ספרים ופעילויות
איפה מתחבא הצחוק

כתבה: שולה מודן / איירה: איה גורדון נוי / הוצאת מודן

חולק במעונות בשנת תשע"ח ב 23,000 עותקים

הצחוק יפה לבריאות, מדבק ומשפר מצב רוח בטבעיות ומהירות. אבל  איפה הוא מתחבא לנו? אולי הוא בידיים? אולי מתחת למיטה? הצחוק מתחבא עמוק בתוכנו, ומשם הוא יוצא החוצה אל החדר, אל העולם, ואל כולם.

פעילות בחיק המשפחה English / русский

הצחוק יפה לבריאות, מדבק ומשפר מצב רוח בטבעיות ומהירות. אבל  איפה הוא מתחבא לנו? אולי הוא בידיים? אולי מתחת למיטה? הצחוק מתחבא עמוק בתוכנו, ומשם הוא יוצא החוצה אל החדר, ...

פעילות בחיק המשפחה

פעילות במעון

בכל יום במעון חווים הילדים קשת של רגשות: שמחה, עצב, כעס, התרגשות, געגוע ועוד. "איפה מתחבא הצחוק" הוא סיפור מלא שמחה, הוא מזכיר לנו שהצחוק מוסיף מצב רוח ואף מדבק!

פעילות בגן

גלריה

יעל, מנהלת מעון פעמונים כפרה כפר הרא"ה:

פירקנו את הספר לגורמים שונים, ואחרי שהקראנו את הסיפור מספר פעמים, עבדנו על כל חלק בנפרד. תחילה עבדנו על איברי הגוף המופיעים בספר- שיחקנו משחקים מוטוריים כגון מחיאות כפיים, רקיעות רגליים, צעדים וקפיצות. דיברנו על ריחות ועל עיטושים, ועשינו השחלה על חוטים של כל אחד מהאיברים . לאחר מכן דיברנו על חיפוש- שיחקנו משחקי מחבואים ו"קו-קו", וגם משחקים של "חם קר". דיברנו גם על מה מצחיק כל אחד מילדי המעון, וצחקנו המון!

בנוסף, הקמנו במסדרון פינת שיח הורה וילד. הגדלנו את איברי הגוף המופיעים בסיפור וכיסינו אותם בכיסויים אפורים. ההורה בכל פעם מרים את הכיסוי ושואל את הילד- האם הצחוק מתחבא בידיים? ברגליים? הכיסוי האחרון מסתיר מראה, כי הצחוק מתחבא בתוכנו. ספר מצוין ומנהנה מאוד!

 

רוית תירם, מנהלת מעון אמונה חדרה:

פתחנו את תכנית ספריית פיג'מה במעון בהתכנסות משותפת להורים וילדים, בנוכחות המפקחת. דיברנו על הצחוק- איפה הוא מתחבא,  והקראנו את הסיפור. לאחר מכן בסדנה קישטנו ביחד את תיקי הספר. כל הורה  קיבל מחזיק מפתחות ועוגה מחייכת עם משפט השראה בנושא חיוך או צחוק.
בסיום הפעילות ההורים ניגשו אלי וסיפרו כמה התכנית משמעותית עבורם, למשל הורים עולים חדשים שסיפרו שספרי ספריית פיג'מה הם הספרים הראשונים בביתם בעברית.

לגרסה להדפסה לחצו כאן

לצפייה בסרטון קריאה ופעילות סביב הספר, לחצו כאן.

 

בכל יום במעון חווים הילדים קשת של רגשות: שמחה, עצב, כעס, התרגשות, געגוע ועוד. "איפה מתחבא הצחוק" הוא סיפור מלא שמחה, הוא מזכיר לנו שהצחוק מוסיף מצב רוח ואף מדבק!

"וְשִׁבַּחְתִּי אֲנִי אֶת הַשִּמְׂחָה" (קהלת ח טו)

המסורת היהודית רואה בשמחה תכונה שיש לבנות אותה מתוכנו. נכון לשאוף להיות שמחים מבפנים, ממש כמו הילדה איה שמוצאת את הצחוק שלה עמוק בתוכה. לפעמים נראה לנו שהאושר תלוי בגורמים חיצוניים, שאם רק ניתן לילד את מה שהוא רוצה – הוא

ישמח. הספר "איפה הצחוק" יסייע לילדים לפתח את היכולת למצוא את השמחה בתוכם. הצחוק תמיד נמצא שם, רק צריך למצוא אותו ולהוציא אותו החוצה.

לפני שקוראים את הספר בקבוצה...

כדאי לכנס את כל חברות הצוות ולחשוב יחד: איך נרצה להציג את הסיפור במעון? כמה פעמים נקרא אותו? אלו חפצים יעזרו לנו להמחיש את העלילה, אלו תחפושות ואביזרים כדאי להוסיף לפינת הבית?

רצוי לקרוא את הסיפור בקבוצות קטנות כשהילדים יושבים לצדך בפינת הספר או על השטיח, ולאפשר לילדים לעיין מקרוב באיורים.

כאשר הילדים לוקחים את הספר הביתה...

כדאי לתכנן מתי ובאיזו דרך, תעניקי בחגיגיות למשפחות את העותקים האישיים של הספר. למשל, תוכלו להזמין את ההורים והילדים למפגש חגיגי לרגל פתיחת התכנית. מקשטים את תיקי הספרים, קוראים יחד את הסיפור, שרים, רוקדים – ובסוף המפגש מעניקים לילדים את ספרי המתנה שלהם!

רצוי לעודד את ההורים לקרוא את הספר כמה פעמים עם הילדים וליהנות יחד מהפעילויות המוצעות. אל תשכחי להנחות אותם לחפש את הרעיונות לקריאה משותפת בבית, אשר מופיעים בסוף הספר.  בגלריית תמונות באתר של ספריית פיג'מה לקטנטנים שפע רעיונות למסיבות וחגיגות סביב הספרים.

נשמח לשמוע כיצד שילבתם את הסיפור במעון שלכם. שתפו אותנו דרך האתר או דרך מסר פרטי בפייסבוק
קריאה נעימה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • תוך כדי הקריאה תוכלי להזמין את הילדים לחפש את הצחוק שלהם: פותחים פה, מושיטים יד, מדגדגים קלות אחד את השני.
  • תוכלי להכין אביזרי המחשה ולהיעזר בהם במהלך הקריאה, למשל: כפפה עם אצבעות, התלתלים של איה (ערימת צמר), ענן (שקית מלאה בצמר גפן או אקרילן), ים (אל-בד כחול).
  • בתוך האיורים מתחבאות שלל הפתעות מצחיקות! אפשר לבקש מהילדים לחפש אותן. האם הם מצאו ילד קומקום, חתול שמטייל בין הדפים, זבובים? איזה עוד הפתעות גיליתם?
  • בעקבות הספר אפשר לשיר עם הילדים שירים שמחים ומצחיקים, לדוגמה "מי שטוב לו ושמח" מאת דתיה בן דור.
  • תוכלי לבקש מההורים לצלם את הילדים ברגעים מצחיקים ולשלוח לכן את התמונות להצגה על קירות המעון.

לגרסה להדפסה לחצו כאן

הורים יקרים,

הצחוק יפה לבריאות, מדבק ומשפר מצב רוח בטבעיות ומהירות. אבל  איפה הוא מתחבא לנו? אולי הוא בידיים? אולי מתחת למיטה? הצחוק מתחבא עמוק בתוכנו, ומשם הוא יוצא החוצה אל החדר, אל העולם, ואל כולם.

 

"וְשִׁבַּחְתִּי אֲנִי אֶת הַשִּׂמְחָה"

(קהלת ח טו)

 

מי לא רוצה להיות שמח, לחייך ולצחוק? לעיתים אנו תולים את השמחה בגורמים חיצוניים ובטוחים שאנו שמחים רק כאשר אחרים מבדרים אותנו.

המסורת היהודית רואה בשמחה תכונה שיש לבנות אותה מתוכנו. לשאוף להיות שמח מבפנים, בדומה לאיה שמוצאת את הצחוק שלה עמוק בתוך עצמה.

פעילות בחיק המשפחה !

  • כאשר אתם קוראים יחד את הספר, תוכלו להצביע על חלקי הגוף ולדגדג בנעימות את הילדים בכל מקום שבו מחפשים את הצחוק של איה (בידיים, על הרגליים, על הראש...). איזה מקום הכי מדגדג אותם? האם הדגדוגים גרמו להם לצחוק בקול רם?
  • כדאי להתבונן באיורים מקרוב ולחפש פרטים מצחיקים, למשל הילד-קומקום או הזבובים שעל הגב של איה. האם מצאתם את החתול שמלווה את הסיפור? מה הוא עושה בכל עמוד?
  • מי אוהב לשחק מחבואים? אתם מוזמנים להציע לילדים להתחבא ואתם תחפשו אותם. אם אינכם מוצאים, בקשו מהילדים לרמוז לכם בעזרת צחוק היכן הם מסתתרים... ועכשיו תור ההורים להתחבא!
  • איפה מתחבא הצחוק שלכם? אתם יכולים לנסות לחייך דרך הידיים, להראות איך נראות עיניים צוחקות, אפשר לחייך עם כל הגוף ואולי אפילו תצליחו לחייך באמצעות הרגליים.
  • יש דרכים רבות לצחוק ולשמוח: לשחק יחד, לשיר ולרקוד. בעקבות הסיפור תוכלו לבחור משהו שגורם לכם לחייך, למשל לשיר ולרקוד יחד שירים שמחים ואהובים.