפילו לרקוד !