ספרים ופעילויות
אני אוהב לחפש

כתבה: מרים רות / איירה: אורה אייל, הוצאת הקיבוץ המאוחד

חולק במעונות בשנת תשע"ח ב 23,000 עותקים

כשמחפשים – מוצאים, אבל לא תמיד דווקא את מה שאבד. ילד חמוד וסקרן עוזר לסבתא למצוא את המשקפיים ובינתיים לומד על חיפושים ומציאות.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

פעמים רבות אנחנו מאבדים חפצים, והחיפוש מלווה בתחושה קשה. אהוד דווקא אוהב לחפש. הוא הופך את החיפוש להרפתקה ואת המציאה לחגיגה.  

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

ילדים צעירים מוצאים אוצרות בכל מקום: בורג כסוף, עלה שנשר, קונכייה של שבלול... לצד שמחת הגילוי הם גם מאבדים דברים, מדי יום הם חווים צער סביב אובדן ולומדים להתמודד עם ...

פעילות בגן

גלריה

להדפסת ההצעות לחצו כאן

ילדים צעירים מוצאים אוצרות בכל מקום: בורג כסוף, עלה שנשר, קונכייה של שבלול... לצד שמחת הגילוי הם גם מאבדים דברים, מדי יום הם חווים צער סביב אובדן ולומדים להתמודד עם תסכול כשדברים לא תמיד מתרחשים כפי שתכננו ורצו.

בעקבות הסיפור ילדי המעון יכולים לחקות את אהוד, לחפש ולמצוא חפצים, וגם ללמוד שלפעמים גילוי בלתי צפוי משמח אף יותר ממציאת החפץ שאבד.

קוראים יחד

>> כדאי לקרוא את הסיפור בקבוצות קטנות כשהילדים יושבים לצדך בפינת הספר או על השטיח, ולאפשר לילדים לעיין מקרוב באיורים. מה אהוד מחפש ומה אהוד מוצא? אחרי כמה קריאות יוכלו הילדים לספר בעצמם את הסיפור על פי הציורים.

>> תוכלו להמחיז יחד את הסיפור באמצעות בובות של כלב, צפרדע, כדור, משקפיים ועוד.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מה חסר בגננו הקטן? מניחים מספר חפצים על השטיח, הילדים מביטים בהם היטב ומנסים לזכור מה הם. מבקשים מהילדים להסתובב עם הגב אל השטיח ומעלימים את אחד החפצים. הילדים מסתובבים בחזרה וצריכים לגלות איזה חפץ חסר בגננו הקטן.
 • מצאתי! ניתן לשלוח את הילדים לחגיגה של מציאות ברחבי החדר והחצר. צובעים כדורים קטנים או אצטרובלים בצבעים שונים, נותנים לכל ילד סלסלה ויוצאים לחפש אותם. כמה כדורים/אצטרובלים מצא כל ילד ומה צבעם?
 • אפשר להכין קופסת הפתעות ולהכניס אל תוכה חפצים שונים: סיר, גרב, כף, כובע, מגנט ועוד. בכל פעם ילד יכניס את היד אל תוך הקופסה ויוציא ממנה חפץ בלי לראות מה הוא בוחר. איזו הפתעה הוא היה רוצה להוציא מהקופסה? מה באמת יצא? מה אפשר לעשות עם החפץ שיצא?
 • זה לא שייך לכאן! המשקפיים של סבתא היו בארון המצעים, ההגה התגלגל בין השיחים. הרבה פעמים חפצים נעלמים ומופיעים במקומות מוזרים ואפילו מצחיקים. אפשר לקחת חפצים מוכרים ושימושיים מהמעון ולשים אותם במקומות לא צפויים: בובה על מדף הספרים, כוס מתחת לשולחן, תיק על אדן החלון ועוד. הילדים יחפשו את החפצים וימצאו אותם במקומות המצחיקים.
 • מציאות ואבדות: אפשר לקשט עם הילדים ארגז מיוחד שישמש אכסניה לאבדות במעון. הילדים יוכלו להביא לפינה חפצים שהם מצאו ולחפש בה אבדות.

להדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

"אני לא מוצאת את הנעליים שלי..."

"איבדתי את תיק האוכל שלי בגן..."

"מצאתי כדור ברחוב..."

 

פעמים רבות אנחנו מאבדים חפצים, והחיפוש מלווה בתחושה קשה. אהוד דווקא אוהב לחפש. הוא הופך את החיפוש להרפתקה ואת המציאה לחגיגה.

 

השבת אבדה

"...אֲבֵדַת אָחִיךָ אֲשֶׁר-תֹּאבַד מִמֶּנּוּ, וּמְצָאתָהּ, לֹא תוּכַל לְהִתְעַלֵּם..." (דברים כב, ג)

אבדות ומציאות הן חלק מהווי החיים של כולנו בכלל, ושל ילדים בפרט.

לעיתים אנחנו מחפשים דבר אחד ומוצאים משהו אחר טוב ומשמח לא פחות מזה שאיבדנו.

כשאנו מוצאים חפץ שאבד למישהו, לא תמיד קל לנו לוותר עליו ולהשיבו לבעליו. לפעמים אנחנו גם לא יודעים איך לאתר את המאבד. התורה מנחה אותנו לא להתעלם מאבדה שמצאנו, אלא להתאמץ ולהחזיר אותה לבעליה.

 

 • Копию этих страниц на русском языкe можно найти в русской части нашего сайта www.splk.org.il

 

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה!

פעילות בחיק המשפחה !

 • התבוננו יחד באיורים. האם שמתם לב שהדפים שבהם אהוד מחפש, מאוירים בשחור-לבן, והדפים שבהם הוא מוצא, צבעוניים? כדאי לדפדף ולבקש מילדיכם לחפש באיורי השחור-לבן את החפצים שאהוד מצא: הכלבלב, ההגה והצפרדע.
 • ילדים רבים מוצאים 'אוצרות' ומבקשים לשמור אותם: עלים צבעוניים, חפצים קטנים, אבן מיוחדת. תוכלו לקשט יחד קופסת נעליים שתהפוך לתיבת אוצרות.
 • אפשר לצאת יחד למסע חיפושים בסביבה הקרובה. קחו איתכם שקית או סלסילה לאיסוף חפצים קטנים ומעניינים, ובבית תוכלו לשמור את האוצרות על מדף בחדר הילדים או בתוך תיבת האוצרות שהכנתם.
 • כיף לחפש ולמצוא! אתם יכולים לשחק יחד 'קר-חם'. בקשו מילדיכם לעצום עיניים והחביאו חפץ בתוך החדר. כאשר הילדים פוקחים עיניים ומנסים למצוא את החפץ רמזו להם על מיקומו בעזרת אמירת 'קר-חם': כשהילדים רחוקים מהמחבוא תאמרו "קר.. קר...", כשהם מתקרבים תאמרו "מתחמם" וכשהם מגיעים למקום החפץ – "חם, חם... רותח!".
 • האם גם ילדיכם 'גיבורים בחיפושים'? האם גם הם עוזרים לכם למצוא אבדות? תוכלו להיזכר יחד כיצד הם סייעו לכם למצוא דברים שאיבדתם.